Š.g. 19. aprīlī Ķoņu dzirnavās pulcējās ļaudis, kuri sevi saredz pārtikas sistēmā un kopā vēlas to mainīt, lai veicinātu vietējās produkcijas nonākšanu uz vietējo skolu un bērnudārzu galdiem. Šī ir pirmā aktivitāte, kas tiek īstenota Vidzemes dzīvās prakses laboratorijas (living lab) pārtikas sistēmas inovāciju jomā Apvārsnis 2020 projektā CITIES 2030.
Laboratorijā tika aicināti piedalīties dažādu jomu dalībnieki, lai rosinātu pēc iespējas daudzveidīgāku perspektīvu iekļaušanu situācijas izpratnei un inovāciju attīstīšanai pārtikas sistēmas jautājumos. Ritvars Leitāns dalījās savā pieredzē pārtikas ražošanā, pārstrādē, ēdinātāja un loģistikas pakalpojumu sniegšanā, Inguna Zukure – ražošanā, pārstrādē, sadarbības veidošanā un tirgus apgūšanā, Kristīne Sigita Dāvidsone – “Varšavas” saimniecības pieredzē ražošanas un vietējo kopienu sadarbības jautājumos, Rudīte Želneronoka – pieredzē darbā ar bērniem PII “Ezītis” un biedrība “No Salacas līdz Rūjai” pārstāvji Daiga Siliņa un Jānis Bērziņš – pieredzē kopienu darbā un par atbalsta iespējām vietējiem ražotājiem un pārstrādātājiem.
Laboratorijā, izmantojot sistēmdomāšanas pieejas un aisberga modeli, tika identificēti paterni, struktūras un mentālie modeļi, kas ir veicinājuši pašreizējās situācijas rašanos un kurus būtu nepieciešams mainīt. Pie paterniem dalībnieki identificēja ikdienas un brīvdienu ēšanas tradīcijas, sociālās atšķirības, negatīvos paradumus, ēdiena neatpazīšanu, izglītības iestāžu pusdienu statusu, kā arī pārtikas piedevas, kas veicinājušas garšas izmaiņas. Savukārt kā struktūras, kas veicina minēto paternu rašanos, tika identificēti sociālie apstākļi un dzīvesveids, politiskā griba, normatīvie akti un to izpratne un pielietojums. Kopumā izkristalizējās tādi mentālie modeļi kā atbildība, izglītības līmenis, īstermiņa domāšana, līderības piemērs, apzinātība, globalizācija, uzticība un atpazīstamība.
Vislielākie izaicinājumi tika iezīmēti cilvēku izglītošanā – trūkst zināšanas un izpratne par pārtikas sistēmu un tās elementu mijiedarbību, par veselības jautājumiem, īpaši veselīga uztura lietošanā. Tāpat arī risinājumi ir jāmeklē loģistikas jautājumos, īso pārtikas ķēžu finansējuma un sadarbības stiprināšanas jomā.
Savukārt kā prioritārs virziens, kurā darboties, tika izvēlēts pārtikas sistēmas dalībnieku izglītošana par kvalitatīvas vietējās pārtikas lietošanu uzturā, īpaši izglītības iestādēs bērnu veselīgas dzīvesveida nodrošināšanai.
Pirmās reakcijas projekta laboratorijas mēģenēs ir notikušas. To pieraksts un izpēte sniegs pamatu nākamā soļa veikšanai risinājumu meklējumos, kas tiek plānots jau maijā.
Latvijas Lauku forums pateicamies visiem dalībniekiem par aktīvu un mērķtiecīgu iesaisti, biedrībai “No Salacas līdz Rūjai” par koordinēšanu un laipnajai Ķoņu dzirnavu saimniecei par uzņemšanu.
Vairāk par projektu Cities2030.eu