Valmieras pašvaldība atbalsta vietējas un kvalitatīvas pārtikas produktu nonākšanu skolās un pirmsskolas izglītības iestādēs
20.03.2023

Valmiera ir viena no aktīvākajām projekta CITIES2030 Vidzemes reģiona pilotteritorijas pašvaldībām, kuras interesēs ir atbalstīt vietējos ražotājus, tajā pašā laikā nodrošinot ar kvalitatīvu pusdienu piedāvājumu bērnus un skolēnus. Š.g. 15.martā notika tikšanās, kurā piedalījās Valmieras pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, pašvaldības izpilddirektora vietniece Evija Nagle, pašvaldības speciālisti iepirkumu jomā, kā arī pārstāvji no Zemkopības ministrijas, Latvijas Lauku konsultāciju centra, Vidzemes plānošanas reģiona un Latvijas Lauku foruma, lai apmainītos ar informāciju, iezīmētu līdz šim projektā padarīto un rastu saskares punktus tālākai prakšu darbnīcas (Living Lab) attīstībai projektā, kā arī izprastu Zemkopības ministrijas plānoto īso pārtikas piegādes ķēžu atbalsta mehānismu, kurā liels svars ir pašvaldības, ražotāju un pārstrādātāju, kā arī vietējo rīcības grupu sadarbībai, un LLKC ieceri pārtikas iepirkumu transformācijā.

J.Baiks uzsvēra, ka skolēnu un bērnu kvalitatīva ēdināšana ir svarīga gan veselības, gan ēšanas kultūras izglītības, gan socializēšanās iemaņu attīstības dēļ. Šāds skatījums līdz šim ir ļāvis ar Zaļā publiskā pārtikas iepirkuma palīdzību piesaistīt vietējos ēdināšanas pakalpojuma sniedzējus, kas piedāvā izcilas ikdienas maltītes. Priekšā liels izaicinājums – piecu gadu ēdināšanas pakalpojumi iepirkums visam novadam. Kā rezultātā nonākt pie kvalitatīva rezultāta, ir iepirkumu speciālistu galvenais jautājums. Nepieciešamības gadījumā Vidzemes plānošanas reģions aicināja izmantot projektā plānotos apmācību kursus 14.aprīlī Valmierā un 12.maijā Gulbenē, kā arī pasniedzējas Ingrīdas Milleres konsultācijas.

Valmieras novada pašvaldības izpilddirektores vietniece atzīmēja vietējo rīcības grupu lomu īso pārtikas piegādes ķēžu veicināšanā – tās ir apzinājušas vietējos pārtikas ražotājus un pārstrādātājus un nodrošina mērķtiecīgu komunikāciju un koordinēšanu starp ieinteresētajām pusēm. Nākamais solis saistīts ar sadarbības nostiprināšanu Eiropas finansējuma piesaistei, piemēram,  koplietošanas noliktavu izbūvei, produktu pirmapstrādes iekārtu iegādei, produktu pieejamības veicināšanai un tml. Kā minēja Andra Karlsone no Zemkopības ministrijas, atbalsta pasākums plānots 16, 6 milj. EUR apmērā, ietverot atbalstu īso pārtikas piegādes ķēžu darbībai un piedāvājuma veidošanai pārtikas produktu piegāžu un sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšanai, izmantojot vietējās teritorijas sniegtās iespējas un potenciālu, tādējādi veicinot vietējās produkcijas ilgtspējīgu patēriņu, kā arī atbalstu sadarbībai starp vietējo produktu ražotājiem, lai kopīgi virzītu vietējo produktu piedāvājumu tirgū un sekmētu to atpazīstamību.

ZM Tirgus un tiešā atbalsta departamenta direktora vietniece Ilona Mežniece – Briede minēja ZM programmu “Bērnības garša nākotnei” izglītības iestādēs kā vienu no instrumentiem, kas ir tiešā sasaistē ar vietējās pārtikas ražotāju atbalstu un veselīga ēdiena nodrošināšanu skolās. Kā norāda ministrs D.Šmits: “Programma sniegtu iespēju bērniem ikdienā bērnudārzā un skolā saņemt veselīgu ēdienu un jau no mazotnes radinātu veselīgi ēst. Turklāt jaunā sistēma jāveido tā, lai skolēnu ēdienkartē pēc iespējas vairāk būtu bioloģiska, vietēji ražota pārtika. Tas būtu ne vien vērtīgs atbalsts vietējiem ražotājiem, bet arī investīcija sabiedrības veselībā kopumā.” Programmas  izveidē liela ietekme ir Somijas piemēram, kuru projektā CITIES2030 plānots iepazīt pieredzes apmaiņas braucienā pie sadarbības partneriem Seinejoki pašvaldībā, kas ietilpst Somijas Pārtikas reģionā.

LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimmermanis savukārt izklāstīja ieceri par vienotas, vienkāršas un pārskatāmas pārtikas iepirkumu sistēmas izveidi, savienojot Novadu garšas kataloga funkcijas un Lauku saimniecību elektroniskās pārvaldības sistēmas – Mans lauks iespējas. Tas atvieglotu gan pašvaldību darbu, gan veicinātu vietējo ražotāju iesaisti pārtikas iepirkumos.


Projekts “CITIES2030” ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas “Apvārsnis 2020” saskaņā ar granta līgumu Nr. 101000640.


Informāciju sagatavoja: Zane Siliņa, Latvijas Lauku forums, projektu vadītāja, zane.silina@laukuforums.lv.