Neaizsargāti cilvēki informācijas un pārliecības trūkuma dēļ reti izmanto sistēmas un struktūras, kas pieejamas kopienā, tādēļ kopienas darbiniekiem ir jāspēj atpazīt tās kopienu grupas, kurām nepieciešams atbalsts un interešu pārstāvniecība. Kopienas darbiniekiem ir jāpalīdz šīm cilvēku grupām atgūt savu “balsi”, tikt sadzirdētiem un paust savu viedokli, lai viņi sajustu savu nozīmību un spēju ietekmēt savu situāciju un piekļūtu sev būtiskiem resursiem un sistēmām, kuras viņiem dažādu iemeslu dēļ nebija pieejamas, kā arī jāveicina izmaiņas pašvaldību sistēmās un struktūrās, lai nodrošinātu, ka tās atbilst mūsu visu vajadzībām.
Kopienas sociālais darbs ir nozīmīgs sociālās iekļaušanas instruments, kas veicina produktīvu mijiedarbību starp dažādām sabiedrības mērķgrupām, sekmē kopienas vērtību uzturēšanu, piemēram, komunikāciju, iecietību, sociālo dialogu, cīņu pret sociālo izolētību, atsevišķu indivīdu/sabiedrības grupu diskrimināciju, atstumtību un marginalizāciju.
Biedrības “Latvijas lauku forums” veiktajā pētījumā (2018) tika apzināti vairāk kā 300 Latvijas pagasti, identificējot, ka lielākajā daļā pastāv organizēta iedzīvotāju grupa, kas rūpējas (vai būtu gatava iesaistīties un rūpēties) par savas kopienas vajadzību izzināšanu un attīstības sekmēšanu. Organizāciju vidū tika identificētas gan sociālas jomas biedrības, gan uz kopienu attīstību virzītas, gan arī citu nozaru biedrības, kas līdztekus primārajai darbībai organizē aktivitātes un mērķtiecīgi sniedz atbalstu arī citiem kopienas locekļiem. Kā atbalstīt šādas kopienas? Vai tiek risinātas arī sociālas problēmas? Kāda loma šajā procesā ir sociālajam darbiniekam?
Biedrība “Latvijas Lauku forums” 2021.gada decembrī uzsāka realizēt jaunas iniciatīvas – sociālā darba kopienā – ieviešanu Latvijā. Iniciatīva tiek attīstīta ar ESF atbalstu, Labklājības ministrijas īstenotajā projektā «Profesionāla sociālā darba attīstība pašvaldībās» (Nr. 9.2.1.1/15/I/001, MK 17.12.2019. noteikumi Nr. 686), kā mērķis ir paaugstināt pašvaldību sociālo dienestu darba efektivitāti, pilnveidot darbinieku profesionālo kompetenci, kā arī uzsākt jaunu iniciatīvu – sociālā darba kopienā īstenošanu. Projekta tiešā mērķa grupa ir pašvaldību sociālo dienestu un pašvaldību izveidoto citu sociālo pakalpojumu sniedzēju sociālā darba speciālisti.
LLF īstenotajā daļā projekta ietvaros ir plānots ieviest inovatīvu pieeju sociālajam darbam kopienās: pašvaldības sociālie darbinieki tiks apmācīti veikt sociālās vides un dažādu kopienu grupu vajadzību un situācijas izpēti, un, balstoties uz datiem, stratēģiski pamatoti un tālredzīgi plānot pašvaldības aktivitātes un atbalstu kopienas locekļiem.
Kopienas sociālo darbinieku mērķis ir radīt stipras un veselīgas kopienas. Sociālie darbinieki analizē kopienas dinamiku, novēro ne tikai kopienas ārējās izpausmes, bet arī saskarsmi kopienas iekšienē, tās locekļu un organizāciju savstarpējo mijiedarbību un kopienas attiecības ar pašvaldību.
Sociālais darbs kopienās sniegs kopienai zināšanas, kā “atvērt durvis” uz savu nākotni un kā to veidot. Palīdzot kopienas locekļiem izprast to, kā strādā birokrātiskās sistēmas, mācot piesaistīt finansējumu savu ideju realizēšanai, mācot neatlaidīgi un pārliecinoši runāt savā starpā un ar kopienas līderiem, kopienas sociālais darbs “ieliek” kopienas un tās līderu rokās prasmes radīt pārmaiņas.
Kopienas sociālais darbs fokusējas uz jautājumiem, kas ietekmē lielākas cilvēku grupas. Šīs problēmas bieži ir kompleksas, nereti politiski neērtas, bet kopienas sociālais darbs ir process, kas nodrošina kopienas dalībniekiem iespēju atdzīvināt pašiem savas kopienas.
Tāpēc ar šo projektu tiek veidota nākotne efektīvam kopienas sociālajam darbam un arī pamatotiem, pārdomātiem lēmumiem un investīcijām kopienās un valstī kopumā.
Politikas veidotājiem vietējā un nacionālā līmenī būtu jābūt gataviem turpināt darbu pēc šī pilotprojekta realizēšanas, lai tie, kuri pēc apmācībām būs ieinteresēti kopienas darbā, varētu turpināt kopienas sociālā darba izglītību un kopienas darba attīstību Latvijā.
Biedrības “Latvijas Lauku forums” realizētā iepirkuma
“Sociālais darbs kopienā” ietvaros plānotais:
“Mums viss jādara, lai sadarbotos – vienkāršs algoritms. Mēs nevaram izveidot mākslīgi, ja kāds izdomās izveidot jebkurā citā ciematā tādu jauniešu folkloras kopu, kā strādā citviet, tas ir bezcerīgi un izgāzīsies uzreiz. Katrā vidē ir jāmeklē tie instrumenti, kādi tur darbojās. Vai tas ir viedais ciems vienā vai otrā vietā, tas ir vienalga, tie formāti ir ļoti daudz. Ir jādiskutē un jāmeklē sadarbība.”
Novada domes priekšsēdētāja teiktais SDK iniciatīvas fokusgrupā, Latgales reģions.
“Prevenīvais darbs, ko mēs darām, ārkārtīgi atmaksājas. Es veicu tieši darbu ar ģimenēm un jo vairāk es plosos pa sabiedrību un kopienu, jo man mazāk ir gadījumu un mazāk jāizņem bērnu no ģimenēm vai jārisina kādas aktutas situācijas.
Sociālā dienesta darbinieces teiktais SDK iniciatīvas fokusgrupā, Vidzemes reģions.
Šis projekts ir sākums kopienas sociālajam darbam Latvijā, šobrīd par mērķa grupu izvēloties jau pašvaldībās strādājošus sociālos darbiniekus. Sociālā darba kopienās modelis un metodes tiks veidotas tā, lai vēlāk tās varētu pielietot paši kopienu locekļi, NVO, kas bieži uzņemas kopienu līderības atbildību.
Kvalitatīvs kopienas darbs ļauj daudz efektīvāk apzināt un izprast dažādu kopienas grupu vajadzības un, pateicoties tam, palīdz veidot efektīvas struktūras un atbalsta pakalpojumus cilvēkam, nevis otrādi – liekot cilvēkiem pielāgoties esošajai sistēmai un procesiem.
Saziņai: sdkopiena@laukuforums.lv
Ekspertu komanda, kas iesaistīta projekta īstenošanā pieejama šeit: https://old.laukuforums.lv/lv/parvalde