Viedie ciemi ir koncepts, kas Eiropā izplatās un guvis popularitāti kopš 2017. gada. Lai arī viedie ciemi Eiropā tiek definēti kā aktīvas iedzīvotāju kopas, kas, uzņemoties pašiniciatīvu un sekmējot līdzdalību, izstrādā jaunus (t.sk. ar sociālajām inovācijām vai tehnoloģijām saistītus) risinājumus esošo problēmu mazināšanai, tomēr Latvijā vēl joprojām daudzkārt šis koncepts tiek izprasts kā tikai tehnoloģisku risinājumu izmantošana, pielīdzinot to viedo pilsētu vai viedo māju konceptam.
Publisko un privāto partnerattiecību biedrība “Zied zeme” sadarbībā ar projekta partneriem biedrību “Pierīgas Partnerība” un biedrību “Jūras Zeme” 2021. gadā uzsāka kampaņu, kuru īstenoja “LLF sadarbnīca”. LLF eksperti 2021. gadā, izveidojot ekspertu komandu ar VRG, VARAM, ZM, mediju, jaunatnes, antropologu, vides u.c. ekspertu dalību definēja viedos ciemu terminu, pārņemot Eiropas praksi, kas pielāgota Latvijas situācijai, par piecu kritēriju analīzi kopienu attīstības novērtēšanā atbilstoši viedo ciemu principiem – pārvaldība un lēmumu pieņemšana kopienā, iedzīvotāju kopa un tās darbība, inovatīvu risinājumu ieviešana, mijiedarbība un sadarbība, resursu apzināšana un izmantošana. Kopā ar biedriem un sadarbības partneriem 2021. gadā tika veidots pirmais uzsaukums Latvijā un piešķirtas pirmās atpazīstamības zīmes „Viedais ciems”. Aktivitāte guva lielu atsaucību, saņemot gandrīz 40 kopienu pieteikumus no visas Latvijas.
Arī 2022. gadā noritēja iniciatīva Atpazīstamības zīme “Viedais ciems 2022”, kuras laikā visā Latvijā tika meklētas un noskaidrotas viedas un stipras kopienas, kas veido un attīsta savas teritorijas, aktīvi iesaista vietējos iedzīvotājus, attīstot jaunas pieejas un risinājumus esošo izaicinājumu risināšanai. Tika saņemts 21 pieteikums no dažādiem Latvijas novadiem.
Atpazīstamības zīmes “Viedais ciems” konkurss tiek organizēts ar mērķi atzīt un atbalstīt labās prakses ceļā uz viedumu, daudzinot iedzīvotāju
centienus un jau ieviestos risinājums, kas īstenoti, lai veidotu aktīvāku, iesaistošāku kopienas dzīvi un inovatīvus risinājumus esošo izaicinājumu risināšanai. Atpazīstamības zīme tiek piešķirta balstoties uz ciemu pieteikumu un komisijas vērtējumu, kas balstīti uz kritērijiem.
Atpazīstamības zīmes “VIEDAIS CIEMS 2021” saņēma 12 ciemi, “Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2021” saņēma 20 ciemi.
Atpazīstamības zīmes “VIEDAIS CIEMS 2022” saņēma 6 ciemi, “Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2022” saņēma 6 ciemi.
Atpazīstamības zīmes “VIEDAIS CIEMS 2023” saņēma 8 ciemi, “Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2023″ saņēma 12 ciemi.
Atpazīstamības zīmes “VIEDAIS CIEMS 2024” saņēma 8 ciemi, “Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2024” saņēma 4 ciemi.
Viedo ciemu katalogs atjaunots 2023. gada jūlijā, 2023. gada decembrī un 2024. gada jūlijā ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem projekta “Lauku kopienas – vietējo iedzīvotāju interešu aizstāves un lauku teritoriju attīstības virzītājas” ietvaros. Par informācijas saturu atbild biedrība “Latvijas Lauku forums”.
Atpazīstamības zīmes “VIEDAIS CIEMS 2021” saņēmēji
Engures apkaimes piekraste, Tukuma novads
Krimūnu pagasts, Dobeles novads
Ziemupe, Dienvidkurzemes novads
Atpazīstamības zīmes “Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2021” saņēmēji
Bernāti, Dienvidkurzemes novads
Daugavas krasta ciems Dviete, Augšdaugavas novads
Mežinieku apkaime, Ķekavas novads
Atpazīstamības zīmes “VIEDAIS CIEMS 2022” saņēmēji
Bernāti, Dienvidkurzemes novads
Mežinieku apkaimes kopiena, Ķekavas novads
Atpazīstamības zīmes “Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2022” saņēmēji
Līču – Moskvino ciemi, Preiļu novads
Atpazīstamības zīmes “VIEDAIS CIEMS 2023” saņēmēji
Atpazīstamības zīmes “Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2023” saņēmēji
Atpazīstamības zīmes “VIEDAIS CIEMS 2024” saņēmēji
Jaunmuiža, Saldus novads
Pelēči, Preiļu novads
Meņģele, Ogres novads
Launkalne, Smiltenes novads
Alsunga, Kuldīgas novads
Ance, Ventspils novads
Līksna, Augšdaugavas novads
Dekšāres, Rēzeknes novads
Atpazīstamības zīmes “Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2024” saņēmēji
Ērberģe, Aizkraukles novads
Jaunanna, Alūksnes novads
Zemīte, Tukuma novads
Koknese, Aizkraukles novads
Atpazīstamības zīme “VIEDAIS CIEMS”
Alsunga, Kuldīgas novads
VIEDAIS CIEMS 2021
Vieduma atslēgas:
Ciema raksturojums:
Alsungai ir spēcīgi suitu kultūrvēsturiskā mantojuma pamati, kas tiek kopti, aktualizēti un ir viens no resursiem kopienas darbības nodrošināšanai mijiedarbībā ar citām dzīves jomām. Suitu kultūra darbojas tūrisma, uzņēmējdarbības, mūsdienu kultūras labā. Regulāri kopā pulcējas ap 50 cilvēkiem, ieskaitot vietējo biedrību un pašvaldības pārstāvjus. Kopienai ir līderis, un izveidojušās arī mazākas interešu un tematiskās grupas ar saviem līderiem. Viedā ciema ideja darbojas jau piecus gadus, ir izveidota ciema stratēģija. Kopiena darbojas saskaņoti, diskusijās nospraužot mērķus un sadalot uzdevumus. Pašlaik tiek veidota jauna ciema attīstības stratēģija. Amatu mājā izveidota kopstrādes telpa. Alsungas kopienai ir sava aktīva Facebook lapa, kopiena pati radījusi aplikāciju uzņēmējdarbības veicināšanai, virtuālās realitāte mācību līdzekli skolai, digitālu meteoroloģisko staciju un pašlaik tiek trenēta datorredze, lai skaitītu cauri braucošos transportlīdzekļus un iegūtos datus izmantotu mazās uzņēmējdarbības attīstībai. Kopiena izveidoja un uztur Suitu tirgu, kurš darbojas svētdienās, veic vides labiekārtošanas projektus, organizē kultūras pasākumus, apmācības un īsteno sociālās jomas projektus.
Kopienas pārstāvju teiktais: “Iedzīvotāju kopa, kas aktīvi īsteno viedā ciema ideju, diskusiju rezultātā nonāk pie veicamajiem darbiem. Kopienas locekļi māca viens otru gan suitu kultūras pārmantošanā, gan uzņēmējdarbības sekmēšanā, gan citās prasmēs.”.
Kopienas izvirzītie uzdevumi:
Inovatīvais:
Video:
“Viedais ciems nav mērķis vai rezultāts. Tas ir process, kurā mēs varam nākt kopā un izdarīt labas lietas, lai mums šeit būtu “ilgi un laimīgi,” uzskata Daiga Kalniņa, Alsungas viedā ciema kopienas pārstāve.
Bebrene, Augšdaugavas novads
VIEDAIS CIEMS 2021
Vieduma atslēgas:
Ciema raksturojums:
Bebrene – unikāla dabas un kultūrvēsturiskā arsenāla, zemes kopēju un cilvēcisko pamatvērtību apvienojums.
Bebrenieši atzīst, ka tieši iedzīvotāji ir lielākais teritorijas virzošais spēks un vietas pamatakmens. Šeit pastāv dziļa izpratne, ka vairāk sasniegt iespējams, labi sadzīvojot un esot partnerībā ar tuvākiem un tālākiem kaimiņiem, sadarbojoties pašvaldībai, skolai, biedrībām un interešu kopām, uzņēmējiem un lauksaimniekiem. Pagastā ir labi attīstīts tūrisma piedāvājums, kas balstīts cieņpilnā attieksmē pret dabu un vietas vēsturi. Kopiena ir aktīva kopienu sadarbības tīkla “Sēlijas salas” dalībniece.
Kopienas pārstāvju teiktais: “Mēs vienmēr uzsveram, ka iedzīvotāji ir katras teritorijas pamatelements un virzošais spēks, un vislielākā bagātība. Bebrene ir bagāta ar aktīviem un darboties gribošiem ļaudīm, sākot no bērnudārznieka līdz sirmam senioram.”
Izvirzītie uzdevumi:
Iedvesmojoši jaunumi:
Inovatīvais:
Video
“Vieta bez cilvēka nepastāvēs, cilvēks ir galvenais, kas ir katrā vietā. Katram pašam ir jādara kaut kas, lai būtu interesantāka dzīve, lai gribētos šajā vietā dzīvot un darboties,” uzsver Benita Štrausa, Bebrenes viedā ciema kopienas pārstāve.
Engures apkaimes piekraste, Tukuma novads
VIEDAIS CIEMS 2021
Vieduma atslēgas:
Ciema raksturojums:
Vietas stratēģijas īstenošanu veic kopienas biedrība “Piekrastes Konvents”, kas rūpējas par regulārām sanāksmēm un jautājumu virzību, tai skaitā apkopo iedzīvotāju viedokļus un risinājumus vietējiem izaicinājumiem, lai tiktu realizēts bottom-up princips sadarbībā ar valsts un pašvaldības struktūrām.
Kopienas pārstāvju teiktais: “Domnīcas aktivitātēs netiek šķiroti cilvēki pēc izglītības, dzimuma, vecuma un rases. Mums ir dažādu jomu speciālisti, katrs dalās ar savām zināšanām, uzņemas aktivitātes, kas šķiet katram izpildāmas. Veidojam iedzīvotāju sinerģiju un mijiedarbību..”
Kopienas izvirzītie uzdevumi:
Inovatīvais:
“Ja esi nolēmis dzīvot nelielā Latvijas ciemā, tad gribas, lai te ir forši. Tevī ir spēks kaut ko darīt, lai šeit būtu skaista dzīve. Ja vēlamies, lai šis ciems būtu uz kartes, mums pašiem ir jākustās,” uzskata Daina Dubra, Engures viedā ciema kopienas pārstāve.
Kaldabruņa, Jēkabpils novads
VIEDAIS CIEMS 2021
Vieduma atslēgas:
Ciema raksturojums:
Kopdarbība Kaldabruņā ir pirmās nepieciešamības process, šeit ir ļoti maz iedzīvotāju – tikai ap 100. Kaldabruņas atpazīstamību un identitāti veido garīgās vērtības. Ir daudz sasniegts vietas pievilcības un tēla veidošanā – Kaldabruņu pazīst visā Latvijā. Šobrīd ir sasniegts brīdis, kad materializējas kopienas plāni, un tas pierāda, ka pragmatiski kopīgi sapņot ir vērts! Visi pasākumi, aktivitātes, iniciatīvas ir atvērtas pilnīgi visiem kopienas cilvēkiem. Intensīvi tiek izmantoti kultūrvēsturiskie un ainavas resursi. Tiek veidots un nepārtraukti paplašināts tūrisma piedāvājums, iekļaujot tajā aizvien jaunus pakalpojumu sniedzējus. Kopiena ir aktīva kopienu sadarbības tīkla “Sēlijas salas” dalībniece.
Kopienas pārstāvju teiktais: “Mēs esam maza un pārskatāma kopiena. Un cilvēku “neintegrācija” šai gadījumā vispār nav iespējama, ja vēlamies būt kopiena, nevis ar sliktiem ceļiem savienotu māju grupa. Kaldabruņa ir vieta ar nākotni. Vieta piepildītai dzīvei tiem, kuri prot apvienot sapņošanu ar darīšanu. Vieta ar cilvēkiem, kas zina sava ciemata vērtību un savu atbildību par šīs vērtības celšanu. Cilvēkiem, kas prot piešķirt vērtību pat vispieticīgākajām lietām.”
Kopienas mērķis:
Veidot un veicināt Kaldabruņas atpazīstamību un identitāti.
Inovatīvais:
“Viena no vieduma pazīmēm ir apziņa: “šis pāriet”. Laiks kustas. Ja mēs esam dzīvi, tātad ir labi, mēs to esam pārvarējuši. Mūsu uzdevums ir uzbūvēt laipu, pa kuru nākt jaunajai paaudzei, jaunajām idejām,” uzskata Ieva Jātniece, Kaldabruņas viedā ciema kopienas pārstāve.
Kākciems, Ropažu novads
VIEDAIS CIEMS 2021
Vieduma atslēgas:
Ciema raksturojums:
Kopienas dzīvi lielā mērā nosaka aktīvu senioru grupa, taču iesaistītas visas paaudzes. Kākciemieši izdevuši pat grāmatu, kuru sarakstījusi visi kopā! Kopīgi tiek svinēti svētki, rīkotas talkas, veidotas kopīgas izstādes un meistarklases, ir dzīvas dzimtu tradīcijas, tiek pētīta vietas vēsture. Kākciema iedzīvotāji prot sadarboties ar pašvaldību un izmantot noderīgās darbībās iekšējos kopienas resursus – galvenokārt, cilvēkus…
Kopienas pārstāvju teiktais: “2019. gada augustā notika Ciema dienas, kurās piedalījās vairāk nekā 100 iedzīvotāji dažādās paaudzēs. Visus pasākumus organizēja senioru iniciatīvas grupa, iesaistot savus bērnus, mazbērnus, kaimiņus. Aktīvo iedzīvotāju loks ar katru pasākumu paplašinājās, darbojās princips: nāc un paņem līdzi draugu, kaimiņu, paziņu!”
Kopienas mērķis:
Veicināt Kākciema iedzīvotāju lepnumu par savu ciemu, veidot kopības sajūtu, saliedēt un iesaistīt viņus ciema sabiedriskajā dzīvē. Kākciems – novadā atpazīstams ciems. Uzlabot ciema publisko infrastruktūru, to labiekārtot.
Inovatīvais:
“Pasaules sakārtošana jāsāk ar sevi, savu pagalmu un ciemu. Mēs esam tie, kas veidojam sabiedrību,” uzver Diāna Avota, Kākciema viedā ciema kopienas pārstāve.
Jaunpils, Tukuma novads
VIEDAIS CIEMS 2021
Vieduma atslēgas:
Ciema raksturojums:
Kopiena aktīvi piedalījusies novada attīstības programmas izstrādē, paralēli izveidojot arī ciema attīstības plānu. Pirmā vidējā termiņa prioritāte – aktīvs un ieinteresēts cilvēkkapitāls ar rūpēm par vietu. Jaunpils kopiena uzskata, ka augstai iedzīvotāju dzīves kvalitātei nepieciešams nodrošināt atbilstošas izglītības, brīvā laika pavadīšanas iespējas un veselīgu dzīvesveidu veicinošas aktivitātes. Kopiena noteikusi sev uzdevumus – stiprināt kopienu sadarbību un ilgtspēju, brīvprātīgo darbu, īstenot jaunatnes un ģimeņu politiku. Vietējā pašvaldība deleģējusi nevalstiskajam sektoram dažādas funkcijas: mūžizglītību – biedrībai “Jaunpils RAC “Rats””, ugunsdzēsību – Jaunpils brīvprātīgā ugunsdzēsēju biedrībai, teritorijas drošību – brīvprātīgajiem pašvaldības policijas palīgiem, bet Radīts Jaunpils novadā – mājražotāju organizēšanu un vietējo produktu tirdzniecību.
Kopienas pārstāvju teiktais: “Baiba Sipeniece-Gavare, TV un radio raidījumu vadītāja par Jaunpili: “Lai kādos ļaudīs es ietu, lai kur es būtu, es vienmēr atceros, ka pārstāvu savu dzimto Jaunpili. Tā ir ļoti dāsna ceļamaize, kura dota man līdzi – Pils man ir mēraukla visam skaistajam, bagātā kultūras dzīve iekūra uguni dvēselē, bet tie krietnie un bezgala interesantie ļaudis ir mans pamats. Šī vieta stiprina, veldzē un dod spēku pat tad, ja esmu tālu prom.” Šie ir ceļavārdi otrajai daļai grāmatai “Jaunpils muižas, muižiņas”, kuras sastādītājas – Jaunpils muzeja darbinieces raksta” Bez pagātnes apzināšanas nav iespējams izjust savu piederību novadam. Tas ir kā tilts cauri gadsimtiem ar skatu nākotnē”. Ir lietas, par ko, dzīvojot un strādājot uz vietas Jaunpilī, pats nemaz tā neaizdomājies un tikai tad, kad kāds no malas to ieraudzījis un uzskatījis par nozīmīgu, saproti – tā ir gan.”
Kopienas mērķis:
Sabiedriski aktīvs un ieinteresēts cilvēkkapitāls ar rūpēm par dzīvesvietu.
Inovatīvais:
“Mēs esam mazi, bet pašpietiekami. Mēs saprotam, ka uzsāktās idejas un iniciatīvas, kuras darbojas labi, vienkārši ir jāturpina,” uzver Vija Zīverte, Jaunpils viedā ciema kopienas pārstāve.
Briežuciems, Balvu novads
VIEDAIS CIEMS 2021
Vieduma atslēgas:
Ciema raksturojums:
Briežuciems atrodas Balvu novadā, izveidojies pēc 2. Pasaules kara kā saimniecības „Briežuciems” centrālais ciemats. Šodien Briežuciema amatu meistaru ciems ir vieta, kur tiek kopti un godāti senie amati. Briežuciemā dzīvo aktīvi cilvēki, kuri vienmēr ir bijuši savas dzimtās puses patrioti un materiālā un nemateriālā kultūras mantojuma kopēji un saglabātāji, aktīvi kultūras un sabiedriskās dzīves procesu atbalstītāji. Latgales plānošanas reģiona Latvijas Lietuvas pārrobežu sadarbības projekta ietvaros tika nodibināta kopiena ”Briežuciema amatu meistaru Tematiskais ciems”. Ciemā ir vairāki punkti jeb objekti, kur tiek uzņemtas ekskursantu grupas, gatavoti suvenīri, tā veicinot gan sava ciema, gan Latgales un visas Latvijas atpazīstamību, jo ciemu apmeklē arī ārzemju viesi. Ciema ļaudis ražo un prezentē arī pašu ražotus produktus.
Kopienas pārstāvju teiktais: “Ar savu darbību vēlamies parādīt, ka mazā lauku ciemā (pagastā) dzīvo gudri, talantīgi ,strādīgi ļaudis. Ceram nepazust arī lielos novados un plašajā pasaulē. Darbojamies, lai pašiem interesanti un labi!”
Kopienas mērķis:
Prasmīgi saglabāt pārmantoto kultūrvēstures mantojumu un prasmes, radīt interesantu un labvēlīgu vidi sev un piesaistīt un ieinteresēt plašas apkārtnes mērķauditoriju.
Inovatīvais:
“Svarīgi ir cilvēkos radīt optimismu, lai viņi nenolaistu rokas, nejustos mazvērtīgi un redzētu plašāk. Kad mēs ieguvām “Viedā ciema” atpazīstamības zīmi, daudzi mūsu ciemu ieraudzīja savādākām acīm un teica: “O, forši, jums ir viedā ciema statuss!”” stāsta Zita Mežale, Briežuciema viedā ciema kopienas pārstāve.
Skujene, Cēsu novads
VIEDAIS CIEMS 2021
Vieduma atslēgas:
Ciema raksturojums:
Skujenē kopdarbības tradīcija iedibināta jau 2018.gadā, tad arī uzsākta Viedā ciema kustināšana. Kopdarbība uzsākās kā kopīgu problēmjautājumu apzināšana, kopīgu un vajadzīgu risinājumu meklēšana. Skujenes kopiena jau vairākus gadus strādā pie vietējo mājražotāju mārketinga, pamazām virzoties uz vienotu produktu līniju Skujenes zīmolā. Un Skujenes zīmols, protams, būs ekoloģiski produkti no skujām! Kopiena spēj noorganizēt lielus svētkus, kad notiek vienas dienas kafejnīcas, apskatei tiek atvērtas lauku saimniecības, tiek izrādīts interešu kopu veikums, bet pašdarbnieki un jaunieši, kuri aizraujas ar video veidošanu un programmēšanu, demonstrē digitāli muzikālu izrādi “Skujenes pilskalna sapnis par cilvēku”.
Kopienas pārstāvju teiktais: “Kopdarbības viens no būtiskākajiem aspektiem ir tas, ka ar šīm dažādām aktivitātēm kopā ir pulcināti ne tikai tie ciema ļaudis, kas jau iepriekš ir aktīvi darbojušies, bet ir piesaistīt arī citi aktīvisti, kas nesen pārvākušies uz Skujeni, gados jaunas ģimenes, kas saskata kopējo labumu, ko ciema attīstība var nest katram individuāli un visiem kopā.”
Kopienas mērķis:
Prasmīgi saglabāt pārmantoto kultūrvēstures mantojumu un prasmes, radīt interesantu un labvēlīgu vidi sev un piesaistīt un ieinteresēt plašas apkārtnes mērķauditoriju.
Inovatīvais:
“Domu un sapņu ir daudz, bet ir vajadzīga konkrēta darbība. Ir jāsāk ar pirmo soli, ar reālu darbību,” ir pārliecināta Signe Šlosberga, Skujenes viedā ciema kopienas pārstāve.
Jaunmuiža, Jaunlutriņu pagasts, Saldus novads
VIEDAIS CIEMS 2021
Vieduma atslēgas:
Ciema raksturojums:
Viedajā Jaunmuižas ciemā apvienojušies Jaunlutriņu un Šķēdes pagasti Saldus novada teritorijā, kurā mīt un darbojas stipras zemnieku saimniecības, mežkopji un lauku ceļu būvētāji. Divu gadu laikā īstenoti 7 lielāki un mazāki projekti, kuros iesaistījušies vairāk nekā 300 dalībnieku. Jaunlutriņos ir spēcīgs amatierteātris ar spēcīgām kvalitātes tradīcijām – tas uzstājies pat uz Dailes teātra skatuves! Viedā ciema virzienu notur “Jaunlutriņu attīstības biedrība”, kas ir arī galvenais komunikācijas kanāls starp kopienu un pašvaldību. Ciemā dzimis ievērojamais latviešu strēlnieku pulkvedis Jukums Vācietis, un tajā ir krietni vairāk puišu nekā meiteņu, tāpēc vasarā simtgadīgajā Jaunmuižas parkā tiek rīkotas spēkavīru sacensības un sporta spēles “Esiet kā vīri!”. 2000.gadā Jaunlutriņu un Šķēdes pagastos bija 1926 iedzīvotāji, bet 2020.gadā gandrīz uz pusi mazāk – 1136 iedzīvotāji. Kopienas vērtība ir tās iedzīvotāji, gan tie, kuri dzīvo uz vietas, gan tie, kuri atbrauc ciemos. Apturēt iedzīvotāju skaita samazināšanos – tas ir mērķis, ko var sasniegt, stiprinot kopienas kopējo garu.
Kopienas pārstāvju teiktais: “Viedā ciema projekti ir atvērti visiem, kuri vēlas iesaistīties. Izglītības projektos galvenie īstenotāji ir skolas darbinieki, kultūras projektos – amatierteātra dalībnieki, vides sakopšanas projektos – māju apsaimniekošanas biedrības aktīvisti un Jaunlutriņu mazpulka jaunieši. Kad vajadzīga tehnika, tiek uzrunāti zemnieki. Arī pagasta pārvaldes darbinieki un Lutriņu draudzes pārstāvji ir sapratuši, ka tikai kopā, atbalstot viens otru, mēs varam izdarīt daudz labu lietu!”
Kopienas mērķis:
Apturēt iedzīvotāju skaita samazināšanos.
Inovatīvais:
Jaunumi:
“Lai šeit kaut kas notiktu, jārīkojas pašiem – jāmeklē savi resursi, jāskata problēmas un pašiem tās jārisina,” ir pārliecināta Ilze Kļava, Jaunlutriņu viedā ciema kopienas pārstāve.
Gārsene, Aknīstes novads
VIEDAIS CIEMS 2021
Vieduma atslēgas:
Ciema raksturojums:
Aktīvā darbošanās savas vietas uzlabošanai sākās astoņdesmitajos gados, kad kopienas jēdziens bija pilnīgi svešs, un valdošais režīms iedzīvotāju iniciatīvas ne tikai neatbalstīja, bet pat uzskatīja par nosodāmām. Gārsenieši pirmo talku noorganizēja 1982.gadā, vēlāk uz talkām aicināja divas reizes gadā. Talku laikā atjaunoja baznīcu, akmens mūra sētu ap kapsētu, sakopa ciema apkārtni. Par spīti visam, talku kustība turpinās vēl šobaltdien. Piederību un atbildību pret Gārseni var vērot caur dzimtām, piemēram, Andra Zīberga dzimtā vectēvs un vecmāte piedalījās pirmajās Gārsenes talkās, mamma daudz darba ieguldījusi apstādījumu veidošanā, savukārt krustmāte Ausma apkopo vēstures materiālus un piedalījusies grāmatas “Gārsene un gārsenieši” veidošanā. Tagad pats Andris ir talku rīkotājs un viens no aktīvākajiem gārseniešiem. Kopiena ir aktīva kopienu sadarbības tīkla “Sēlijas salas” dalībniece.
Kopienas pārstāvju teiktais: “Kopienu uz darbību mobilizē biedrība “Sēlijas laivas” un tūrisma objekts Gārsenes pils – bijusī skola un kultūras centrs, kas joprojām caur pils darbiniekiem uztur dinamisko enerģiju un spēju iesaistīt kopienu Gārsenes aktivitātēs. Spilgti izceļas gārseniešu pašpietiekamība – ja nav iespējamas konstruktīvas sarunas ar pašvaldību, gārsenieši dara paši. Ja ir sajūtams atbalsts no pašvaldības puses, kopiena labprāt sadarbojas. Piemēram, katru gadu biedrība “Sēlijas laivas” organizē vasaras saulgriežu pārgājienu. Saules sagaidīšana notiek Sāru kalnā (tur, kur ziemā ir kopienas slēpošanas trase), sadarbībā ar pašvaldību ir sagatavota ugunskura vieta un sēdvietas pārgājiena dalībniekiem. Tas neprasa lielus finasinālos ieguldījumus, bet prasa attieksmi un vēlmi atbalstīt.”
Kopienas mērķis:
Aktīva darbošanās savas vietas uzlabošanai.
Inovatīvais:
TUESI.LV video stāsts “TIESĪBAS UN PIENĀKUMS“
“Latvija ir demokrātiska valsts, kurā iedzīvotājiem ir ne tikai tiesības, bet arī pienākums līdzdarboties. Jo vairāk cilvēku to darīs, jo tas būs labāk, un mūsu valsts ātrāk attīstīsies,” uzsver Andris Zībergs, Gārsenes viedā ciema kopienas pārstāvis.
Krimūnu pagasts, Dobeles novads
VIEDAIS CIEMS 2021
Vieduma atslēgas:
Ciema raksturojums:
Kopienā īstenotas vairākas būtiskas iniciatīvas: Krimūnu pagasta hostelī “Ceriņi” var apmesties ceļotāji un svētceļnieki, kas dodas uz Lietuvu. Kopš 2019.gada caur ciematu iet Santjago ceļa (Svētā Jēkaba ceļa) posms, tur uzstādīta arī norādes zīme. Tapis pagasta un ciemata informācijas stends ar iespēju informāciju izlasīt trīs valodās,Parūķa dzirnavu teritorijā ir tapusi ainaviska pastaigu piknika vieta ar dabas koncertzāli, terasēm. Nākotnē plānotas telšu, kemperu vietas. 14 gadu sadarbībā ar biedrību “Elise” Krimūnu pagasta kopiena īsteno projektus pagasta dzīves kvalitātes uzlabošanai , t.sk., papildināts tīklu parks. Regulāri notiek parku stādīšanas talkas, kurās iesaistās visu pagasta sociālo un vecuma grupu cilvēki.
Kopienas pārstāvju teiktais: “Katrs izmantojam savas zināšanas un talantus, tos lietojam un nododam tālāk apkārtējiem, kopīgu mērķu vārdā. Kā minēju, jau 12 gadus rakstām projektus, prasmes un idejas aug un startējam arvien jaunās aktivitātēs. Pie katra stādītā koka vai auga parkā ir zīmītes, lai iepazīstinātu ar tiem arī jauniešus un bērnus. Pie katra realizētā projekta ir informācija, kad un kas tika veikts un par kādiem līdzekļiem.”
Kopienas mērķis:
Aktīva darbošanās savas vietas uzlabošanai.
Inovatīvais:
“Vajag domāt un sapņot lielas lietas. Ja būsi atvērtu sirdi, mīlēsi to, ko dari un iesaistīsies arī pats, tad nevar nesanākt!” ir pārliecināta Kristīne Ļaksa, Krimūnu viedā ciema kopienas pārstāve.
Ziemupe, Dienvidkurzemes novads
VIEDAIS CIEMS 2021
Vieduma atslēgas:
Ciema raksturojums:
Ziemupe ir mazs ciems jūras krastā (150/160 iedzīvotāji). Ciema iedzīvotāji paši apzinās esošās problēmas, rīko kopējas talkas, raksta projektus pašvaldības mazo projektu konkursam un tos realizē. Realizēti vairāk nekā 8 dažādi vietas attīstību veicinoši un uzlabojoši projekti. Vietējā kultūridentitāte veidojas, atzīstot sevi un savu tradicionālo vidi par īpašu vērtību. Ziemupes ciema ļaužu viens no nozīmīgiem iztikas avotiem bija zvejniecība, jo ciems izveidojies vietā, kur agrāk bija jūra, tādēļ augsne ir smilšaina, ļoti nabadzīga, mazas ražas. Jūrā iešanu pārtrauca PSRS skarbais, komunistiskais režīms, kura laikā jūrā iešana tika aizliegta, zvejas laivas sadedzinātas. Ziemupi visa Latvija atpazīst arī kā Ziemassvētku vecīša rezidenci – Rūķupe ir vieta, kur nonāk visas Ziemassvētku vecītim adresētās vēstules, nu jau ne tikai no Latvijas, bet daudzām citām pasaules valstīm, arī no citiem kontinentiem.
Kopienas pārstāvju teiktais: “Ziemupē netiek nodalītas paaudzes, jo esam maz. Te viss ir visiem. Uz pasākumiem, tikšanās reizēm aicināti tiek visi. Vecākie ļaudis tiek atvesti. Mūsu resurss ir jūra, mežs, daba – tātad tūrisms. Ziemupes tūrisma uzņēmēji savstarpēji sadarbojas. Ziemupes spēks ir jūras šalkas, viršu ziedi un sirsnīgi un viesmīlīgi ļaudis.”
Kopienas mērķis:
Kopienas mērķis ir dzīvot tā, lai Ziemupe saglabātu savu vietu kartē, lai bērni un mazbērni zinātu ciema vēsturi, tā pamatvērtības un lepotos ar tām. Ciema kopienai nozīmīga vērtība ir kultūras mantojums.
Inovatīvais:
“Mums ir ļoti svarīgi saglabāt šo vietu gan cilvēkiem, kuri šeit ir dzīvojuši paaudzēs, gan tiem, kuri Ziemupi izvēlas par savām jaunajām mājām, kā arī tiem, kuri šeit vienkārši atbrauc atpūsties. Ar savu darbošanos mēs vēlamies panākt, lai ikviens šeit jūtas kā mājās, kā savējais,” uzsver Daina Vanaga, Ziemupes viedā ciema kopienas pārstāve.
Bernāti, Dienvidkurzemes novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2021
–Biedrība “Mēs Bernātiem”
–Kopīgi svētki
–Bernātu žurnāls
–Dabas parks un tūrisms
Biedrības “Mēs Bernātiem” mērķis ir aktivizēt vietējos iedzīvotājus un iesaistīt tos aktīvajā kopienas dzīvē. Sanākot kopā Bernātu ļaudīm, ciemā tiek organizēti svētki un pasākumi: Ceriņu svētki, brīvdabas kino vakari, brīvdabas koncerti, vides sakopšanas talkas. Ir īstenoti vairāki vietējās pašvaldības atbalstīti projekti. Ir izveidots un izdots Bernātu žurnāls – pirmais mazā ciematā pašu spēkiem izdots žurnāls Latvijā! Kopienas darbos tiek iesaistīti dažādu profesiju un vecuma grupu cilvēki, jaunākajam tikai 5, bet vecākajam – 80 gadi. Bernātu galvenā bagātība ir Bernātu dabas parks – jūra un kāpainais priežu mežs. Bernāti ir tūristu iecienīts galamērķis ne tikai vasarā, bet arī citos gadalaikos.
“Ja tu mīli vietu, kurā tu dzīvo, noteikti vari izdarīt ļoti daudz. Svarīgākā ir sajūta, ka tu dari to, kas tev tiešām patīk,” ir pārliecināta Diāna Ansule, Bernātu viedā ciema kopienas pārstāve.
Carnikava, Ādažu novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2021
–Sports vieno visus
-Aktīvas 3 biedrības
Ciema iedzīvotāji aktīvi piedalās projektu konkursos “Sabiedrība ar dvēseli”, un ik gadu īsteno nelielus sabiedrisko aktivitāšu un infrastruktūras projektus – organizē sporta aktivitātes un veselības dienas, būvē celiņus un rotaļu laukumus. Šobrīd vēl notiek ciema identitātes apzināšanās. Kopdarbība ciema ietvaros vairāk izpaužas mazā mērogā, piemēram, trīs daudzdzīvokļu māju pagalma sakārtošana, bērnu aktivitāšu organizēšana vasaras brīvlaikā. Kopienas darbu virza atsevišķas biedrības – “Sautiņi’, “Dog Sport Carnikava”, “Nākotnes iela”, kā arī vienkārši aktīvi cilvēki.
Daugavas krasta ciems Dviete, Augšdaugavas novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2021
–Vēriens
-Plāns un tūrisma vīzija
-Aktīvas biedrības
Lai gan Dviete ir mazs ciems, bet, ja dara, tad dara ar vērienu un visi kopā. Dvietē darbojas biedrība “Dvietes vīnogas”, biedrība ,,Dvietiņa” un Dvietes Mednieku biedrība, kas sekmē vietējās sabiedriskās dzīves aktivitāšu norisi un katrs savā veidā kuplina tūrisma piedāvājumu. Dviete ir aktīva kopienu sadarbības tīkla “Sēlijas salas” dalībniece. Šeit ir izveidota vīzija tūrisma un pagasta attīstībai. Dvietē popularizē senos amatus un tradīcijas, šeit dzīvojis Latvijas vīnogu selekcionārs P.Sukatnieks, kura mājās vīnogas aizvien ir goda vietā, tās tiek audzētas un lolotas pašā Dvietes vidū. Tūrisma pakalpojums ciemā ir vienots, to saskaņoti nodrošina mazie uzņēmēji, biedrības un pašvaldības iestādes.
Dzilnuciems, Mārupes novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2021
–Vēsture
-Jaunpienācēji
Dzilnuciems aug – tajā ienāk aizvien jauni iedzīvotāji. Šejieniešiem ir svarīgi, lai kaimiņi, īpaši bērni, viens otru pazītu un socializētos. Ciemam ir izveidota WahtsApp grupa, kurā notiek aktīva komunikācija gan par ikdienišķiem jautājumiem, gan par attīstības plāniem. Dzilnuciemam ir sena vēsture, lai to izzinātu, kopiena organizē ciema izpētes ekspedīcijas. Vairāki īpašumi Dzilnuciemā pieder baznīcai, tādēļ liela nozīme ir tieši baznīcas iesaistei ciema aktivitātēs. Arī vēstures izpēte un topošo vides objektu izgatavošana ir cieši saistīta baznīcu.
Ičas apmetne, Balvu novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2021
–Ičas upe – tūrismam
-Paaudžu sadarbība
-Kultūrvēsture
Ičas apmetnes ciema mērķis ir piedāvāt ciemiņiem ceļojumu caur laikiem pa Ičas upi.
Apmeklējot “Ičas apmetnes ciemu” tūristiem piedāvāta iespēja izbaudīt vēsturiskās apmetnes auru mūsdienu laika garā. Tirdziņos, meistardarbnīcās satiekas dažādu paaudžu ļaudis, notiek kopīgi atpūtas vakari ar pagasta senioriem. Kopienā ir gids, kas piedāvā interesantu stāstījumu par ciemu, tā vēsturi, kultūras un sakrālo mantojumu, ir meistarīgi pavāri, kuri var pagatavot garšīgu zivju zupu Ičas upes krastos, pacienāt ar garšīgu, pašceptu rudzu maizi, sieriem. Tāpat ir iespēja iegādāties lauku labumus, pašaustus grīdceliņus un citu mājražotāju un amatnieku produkciju.
Indra, Krāslavas novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2021
–Definētas attīstības prioritātes
-Amatniecība
-Paaudžu sadarbība
Indra ir pierobežas ciemats, kurā tāpat kā daudzos citos attālos ciematos katru gadu ir vērojams iedzīvotāju skaita samazinājums. Redzot šo tendenci, Indras kopiena attīsta jomas, lai mazinātu šīs tendences ietekmi. Jaunieši un bērni tiek iesaistīti ciemata dzīvē un aktivitātēs kopā ar senioriem, no kuriem daudzi ir amatnieki vai pašdarbnieki. Indras kopiena daudz strādā pie tūrisma attīstības – veido pievilcīgu vidi, objektus un organizē kultūras pasākumus.
Jaunolaine, Olaines novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2022
–Nodalītas atbildības
-Projektu finansējums
-Lēmumu pieņemšanas princips “bottom – up”
Olainieši panākuši atkritumu šķirošanas laukumu izveidi lielciemā “Lubauši”; uzsākuši projektu par jauniešu zonas izveidi, panākuši apgaismojuma ieviešanu līdz Mežezeram; iesnieguši kopā LEADER projektu par Mežezera laipas izveidi un kopā arī ar “Rīgas meži” veido pārgājienu maršrutu. Tāpat pati kopiena organizē kopienas pasākumus, ekskursijas un ekspedīcijas. Ir izveidota laba sadarbība ar Olaines evanģēliski luterisko draudzi. Turpmāk plānots ievākt un apkopot Jaunolaines iedzīvotāju stāstus, kā arī iesaistīt kaimiņus sporta spēlēs. Darbības tiek plānotas un organizētas kopdarbībā visiem kopienas dalībniekiem, līdzdalīgi uzņemoties pienākumus un atbildības. Kopiena aktīvi komunicē elektroniskajā vidē.
“Svarīgi ir nebaidīties darīt, kaut vai maziem soļiem. Tikai darot mēs varam kaut ko panākt,” uzskata Maija Bebre, Jaunolaines viedā ciema kopienas pārstāve.
Krapes muiža, Ogres novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2021
–Zināšanas un prasmes
-Aizvietojamība
-Kopīgs tūrisma piedāvājums
Kopienas zināšanas, prasmes un intereses tiek apzinātas ikgadējā Krapes muižas saietā. Tas ir ieguvis kaimiņu kopējas apstaigāšanas formu – visi sanāk vienā mājā, tad dodas un nākamo saimniecību un tā tālāk. Sarunās un stāstos arī atklājas ikviena kompetences. Kopiena jau izveidojusi savu interneta vietni Krapes muižai, kurā vienuviet var iepazīties ar kopienas tūrisma piedāvājumu, ko veido vairākas atsevišķas komponentes. Savstarpēja aizvietojamība var arī netikt uzskatīta par inovāciju uzņēmējdarbībā, taču Krapē tā ir ikdienas prakse. Var gadīties, ka vīna darītavā “Lauskis” viesus sagaida kaimiņš, ne saimnieks vai arī “Ūdensdzirnavās” nepieteiktam klientam foreles noķers un pārdos cits kaimiņš.
TUESI.LV video stāsts “LAI VISIEM BŪTU LABI”
“Mēs esam iemācījušies, ka balsošana un “vairākuma diktāts” nav labākais risinājums. Labākais ir pārrunāt un izdomāt veidu, lai visiem būtu labi un visi būtu apmierināti,” atziņās dalās Jānis Baltačs, Krapes muižas viedā ciema kopienas pārstāvis.
Kalniena, Gulbenes novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2021
–Vērtība – cilvēki
-Izteikts vietas patriotisms
Pirms 10 gadiem Kalnienā izveidota biedrība, kas cenšas uzturēt ciemata kopienas dzīvi. Ciemu Gulbenes mērogā atpazīst kā ļoti aktīvu un pašpietiekamu. Biedrība kopā ar aktīvākajiem iedzīvotājiem paši organizē iedzīvotāju forumus un tikšanās. Kopiena saka: “Mēs esam Kalnienas patrioti!”. Kalniena ir ciems, kuram “nav pagasta”, tādēļ jūtams pašvaldības klātbūtnes trūkums, un iniciatīva jāuzņemas pašiem kopienas iedzīvotājiem.
“Nākam, darām, iniciējam! Tikai pašos ir spēks! Visiem ir dota iespēja radīt pašiem,” aicina Jānis Barinskis, Kalnienas viedā ciema kopienas pārstāvis.
Liepa, Cēsu novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2021
–Apzināti, apkopoti resursi
-Sadarbība ar pašvaldību, VPR un Vidzemes augstskolu
-Lēmumu pieņemšanas princips “bottom – up”
Liepēnieši saka: “Ja jums ir vairāk kā citiem, klājat lielāku galdu, nevis ceļat augstāku žogu.” Pirms Liepas kopienas darbības aizsākuma, vietējo uzņēmēju sadarbībai bija vairāk gadījuma raksturs. Cilvēki bija izslāpuši pēc iespējas kopīgi diskutēt un izrunāt sasāpējušos un aktuālos jautājumus. Šobrīd ir apzinātas lietas, ar kurām kopiena lepojas, arī tās, kuras uztrauc, kaitina, liekas nepamatoti atstātas novārtā un, kuru risināšanai nepietiek ar viena cilvēka vai uzņēmuma vēlmi tās atrisināt. Kopiena ir līdzīgi domājoša un par svarīgākajiem jautājumiem vienoties ir viegli. Izveidoti maršruti ceļotāju piesaistīšanai, Liepā daudz domā par dabai draudzīgu ceļošanu un saudzīgu iešanu dabā. Ikviens kopienas loceklis var rosināt jaunas idejas, tās apspriest ar pārējiem un kopīgiem spēkiem īstenot.
Madliena, Ogres novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2021
–Projektu finansējums
-Līderis – pagasta pārvalde
-Ideju/ierosinājumu/sūdzību banka
Madliena ir identitātes meklējumos, iedzīvotāji piedalās darba grupās, neformālajā padomē un iesniedz priekšlikumus ideju, ierosinājumu un sūdzību “bankā” – 3 kastītēs, kas izvietotas veikalos. Aktīvi tiek investēti finanšu resursi Madlienas kā reģionāla centra attīstībai ar mērķi nodrošināt kvalitatīvus izglītības, kultūras, saimnieciskos pakalpojumus. Iedzīvotāji piedalās ikgadējā forumā, kur tiek definēti attīstības mērķi un prioritātes. Viedā ciema struktūru uztur pagasta pārvalde, organizējot ikgadējos iedzīvotāju forumus, ceturkšņa darba grupas un radošo padomi.
Meņģele, Ogres novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2021
–Aktīvas biedrības
-Amatniecība
-Kultūrvēsturiskais mantojums
Katrs iedzīvotājs Meņģelē izjūt sevi kā daļu no kopienas un saprot savu nozīmību ciema attīstības veidošanā. Šeit ir ne tikai spēcīgi dejotāji un dziedātāji, bet arī lieliski radošo nodarbju pārstāvji, veiksmīgi lauksaimnieki un uzņēmēji. Meņģeles kopienas iedzīvotāji ne vien aktīvi piedalās ideju ģenerēšanā un finansējuma piesaistīšanā, bet arī paši saviem spēkiem cenšas paveikt darbus. Meņģeles kopiena ir pilsoniski motivēta un spēj brīvprātīgi uzņemties dažādu jautājumu risināšanu un uzlabot, attīstīt dzīves kvalitāti ar inovatīvām idejām. Meņģeliešiem ir ļoti svarīga vides sakārtošana, vērtību saglabāšana un iedzīvotāju labklājība. Liela uzmanība tiek pievērsta tūrisma attīstībai, kuru kopiena saredz arī kā ienākumu gūšanas avotu.
Mežinieku apkaime, Ķekavas novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2021
–Ciematu apvienošanās
-Jaunas sadarbības formas
Apvienojušies divi ciemati: Plakanciems un Mellupe, kas ir vēsturiskā Mežinieku teritorija. Apkaimē notiek pasākumi ar mērķi savest kopā ciematu aktīvos darītājus, iepazīties, apzināt risināmos jautājumus un vienoties par sadarbību kopienas attīstībai.
Kopiena spēj pašu spēkiem kompensēt iztrūkstošus kultūras un socializēšanās pasākumus, risināt sabiedriskā transporta problēmas, sargāt apkaimes mežus no piegružošanas un ceļus no neatļauta transporta. Kopienas atklājums ir “Vienas dienas restorāni” – izdevusies jauna iepazīšanās un sadarbības forma, daloties kulinārajā pieredzē.
““Viedais ciems” nozīmē darīt gudri, un, darīt gudri, ir darīt kopā. Šo kustību virza ticība idejai, ka mēs paši spējam vienoties par kopējiem mērķiem un darboties to labā,” stāsta Inese Kukle, Mežinieku viedā ciema kopienas pārstāve.
Oviši, Ventspils novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2021
–Lībiskais mantojums
-“Ovišu draugu kopa”
Ovišos ir svarīgi uzturēt kopienas identitāti. “Ovišu draugu kopa”, kas darbojas no 2016.gada, ir atvērta jebkuram interesentam, kas ir gatavs veltīt laiku un domas Ovišu ciema attīstībai, kas balstīta uz kopienas vēsturiskajām liecībām un modernas, dabai draudzīgas identitātes veidošanu. Kopiena atzīst, ka lielākās ciema bagātības ir jūra un priežu sils, tādēļ svarīgi cilvēku šeit pozicionēt kā harmonisku dabas sastāvdaļu. Kopiena svin Jāņus, Mārtiņus, Baltā galdauta svētkus, rīko vides sakopšanas talkas. Ovišu dabas liegums uzliek savus ierobežojumus uzņēmējdarbībai šajā teritorijā. Kopienas darbība pamatā balstās iekšējos resursos. Pateicoties “Ovišu draugu kopas” iniciatīvai, tiek apkopotas ziņas par Ovišu māju vēsturi un lībiešu tradīcijām.
Rembate, Ogres novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2021
–Kultūrvēsture
-Ilggadējas dzīves tradīcijas
„Bruņinieku ordeņa laikos Rembate piederējusi pie Lielvārdes,” rakstīja Andrejs Pumpurs. Tās priekšvēsture cieši savijusies ar visa Lielvārdes novada vēsturi. Pagastā jau vēsturiski ir bijuši aktīvi iedzīvotāji, kas gatavi ieguldīt laiku un zināšanas citu iedzīvotāju iesaistei. Kartupeļu festivāls, ikgadējās sporta spēles, skrējiens “Rembates aplis” un virkne citu aktivitāšu, kuras izdevies ne tikai laika gaitā saglabāt, bet arī veiksmīgi izveidot no jauna. Sports veido nozīmīgu rembatiešu identitātes daļu, par to liecina vietējo aktīvistu iniciatīvas, kas veiksmīgi īstenotas dzīvē – hokeja laukums, basketbola grozi, sporta zāle pagastmājas ēkā un virkne mazāku pasākumu.
Nīgrande, Saldus novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2021
–Identitāte
-Definētas vērtības:
daba, kultūrvēsturiskais mantojums un cilvēki
Divi ciemi Nīgrandes pagastā – Kalni un Nīgrande, kas atrodas pašā Lietuvas pierobežā, ir kopīgā ceļā uz viedo ciemu. Kopienas iedzīvotājus raksturo vēlēšanās uzlabot savas kopienas dzīves kvalitāti. Šejieniešiem ir svarīga teritorijas, cilvēku sakņu un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana, tādēļ kopiena iesaistās projektos, kas veicina pilsoniskās sabiedrības attīstību, izglītības līmeņu paaugstināšanu, sadzīves un veselības apstākļu uzlabošanu, vides aizsardzību, informācijas un pieredzes apmaiņu. Nīgrandes kopienai ir svarīgi neaizmirst savas saknes, veidot stipru vietas identitāti un atpazīstamību.
Miķeļtornis, Ventspils novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2021
–Komunikācija
–Iedzīvotāji kopīgi rūpējas par atkritumu šķirošanu, rīko talkas un plāno projektus nākotnei.
Ir iesniegts projekts atkritumu apsaimniekošanas teritorijas sakārtošanai, kā arī ciema centra sakārtošanai, kas harmoniski iekļautos vietas kultūrvēsturiskajā vidē.
Ciemā dzīvo arī ārzemnieki un kopiena savā Facebook grupā rūpējas par to, lai arī viņi saprot informāciju un apzinās, kādā kultūrtelpā dzīvo.
Skaistkalne-Kurmene, Bauskas novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2021
–Aktīvas NVO
Kopš 2020.gada marta darbojas Kurmenes – Skaistkalnes ciema iniciatīvas grupa, kurā iekļauti attiecīgo ciematu pārvalžu, Vecumnieku novada domes, LLKC, biedrību un ieinteresēto iedzīvotāju pārstāvji. Tikšanās notiek reizi mēnesī – klātienē vai virtuālajā vidē. Skaistkalnes – Kurmenes ciemu iniciatīvas grupa ir veikusi SVID analīzi attiecīgajai teritorijai. Skaistkalnes pagastā darbojas biedrība Skaistkalnes lauku sieviešu klubs “Mēmelīte”. Skaistkalnes pagasta Mēmeles ciemā izveidojusies iedzīvotāju grupa, kas iesaistās parka teritorijas sakopšanā un izveidē par tūrisma objektu. Kurmenē dzīves kvalitāti izmainījušas biedrības “Kalna svētību kopienas” un jauniešu mājas “‘Kur Mani nes” īstenotās aktivitātes teritorijas sakopšanā, tūrisma attīstībā, pasākumu organizēšanā un sociālajā uzņēmējdarbībā.
Zasa, Jēkabpils novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2021
–Skaidra ciema vīzija
-Kopienā vienots tūrisma piedāvājums
Kopiena spēj pašorganizēties, piesaistot ciemata kultūras un tūrisma nozarēm pieejamo sabiedrisko finansējumu, rīko mākslas, kultūras un tūrisma pasākumus plašai sabiedrībai.
Kopiena vēlas stiprināt Zasas kā mākslinieku salas identitāti un virzās uz mērķi izveidot Zasu kā mākslas un amatniecības “kūrortu” attālos laukos. Cilvēkresursi, kas šeit, galvenokārt, ir radošās inteliģences pārstāvji, savā profesionālajā un sabiedriskajā darbībā kā galveno vektoru vienmēr iezīmē Zasu un tās nākotni. Zasas kopiena ir aktīva kopienu sadarbības tīkla “Sēlijas salas” dalībniece.
Zorģi, Bauskas novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2021
–Neatlaidība
-Iekļaujoša sabiedrība
Zorģu ciema mērķis un patiesā vērtība ir stiprināt ģeogrāfiski ekonomiski izdevīgo stāvokli ar sociāli un kulturāli inteliģentu kopienu, kurā pieņem ikvienu cilvēku, tai skaitā jaunpienācējus.
Zorģu kopiena darbojas atvērti demokrātiskā formātā, bez konkrētas pārvaldes hierarhijas. Visi lēmumi tiek izsvērti un sagatavoti demokrātiskā apspriedes procesā, kopiena iekļauj un mudina ikvienu paust viedokli, pēc ideju vētras principa akceptējot visus ieteikumus, un pēc tam sarindojot prioritāšu vai izpildes iespēju secībā. Kopienas darbības centrs ir ciema bibliotēka, sanāksmēs piedalās plaša sabiedrība, aptverot visas vecuma un sociālās grupas.
Ancene, Jēkabpils novads
VIEDAIS CIEMS 2022
Vieduma atslēga:
Ciema raksturojums:
Ancene ir ciems Sēlijas vidienē, kurā nav nevienas pašvaldības iestādes. Attālums līdz novada centram – 50 km. Ciemā dzīvo tikai 140 iedzīvotāji, taču ciemā ir aktīva un proaktīva uzņēmēju kopiena, kas darbojas un sadarbojas ar kopīgu mērķi – padarīt Anceni par Sēlijā un arī Latvijā atpazīstamu uzņēmēju ciemu.
Kopienas pārstāvju teiktais: “Mēs esam uzņēmēju kopiena. Uzņēmīgi. Patstāvīgi. Darbīgi – tā ir mūsu identitāte. Tās ir mūsu vērtības. Mūsu situācijā pašorganizēšanās spēja ir pirmās nepieciešamības kategorijā. Kas cits mūs organizēs, ja šeit nav pašvaldības iestāžu? Mēs visi esam līdzvērtīgi. Izlemjam un īstenojam”.
Kopienas mērķis:
Padarīt Anceni par Sēlijā un, iespējams, arī Latvijā, atpazīstamu uzņēmēju ciemu, kurā demonstrē iespējas, kuras uzņēmējdarbības attīstībai piedāvā Latvijas lauku vide – tiek organizēti uzņēmējdarbības hakatoni; iesaistās jaunieši; tiek plaši pielietotas modernās tehnoloģijas; notiek zināšanu pārnese uzņēmējdarbības jomā, un ir aktīva, pievilcīga un draudzīga sabiedriskā dzīve. Censties noturēt esošos iedzīvotājus dzīvei ciemā un piesaistīt pārcelties uz dzīvi citus iedzīvotājus; veicināt dažādu vecumu un interešu grupu aktivitātes, iesaistīšanos kopienas sociālajā dzīvē.
Kopienas izvirzītie uzdevumi:
Inovatīvais:
Jaunumi:
“Katram ciematam jāveido sava “seja”. Mēs gribam labsajūtu, kas nebūtu izveidota piespiedu kārtā, tādu, kas būtu ar ilgu pastāvēšanas iespēju,” uzsver Jānis Subatiņš, Ancenes viedā ciema kopienas pārstāvis.
Bernāti, Dienvidkurzemes novads
VIEDAIS CIEMS 2022
Vieduma atslēga:
Ciema raksturojums:
Bernāti ir mazs piejūras ciemats. Jau izsenis – populārs galamērķis ārvalstu un vietējiem tūristiem. Vietējie iedzīvotāji lepojas ar dabu, kas apkārt – priežu mežs, kāpu veidotais reljefs, jūra, Bernātu dabas parks. Liels izaicinājums vienmēr ir bijis dabas un cilvēka mijiedarbība. Daba ir Bernātu lielākā vērtība, tomēr liela nozīme ir arī ciema ļaudīm – dažādiem, sīkstiem, strādīgiem – ar kopīgu skatu uz nākotni.
2016. gadā, aktīvajiem ciema ļaudīm sanākot kopā, izveidota biedrība “Mēs Bernātiem”. Tās galvenais mērķis – satuvināt vietējo kopienu, organizējot kopīgus pasākumus, risināt dažādus aktuālus jautājumus un darboties ciemata labā (vides sakopšanas talkas, labiekārtošanas darbi, brīvdabas koncerti un kino vakari, Ceriņu svētki, brīvdabas izstādes utt.). Biedrībai izveidojušās lieliskas iestrādes, daudzi pasākumi jau kļuvuši par tradīciju.
Kopienas pārstāvju teiktais: “2018. gadā, sanākot kopā ar līdzīgi domājošiem Bernātu draugiem, tapa pirmais Bernātu žurnāls, 2021. gadā otrs! Varam droši apgalvot, ka esam pirmais un pagaidām vienīgais ciemats Latvijā, kurš pats, nepiesaistot finansējumu no ES fondiem vai pašvaldības, izveidojis un izdevis pats savu žurnālu, ieguldot milzīgu brīvprātīgo darbu, privātos resursus un enerģiju! Šobrīd žurnāls pieejams bezkontakta kioskā pašā Bernātu centrā! Atbrauc jebkurā laikā, atver kiosku, atstāj ziedojumu nākamajam žurnālam un lasi! Tas ir tas, ar ko mēs patiesi lepojamies! ”.
Kopienas mērķis:
Bernātu mājas lapas izveide. Nepieciešamība, kas radusies, veicot ciema SVID analīzi un tiekoties ciema iedzīvotāju Ideatonā – vajadzīga informatīva un aktīva platforma, kurā ir ne tikai tūrisma informācija, bet arī noderīga informācija vietējiem iedzīvotājiem (kur nopirkt vietējos dārzeņus, kas var palīdzēt nopļaut zāli vai izlīdzēt citos darbos, ar ko padalīties, ja izaudzis par daudz zemeņu utt.).
Inovatīvais:
Jaunumi:
“Ja tu mīli vietu, kurā tu dzīvo, noteikti vari izdarīt ļoti daudz. Svarīgākā ir sajūta, ka tu dari to, kas tev tiešām patīk,” ir pārliecināta Diāna Ansule, Bernātu viedā ciema kopienas pārstāve.
Krapes muiža, Ogres novads
VIEDAIS CIEMS 2022
Vieduma atslēga:
Ciema raksturojums:
Krapes muiža ir neliela, apdzīvota vieta Ogres novadā, Krapes pagastā. Izvietojusies Lobes upes krastā, divu valsts reģionālās nozīmes autoceļu krustojumā, 43 km attālumā no novada centra – Ogres un 79 km attālumā no Rīgas. Apdzīvotā vieta savulaik izveidojusies ap bijušās Krapes muižas (Kroppenhof vai Neu-Kroppenhof) centru. Krapes muižas galvenā ēka – pils – celta 1909.-1910.g., taču sagrauta Pirmā pasaules kara laikā un nav saglabājusies. Saglabājusies 19. gs. vidū celtā dārznieka māja, pārvaldnieka māja, muižas kalpu māja, kūts un 7,2 ha plašais parks ar 16 svešzemju koku sugām. Krapes muižas apbūve ir vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis.
Krapes muižā saimnieko 4 mazie uzņēmēji – vīna darītava “Lauskis”, Aveņu parks (aveņu audzēšana un vākšana), biedrība “Skaņumāja” (seno mūzikas instrumentu ekspozīcija un mūzikas skaņas) un Krapes muižas ūdensdzirnavas, kuri cieši sadarbojas vietējās apkaimes attīstībā, mazās uzņēmējdarbības rosināšanā un iedzīvotāju aktivitātes atmodināšanā.
Kopienas pārstāvju teiktais: “Jaunas zināšanas un prasmes ienāk līdz ar dalībnieku zināšanu pienesi un kopīgi īstenojot jaunus pasākumus. Ik katrs jauns pasākums, piemēram, “Sveču taka Krapes muižas parkā”, Zaļumballes rīkošana, prasa jaunas zināšanas (koku izgaismošana, parka labiekārtošana) un trūkstošās zināšanas tiek meklētas un atrastas kopīgi. Šādā veidā veidojas un kopienā uzkrājas dažādas zināšanas un prasmes.”
Kopienas mērķis:
Inovatīvais:
TUESI.LV video stāsts “LAI VISIEM BŪTU LABI”
“Mēs esam iemācījušies, ka balsošana un “vairākuma diktāts” nav labākais risinājums. Labākais ir pārrunāt un izdomāt veidu, lai visiem būtu labi un visi būtu apmierināti,” atziņās dalās Jānis Baltačs, Krapes muižas viedā ciema kopienas pārstāvis.
Lēdurga, Siguldas novads
VIEDAIS CIEMS 2022
Vieduma atslēga:
Ciema raksturojums:
Lēdurga atrodas Siguldas novada Lēdurgas pagastā, Aģes upes abos krastos 28 km attālumā no novada centra Siguldas un 64 km attālumā no Rīgas. Lēdurga ir Garlība Merķeļa dzimtā vieta. Šogad Lēdurgas kultūras nams atzīmē savu 40 gadi, savukārt 2023. gadā Lēdurgas Dendroparks atzīmēs 50 gadus kopš izveidošanas, un tā izveidotāja, Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliera Arvīda Janitena 100 gadi.
Kopienas pārstāvju teiktais: “Lēdurgas kopienas vieduma atslēga ir vietējo iedzīvotāju patriotisms, aktīva iesaistīšanās sava ciemata kultūras, sporta dzīves organizēšanā, vides labiekārtošanā, veselības uzturēšanā, latvisko tradīciju kopšanā un godināšanā, mīlestībā pret dabu un darbu, cieņā pret Lēdurgas gadsimtiem seno vēsturi un tās cilvēkiem.”
Kopienas mērķis:
Veidot pieejamu un sakārtotu vidi visu apkaimes iedzīvotāju vajadzību apmierināšanai kultūras, mākslas, izglītības, veselības veicināšanas jomā, uzlabot ciema publisko infrastruktūru, veicināt tūrisma attīstību un veidot jaunus tūrisma piedāvājumus, saglabāt un iespēju robežās atjaunot kultūrvēsturisko mantojumu.
Kopienas izvirzītie uzdevumi:
Inovatīvais:
Jaunumi:
“Mums ir svarīgi, lai mūsu dzīves vieta ir sakārtota, būtu pieejami dažādi pakalpojumi un izklaides iespējas, lai šeit atgrieztos jaunie,” saka Līvija Gridjuško, Lēdurgas viedā ciema kopienas pārstāve.
Mežinieku apkaimes kopiena, Ķekavas novads
VIEDAIS CIEMS 2022
Vieduma atslēga:
Ciema raksturojums:
Mežinieku apkaime atrodas salīdzinoši tālu no novada – Ķekavas – centra un pakalpojumiem. Cilvēki apzinājušies, ka spēj, pašu spēkiem sadarbojoties, atrisināt daudz jautājumus, piemēram, kompensēt iztrūkstošus kultūras un socializēšanās pasākumus, risināt ar novada centru iztrūkstošā sabiedriskā transporta problēmas, sargāt apkaimes mežus no piegružošanas un ceļus no neatļauta transporta utt. Kopiena darbojas, lai kopīgiem spēkiem padarītu dzīves vidi pievilcīgāku dzīvošanai un strādāšanai
Ir izveidota biedrība “Mežinieku apkaimes attīstībai” ar 40 biedriem. Ir apzinātas iedzīvotāju prioritātes, viedokļi, vēlmes, veicot visaptverošu iedzīvotāju sociālo aptauju klātienē. Mērķtiecīgu darbību rezultātā izveidota kopienas attīstības stratēģija, kā arī piesaistīts finansējums efektīvai kopienas pārvaldības ieviešanai. Paralēli pašvaldības, valsts un ES finansējuma piesaistei, tiek realizētas daudzas iedzīvotāju organizētas brīvprātīgas iniciatīvas, kuru izmaksas tiek segtas tikai pašu ziedojumiem.
Kopienas pārstāvju teiktais: “Galvenais spēks kopienā ir pašu savstarpējā sadarbībā, latvisko tradīciju kopšana, saviesīgās dzīves organizēšana. Mēs vēlamies radīt vietu un aktivitātes, kuru līdzdalībai nav nepieciešamas īpašas prasmes vai zināšanas, bet kur var savu artavu dot jebkurš, ja vien ir vēlēšanās (piemēram, puķu dobes izveide Mellupos, Mežinieku svētku satura veidošana u.c.)”.
Kopienas mērķis:
Izveidot vienotu, sociāli atbildīgu Mežinieku apkaimes iedzīvotāju kopienu, kas spēj sekmēt apkaimes attīstību un tās iedzīvotāju labklājību un dzīves kvalitātes uzlabošanu, kļūstot par piemēru un iedvesmojot citus ciemus/apkaimes Latvijā.
Kopienas izvirzītie uzdevumi:
Inovatīvais:
““Viedais ciems” nozīmē darīt gudri, un, darīt gudri, ir darīt kopā. Šo kustību virza ticība idejai, ka mēs paši spējam vienoties par kopējiem mērķiem un darboties to labā,” stāsta Inese Kukle, Mežinieku viedā ciema kopienas pārstāve.
Upīte, Balvu novads
VIEDAIS CIEMS 2022
Vieduma atslēga:
Ciema raksturojums:
Upīte ir unikāla vieta Latgalē, Latvijā. Sākusi veidoties ar Zelču skolas – vēlāk Upītes skolas dibināšanu 1910. gadā, un izaugusi par vietu, kas kopj, saglabā un popularizē nemateriālās kultūras vērtības. Upītes kultūrtelpa ir iekļauta Nacionālajā Nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā, kā valstiski svarīga kultūrvieta.
2018.gadā tika likvidēta Upītes skola, bet 2019. gadā to nopirka – Upītes iedzīvotāju kopienas biedrība “Upītes jauniešu folkloras kopa” – kopā ar zemi, sporta laukumu, bērnu laukumu, parku un peldvietu. Tagad par sava ciema sakopšanu, attīstību, bērnu izklaidi rūpējas paši iedzīvotāji. Skolas ēku attīsta kā jauniešu ideju rezidenci – darbojas skaņu ierakstu studija, tetovēšanas salons, izlaušanās spēle – istaba, tautastērpu darināšanas darbnīcas, konditorijas izstrādājumu ceptuve.
Ciemam ir vairākas neatņemamas un ļoti populāras tradīcijas – meilys aiļu i dzīsmu festivals “Upītes Uobeļduorzs”, Svātki Upītie. Starptautiskais folkloras festivāls “Ļipa kust”, tradicionālo gadskārtu svinēšana.
Kopienas pārstāvju teiktais: “Mēs esam pasaules centrs! Esam uzstādījuši mērķi augt kopā ar Latviju – tas ir cik Latvijai gadu, tik iedzīvotājiem jādzīvo Upītē. Pašlaik izdodas. Mūsu ciemam ir savs logo un savs tēmturis sociālajos tīklos #UpītieDzeiveJauka.”
Kopienas mērķis:
Ciems kā ģimene – kopiena, kas kopā izlemj un attīsta savu ciemu. Uzstādīts mērķis – augt kopā ar Latviju – cik Latvijai gadu, tik iedzīvotāju jādzīvo Upītē. Ciemam ir savs logo, savs tēmturis sociālajos tīklos #UpītieDzeiveJauka.
Kopienas izvirzītie uzdevumi:
Inovatīvais:
“Mēs dzīvojam pasaules centrā. Katrai kopienai, katram ciemam, katrai mājai ir jādzīvo tā, ka tu jūties pasaules centrā un ap tevi griežas pasaule. Tikai tad kaut kas var notikt,” ir pārliecināts Andris Slišāns, Upītes viedā ciema kopienas pārstāvis.
Doles sala, Salaspils novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2022
Ciema raksturojums:
Doles sala ir kā republika, kopiena, kur kaimiņi zin savus kaimiņus, jo lielākoties šeit dzīvo paaudzēs, ar savām tradīcijām un savu redzējumu par lietu kārtību. Ciema kopiena pārsteidz ar vienoto vīziju par attīstību un kopīgajām vērtībām. Kopiena spēj rast risinājumus izaicinājumiem, piesaistot vietējos resursus, kā arī, nebaidās audzēt idejas ar projektu līdzfinansējuma atbalstu. Attīstība tiek virzīta ievērojot ekoloģiskās vērtības, senču zināšanas, modernās tehnoloģijas.
Ērberģe, Aizkraukles novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2022
Ciema raksturojums:
Sevi raksturo kā aktīvu, saliedētu un uz attīstību vērstu kopienu. Ērberģē visas aktivitātes plāno, organizē un realizē kopiena, kopīgi sadarbojoties gan pagasta vadībai, gan Mazzalves saieta namam, gan Mazzalves pamatskolai/Ērberģes muižai, gan biedrībai “Ērberģietes”.
Jaunolaine, Olaines novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2022
Ciema raksturojums:
Ambiciozi mērķi un radoša pieeja kopienas ideju realizēšanā. Jaunolaines kopiena sevi parāda kā vārdos, tā darbos. Jaunolaines kopiena vēlas kļūt par aktīvu, atvērtu un Pierīgā spēcīgāko kopienu, kas pati veido savu dzīvestelpu, ir saliedēti: veido un īsteno kopīgus pasākumus dažādu kopienu grupām (seniori, jaunieši, ģimenēm ar bērniem), vienojot gan latviešu, gan krievvalodīgo auditoriju.
“Svarīgi ir nebaidīties darīt, kaut vai maziem soļiem. Tikai darot mēs varam kaut ko panākt,” uzskata Maija Bebre, Jaunolaines viedā ciema kopienas pārstāve.
Līču – Moskvino ciemi, Preiļu novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2022
Ciema raksturojums:
Ciems, kurā veiksmīgi sadzīvo dažādas kultūras gan katoļi, gan vecticībnieki, gan latgaļi, gan krievi, jo viņus vieno kopīgas idejas un intereses, un vēlme izpētīt vēsturi, apzināt pašreiz esošo potenciālu un to nodot nākošajām paaudzēm un tūristiem gan no Latvijas, gan citām pasaules valstīm.
Medemciems, Olaines novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2022
Ciema raksturojums:
Ciema iedzīvotāji ir nodibinājuši biedrību un spēj ieviest pozitīvas pārmaiņas kopīgajā dzīves telpā. Notiek aktīva attīstības plānošana un sadarbība starp nozarēm. Pēdējos gados strauji attīstās Pierīgas novadu ciemi. Medemciens atrodas tikai 2 km no Rīgas robežas, tāpēc tur dzīvesvietu arvien vairāk meklē jaunas ģimenes, kuras ir sociāli aktīvas, bet izvēlas dzīvi tuvāk dabai. Dārzu rajons pakāpeniski pārtop par savrupmāju ciemu. Līdz ar to biedrības mērķis ir radīt šīm ģimenēm modernu un attīstītu dzīves vietu.
Vārme, Kuldīgas novads
ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2022
Ciema raksturojums:
Vārme ir vieta, kur atbraukt vasarā un izbaudīt kārtīgu zaļumballi, jo šis pasākums vēsturiski vienmēr ir piesaistījis tuvus un tālus viesus ar dzīvo mūziku un dejām. Taču Vārmē aktīva kultūras dzīve ir visos gadalaikos. Ciems var lepoties ar to, ka spēj piesaistīt jaunās un jaunas ģimenes, kas izvēlas Vārmi kā pastāvīgu dzīves vietu. Iedzīvotāji ir mūsu Vārmes ciema kopienas atslēga, viņu vēlme darboties un padarīt savu apkārtni sakoptāku, nepazaudēt kultūrvēsturisko mantojumu, kā arī iet līdzi laikam un apgūt jaunās tehnoloģijas un izmantot tās sava ciema popularizēšanai. Vārmes attīstības biedrība “Vārme” ir veids, kā iedzīvotāji var īstenot savas ieceres, lai piesaistītu finansējumu ideju īstenošanai.
Degumnieki, Madonas novads
VIEDAIS CIEMS 2023
Vieduma atslēgas:
Ciema raksturojums:
Pateicoties tam, ka šeit mīt stipri un spītīgi ļaudis, attīstība notikusi visu laiku vairāk vai mazāk. Ir paveikts daudz – uzbūvēts baseins, Lubāna mitrāja informācijas centrs, hokeja laukums, futbola laukums, kas atbilst U9 un U10 līgu prasībām. Izremontēta Degumnieku pamatskola, izveidots multifunkcionālais centrs visām paaudzēm. Darbojas amatiermākslas kolektīvi. Bet mēs turpinām iet, pašlaik norit darbs pie Degumnieku lidlauka iedzīvināšanas aviotūrismam un tautas nama siltināšanas darbi.
Dviete, Augšdaugavas novads
VIEDAIS CIEMS 2023
Ciema raksturojums:
Dvietes pagasts atrodas Augšdaugavas novadā Sēlijā. Pagasts ir īpašs ar dabas krāšņumu, kas mūs ieskauj. Lielu pagasta teritoriju (~ 66 %) klāj mežs, no Latgales novada mūs šķir Daugava, desmitiem hektāru teritorijas aizņem arī dabas parks “Dvietes paliene”, kurā regulāri pavasaros applūst plašas teritorijas ar ūdeņiem no Daugavas, veidojot palu applūstošas teritorijas jeb atbūdu. Dvietē dzīvoja un darbojās arī vīnogu selekcionārs Pauls Sukatnieks, kas mūsu pagastu izdaudzināja visā pasaulē (50.–80. gados), radot aukstumizturīgas vīnogu šķirnes, kas tik tālu uz ziemeļiem vēl nebija izdevies. Visi minētie aspekti mūsu pagasta iedzīvotājus padara jo īpašus, jo esam patstāvīgā saskarsmē ar dabu.
Lai veicinātu mūsu kopienas attīstību un padarītu to interesantu arī mūsu viesiem, dažādos laika periodos pagastā darbojušies savas paaudzes aktīvi cilvēki, kas rūpējušies par dabas skaistumu, sakoptību, gan veicinājuši Dvietes atpazīstamību un pievilcību ceļotājiem. Jaunu pacēlumu Dvietē veicināja iedzīvotāju grupa, kas 2012. gadā pagasta pārvaldei aktualizēja, ka jāatjauno selekcionāra Paula Sukatnieka dzimtas mājas (tās bija pamestas), gan 2014. gadā, kad tika dibināta biedrība “Dvietes vīnogas”, kuras galvenais mērķis bija sakopt un uzturēt bijušo Dvietes pamatskolas ēku, kas arī periodiski bija pamest kopš 1972. gada. Tāpat pateicoties kopienas cītīgajam darbam un trīs LEADER programmas realizētajiem projektiem, ir atjaunota Dvietes muižas ēka – bijusi skola, kurā tagad apskatāmas dažādas ekspozīcijas, izveidota īpaša “Zaļā klase”, kurā godinām mūsu skaisto dabu.
Rudzāti, Līvānu novads
VIEDAIS CIEMS 2023
(atgriezties uz sarakstu)
Ciema raksturojums:
Rudzāti – ciems, kas atrodas Līvānu novadā, krustcelēs ar labu atrašanās vietu un reljefu kā Zemgales līdzenumos. Lai gan pagastā vēl ir pārvaldes vadītāja postenis, vadība ir gausa, trūkst pagasta nākotnes redzējuma, aktīvākas iesaistes teritorijas attīstībā. Apceļojot Latviju un vērojot piesaistīto investīciju apjomu, realizējot dažādus projektus, citos līdzīgos pagastos un to ciemos, sapratām, ka ir kūtri izmantotas iespējas uzlabot dzīves vides kvalitāti Rudzātos (sabiedrisko ēku siltināšana, rotaļu un sporta infrastruktūras attīstīšana, Rudzātu parka labiekārtošana, energoefektīvs āra apgaismojums, dabas objektu attīstīšana u.c.).
Jaunolaine, Olaines novads
VIEDAIS CIEMS 2023
(atgriezties uz sarakstu)
Ciema raksturojums:
Jaunolaines kopiena vēlas kļūt par aktīvu, atvērtu un Pierīgā spēcīgāko kopienu, kas pati veido savu dzīvestelpu, ir saliedēti: veido un īsteno kopīgus pasākumus dažādām kopienu grupām (seniori, jaunieši, ģimenēm ar bērniem), vienojot gan latviešu, gan krievvalodīgo auditoriju.
Jaunolaines stāsts (00:31:40) Ērgļos “Spalvu bužināšanā” 6.LLKP
Medemciems, Olaines novads
VIEDAIS CIEMS 2023
(atgriezties uz sarakstu)
Ciema raksturojums:
Lai izprastu Medemciema kā kopienas viedumu un lai atklātu, kādu potenciālu tas attīsta un barjeras pārvar un kas ir ciema progresa virzītājspēks, ir jāiedziļinās ciema procesos.
Līdzīgi kā Medemciems teritoriāli ir novadu krustcelēs, tā arī Medemciema pārvaldība un attīstība ir atkarīga no dažādām pusēm, bet īpaši – tā ir pašu iedzīvotāju iniciatīvas rokās. Novada centrs – pašvaldība ir tālu, vēsturiski Medemciema pārvaldību veic dārzkopības kooperatīvās sabiedrības, kas savā esencē ir paši iedzīvotāji.
Medemciema viedums ir iedzīvotāju patstāvība savas dzīves kvalitātes nodrošināšanā, viedums ir spēja manevrēt starp dažādiem šķēršļiem, problēmām, pat stereotipiem, ko rada Medemciema specifiskais statuss (atrašanās vieta, DKS).
Medemciema kopienas viedums ir spēt sev nodrošināt, sarunāt, izcīnīt iedzīvotājiem svarīgos jautājumus. Nenoliedzami pēdējos gados lielu pienesumu ir sniegusi īpaši šim mērķim dibinātā biedrība “Medemciema attīstībai”, kuras darbības rezultāti ir gan redzami realizētajos projektos, gan tie ir guvuši ievērību novada līmenī (atzinības raksts). Medemciems atrodas tikai 2 km no Rīgas robežas, tāpēc tur dzīves vietu arvien vairāk meklē jaunas ģimenes, kuras ir sociāli aktīvas, bet izvēlas dzīvi tuvāk dabai. Dārzu rajons pakāpeniski pārtop par savrupmāju ciemu. Biedrība pulcē aktīvistus ciema labiekārtošanai un vienojošu pasākumu organizēšanai. Kopīgi mērķi un aktīvi, atsaucīgi iedzīvotāji veicina ciema attīstību un dara to viedu. Ņemot vērā, ka Medemciems vēsturiski veidojies kā dārziņu kooperatīvu teritorija, bet pēdējā laikā strauji pārtapis par pastāvīgu dzīvesvietu ļoti daudziem, tad ciemā strauji arī aug nepieciešamība pēc dažādām publiskām vietām un pasākumiem. Tā kā agrāk ciemā nekā tāda nebija, iedzīvotājiem ir daudz vēlmju un kopīgu mērķu, pie kā strādāt.
Smelteri, Preiļu novads
VIEDAIS CIEMS 2023
(atgriezties uz sarakstu)
Ciema raksturojums:
Smelteri – ciems, kurā cilvēks ir vērtība, zināšanas ir nepieciešamība, darbs ir sirdslieta, atpūta – kopīgā un dažādā, laicīgā un garīgā, senā un jaunā vienotība skaistā un plaukstošā lauku vidē.
Smelteri ir neliels ciems Preiļu novada Saunas pagastā, kurā dzīvo ļoti darbīgi, radoši, zinoši, varoši cilvēki un cīnītāji. Galvenā ciema darbība un aktivitātes ir saistītas ar ciemā nosargāto Salas sākumskolu. Skola ir izglītības, kultūras, sporta un arī sociālais centrs. Smelteros ir vēl bibliotēka, viens veikals un lūgšanu nams. Galvenās aktivitātes un notikumi risinās Salas sākumskolas telpās un sakoptajā skolas teritorijā.
Vārme, Kuldīgas novads
VIEDAIS CIEMS 2023
(atgriezties uz sarakstu)
Ciema raksturojums:
Mēs Vārmē ticam vienotai attīstības vīzijai un vietējās kopienas iesaistei tās īstenošanā. Mūsu lielākā vērtība ir vietējo iedzīvotāju vēlme uzlabot dzīves kvalitāti, veicināt tūrismu un atbalstīt uzņēmējdarbību Vārmē. Mēs esam daudzveidīgi savās prasmēs un kompetencēs, un vienoti savā aizrautībā. Mūsu vietējo aktīvistu grupas un pašvaldība jau daudzus gadus īsteno dažādus projektus un aktivitātēs, lai uzlabotu vietējo infrastruktūru, sakārtotu publiski pieejamās teritorijas un bagātinātu pagasta kultūras dzīvi. Veiksmīgas, inovatīvas un ilgtspējīgas attīstības pamatā mēs redzam ciešu sadarbību starp pagasta pārvaldi, vietējo sabiedrību un uzņēmējiem, tādēļ esam apvienojušies Vārmes attīstības darba grupā, ar mērķi turpināt uzlabot vietējo infrastruktūru, sakārtot publiski pieejamās teritorijas, bagātināt pagasta izglītības, sporta un kultūras dzīvi, attīstīt tūrismu un Vārmes atpazīstamību, kā arī veicināt dažādu sabiedrības grupu, īpaši jauniešu, iesaisti. Mēs esam izstrādājuši vienotu Vārmes attīstības stratēģiju, ar kopīgu vīziju, mērķiem un prioritātēm, kura ir pieejama visiem Vārminiekiem un atbalstītājiem e-platformā, un kura ļauj dažādām iedzīvotāju grupām, indivīdiem un uzņēmējiem iesaistīties mērķtiecīgā un vienotā Vārmes attīstībā.
Zadiņi, Smiltenes novads
VIEDAIS CIEMS 2023
(atgriezties uz sarakstu)
Ciema raksturojums:
Atvērtā Saimniecība Zadiņi ir salīdzinoši unikāla iniciatīva un eko-ciemats Latvijā. Zadiņi darbību uzsāka 2018. gadā, pārņemot lietošanā 90ha īpašumu Smiltenes novadā, lai to kopīgi kā kopiena pārvaldītu un radītu iespējas tam pievienoties vai sadarboties. Šobrīd īpašums pieder biedrībai “Zadiņi”, kas nodrošina to, ka īpašums pieder katram, kurš kļūst par pastāvīgu iedzīvotāju un biedru.
Šobrīd Zadiņos dzīvo 7 pieaugušie un 7 bērni, kā arī govis, zosis, pīles, vistas, bites, suns un kaķi.Atvērtajā saimniecībā “Zadiņi”, kas ir mums uzticēta, mēs meklējam vietējas atbildes globālām problēmām. Mācoties no permakultūras ētikas un principiem un tradicionālām prasmēm mēs vēlamies atbalstīt veselīgas cilvēku attiecības, kopā darītus darbus, reģeneratīvu saimniekošanu un alternatīvas valdošajiem ekonomiskajiem modeļiem, kas ir sociāli un ekoloģiski destruktīvi un ilgtermiņā nesniegs labklājību.
Arona, Madonas novads
Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2023
(atgriezties uz sarakstu)
Ciema raksturojums:
Savulaik Aronas pagasts izveidojies no vairākiem blakus esošiem ciemiem, šodien Aronas pagasta centrs ir Kusa un lielākās apdzīvotās vietas Lautere, Zelgauska. Kopš biedrības “ARONAS PĪLĀDZIS” izveidošanās (2009.g.) un uzsāktās aktīvās darbošanās (2013.g.) dzīve Aronas pagastā ir aktivizējusies, iesaistot ikvienu Aronas pagasta iedzīvotāju, jo 2013.gadā Kusā tika atklāts Multifunkcionālais brīvā laika pavadīšanas centrs starppaaudžu sadarbībai – MC “1.stāvs”.
Aronas pagasta Kusas stāsts (00:22:20) Spalvu bužināšanā 6.LLKP
Ērberģe, Aizkraukles novads
Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2023
(atgriezties uz sarakstu)
Ciema raksturojums:
Ērberģes kopienai raksturīga visu lietu kopādarīšana – visi ieinteresētie kopienas pārstāvji tiekas reizi mēnesī, lai vienotos par nākotnē un tuvākajā laikā darāmajiem darbiem (kopienu pārstāv pagastmājas ļaudis, biedrība “Ērberģietes”, saieta nams, skola, uzņēmēji u.c. ) Kopādarīšana ir mūsu vieduma atslēga un unikalitāte, reizē arī mūsu mērķis.
Jāņukalns, Madonas novads
Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2023
(atgriezties uz sarakstu)
Ciema raksturojums:
Mūsu kopienā, Jāņukalna ciemā, mēs esam aptuveni 200 iedzīvotāji. Pirms 4 gadiem 8 ciema pusaudži realizēja projekta “Pumpurs” projektu “Var kāpt vēl augstāk”, izremontējot kādreizējā kultūras nama telpas. Telpu remontā tika iesaistīti arī citi ciema iedzīvotāji-gan vecāki, gan draugi, tika meklēts arī papildus finansējums un atbalsts tika gūts no vietējiem uzņēmējiem, kas saredzēja ciema attīstību arī turpmāk. Drīz pēc tam tika nodibināta biedrība “Pilnīgs kosmoss” ar mērķi aktivizēt ciema iedzīvotājus dažādām aktivitātēm-kultūras pasākumiem, sporta pasākumiem, sevis izzināšanai un pilnveidei, kā arī piesaistīt finansējumu dažādu projektu realizēšanai.
Jaunauce, Saldus novads
Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2023
(atgriezties uz sarakstu)
Ciema raksturojums:
Mēs saprotam, kāds unikāls kultūras manojums atrodas Jaunauces pagastā – valsts nozīmes arhitektūras piemineklis Jaunaunauces muižas komplekss ar tās spožajām pērlēm Jaunauces pili un parku. Tos tad arī lojojam – restaurējam, attīstām tūrisma pakalpojumus. Kopīgi cīnāmies ar kolektīvo traumu, ko radīja skolas slēgšana Jaunauces pilī 2009. gadā. Biedrība “Mēs – Jaunaucei”, ko 2007. gadā dibināja skolotāji un absolventi, lai restaurētu pili, pētītu vareno pagasta kultūrvēsturisko mantojumu un veidotu pilsonisko sabiedrību.
Jūrciemi, Tukuma novads
Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2023
(atgriezties uz sarakstu)
Ciema raksturojums:
Mūsu (Jūrciemu) kopienu veido pieci Lapmežciema pagasta ciemi. Mēs atrodamies Ķemeru nacionālajā parkā, mums ir pieejama jūra un ezers: trīs lielākie ciemi atrodas Rīgas līča piekrastē, bet divi mazākie – “iekšzemē”, Kaņiera ezera krastos. Mums ir pieejama neskarta daba, un vienlaikus tepat blakus ir lielās pilsētas. Mums joprojām ir zvejnieki un vēl dzīvi stāsti par tradīcijām un zvejniecības mantojumu. No vienas puses – esam bagāti ar šo iespēju dažādību, no otras puses – vienkārši sasniedzamie “labumi” tuvējās pilsētās nav bijis veicinošs faktors pūļu ieguldīšanai savā pagastā. Tie ir secinājumi, ko noformulējām sev pirms dažiem gadiem, mūsu kopienai piedaloties projektā “Ceļā uz viedumu piekrastēs”. Tā ietvaros veicām savas kopienas un dzīves vietas izvērtējumu, un secinājām, ka viens no draudiem attīstībai un neizmantotā iespēja ir mūsu savrupība un darbošanās katram par sevi. Tā kā piekrastes ļaudīm raksturīga savrupība un nereti arī skarbums, katrs no ciemiem allaž juties kā atsevišķa vienība. Nonācām pie secinājuma, ka mums nepieciešams vairāk sadarboties, likt spēkus kopā un darīt kopā savas apkaimes labā. Šis process veicināja iedzīvotāju biedrības darba atjaunošanu, un tas ir iniciējis pārmaiņas, kas turpina attīstīties un kas ļauj mums uzskatīt, ka atbilstam Viedo ciemu principiem.
Jūrkalne, Ventspils novads
Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2023
(atgriezties uz sarakstu)
Ciema raksturojums:
Jūrkalne ir viena no gleznainākajām Baltijas jūras piekrastēm Latvijā ar iespaidīgu jūras stāvkrastu. Te izveidojusies tūrisma un atpūtas vieta, kurā lieliski sadzīvo vēsturiskais un laikmetīgais. Mūsdienās Jūrkalni zina ceļotāji, arī kultūras un vēstures interesenti. Jūrkalnes vārds skan kopā ar suitu kultūrtelpu un Maģo suitu sievām. Suiti ir neliela katoļu kopiena luteriskajā Kurzemē, kuru kultūrā cieši savijušies kristīgie priekšstati un folkloras vērtības. Pagastā ir izveidojusies aktīvo iedzīvotāju grupiņa, kas cenšas ieviest ko jaunu, balstoties uz senām kultūrvērtībām un tradīcijām. Jūrkalnē gribas uzkavēties zinātkāriem tūristiem. Šeit vienkopus ir jūra, tās augstie krasti, suitu tērpi un ziņģes, Rīvas dabas taka, vecais koka tilts, ūdenskritums. Jūrkalnē ir ko darīt jūras makšķerniekiem, laivotājiem un paraplānistiem, kā arī interesenti var apskatīt jūrā izceltos dārgumus ekspozīcijā “Vētru muzejs”.
Launkalne, Smiltenes novads
Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2023
(atgriezties uz sarakstu)
Vieduma atslēgas:
Ciema raksturojums:
Launkalne ir neliels ciems Smiltenes novadā.
Mazs cinītis gāž lielu vecumu. Esam mežiem bagātākais pagasts novadā! Tieši daba ir Launkalnes ceļazīme. Mēs protam to novērtēt, izmantot un attīstīt. Esam ideju pilni veicināt tūrismu iepazīstinot iebraucējus ar mūsu brīnišķīgajām, bet vēl neatklātajām dabas takām. Esam ideju pilni par ciema vides labiekārtošanu, lai iedzīvotājiem būtu gan kur izpausties, gan atpūsties. Esam gatavi gan paši strādāt,gan sadarboties ar vietējiem kokrūpniecības un kokapstrādes uzņēmumiem, kuri ir palīdzējuši mūsu idejas realizēt arī līdz šim.
Viens no Launkalnes zīmoliem ir arī mūzika. Launkalnieši ir ļoti muzikāli un, lai gan daudzi neuzstājas publiski, par to parūpējās mūsu sieviešu vokālais ansamblis “Anemones” un trīs bērnu vokālie ansambļi “Blēņas”, kuros dzied bērni no 4 – 13 gadiem.
Launkalne ir bagāta ne tikai ar mežiem, bet arī ar mazajiem launkalniešiem. Viņi ir mūsu tagadne un nākotne. Tādēļ vēlamies radīt vidi, kuru mazie launkalnieši nevēlēsies pamest un turpinās attīstīt savu ciemu vadoties pēc mūsu pieredzes un parauga.
Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2023
(atgriezties uz sarakstu)
Ciema raksturojums:
Lūznavā ir Latgales kultūras pērle – Lūznavas muiža, kurā tiek ieviestas jaunās tehnoloģijas, tādejādi savijot vēsturi, kultūras mantojumu, mākslu, mūziku, tūrismu, amatniecību vienā dzīparā. Savulaik ir saskatīts vēsturisks resurss (Lūznavas muiža, tās komplekss, muižas parks), kurš tika apzināts, pētīts, atjaunināts, piešķirot mūsdienīgi pievilcīgu “spīdumu”. Ir sapņi, kuri pakāpeniski kļūst par mērķiem un uzdevumiem. Lūznavā tiek radīta vide, kura veicina tūrisma, uzņēmējdarbības, atpazīstamības, mājražotāju, amatnieku, mākslinieku attīstību, popularizēšanu novadā, reģionā un pat ārpus valsts robežām.
Meņģele, Ogres novads
Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2023
(atgriezties uz sarakstu)
Ciema raksturojums:
Meņģelē vienmēr ir bijuši aktīvi iedzīvotāji par ko liecina senas svētku svinēšanas tradīcijas, kur piedalās ne vien ciema ļaudis, bet arī viesi no citiem ciemiem un novadiem. Ciemā ir dibinātas vairākas biedrības ar dažādiem virzieniem, kur apvienojušies aktīvie iedzīvotāji ar mērķi uzlabot un dažādot dzīves kvalitāti ciemā un tā apkaimē.
Meņģeles kopienas vieduma atslēga un unikalitāte ir kopienas dažādu vecumu un sociālo grupu pārstāvju spēja sadarboties, uzklausīt vienam otru, saprast dažādo paaudžu vajadzības, vēlmes un atrast kompromisu. Praktiski visus pasākumus un sakopšanas darbus ir inicējuši paši iedzīvotāji un paši saviem spēkiem tos arī organizējuši. Daudzi pasākumi realizējas neieguldot lielus finansiālos līdzekļus, jo iedzīvoti grib un spēj tos realizēt pašu spēkiem saliekot kopā savas zināšanas un prasmes. Meņģeles kopiena spēj prasmīgi sadarboties visos virzienos un ieinteresēt arī citus ļaudis Latvijā un ārzemēs.
Meņģele kopiena strādā konstruktīvi un stratēģiski, cenšoties nepalaist garām nevienu sīkumu, nevienu ideju. Meņģeles aktīvā kopienas daļa iesaista kopējā darbā un liek justies nozīmīgam jebkuram iedzīvotājam un ja tikšanās reizēs sanāk kopā 20 aktīvo iedzīvotāju, tad katram līdzi ir atnākušas vismaz 5 idejas un ierosinājumi no kaimiņiem, radiem un draugiem.
Pelēči, Preiļu novads
Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2023
(atgriezties uz sarakstu)
Vieduma atslēgas:
Ciema raksturojums:
Pelēču ciemā darbojās divas biedrības. Biedrība ‘’Nīdermuižas draudze’’ un biedrība ‘’Veikksmes biķeris’’ par 13 gadiem no biedrību dibināšanas ir realizēti 11 LEADER projekti, neskaitāmi grantu projekti ‘’Iedzīvotāji veido savu vidi’’, kultūrkapitāla projekti, Zemes bankas projekti, Borisa un Ināras Teterevu projekti. LEADER projektos ievilkts apgaismojums Pelēču ciemā, iegādāta tehnika zāles pļaušanai, kopā ar pašvaldību un Latvijas mežiem izveidota Pelēču purva taka, kas sekmēs tūristu piesaisti, aprīkota pensionāru istaba ar mēbelēm un datoru. Nīdermuižas katoļu baznīcā renovēts jumts, nomainīti logi, renovētas kāpnes, renovēts akmeņu žogs, iegādāti procesijas tērpi, iegādāti Pelēču skolas bērniem tautastērpi.
Visus šos gadus neaizmirsām darbīgākos Pelēču ciema iedzīvotājus un pamanījuši ieraudzīt tos arī citos pagastos. Šajos gados vairāk kā 50 darbīgie iedzīvotāji ir saņēmuši apbalvojumus dažādos konkursos. Piemēram konkurss ’’Skolotājs kurš nostrādājis 1 gadu un ir skolēnu iemīlēts un aktīvs’’ un mums tāds bija. Dabūja ‘’Latvijas avīzes’’balvu,bijām sarīkojuši grandiozu pasākumu, sanāca ciema ļaudis, ziedu jūra un jaunās meitenes prieka asaras, tas bija neaizmirstams mirklis. Rīkojam Skolotāju dienu Pelēčos visas Skolas ielas garumā piedalās visi skolotāji, skolēni un vecāki.
Līči, Preiļu novads
Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2023
(atgriezties uz sarakstu)
Ciema raksturojums:
Mūsu kopienas vieduma atslēga un unikalitāte ir Biedrība Sabiedriskais centrs Līči un tās spēja aktīvi iesaistīt iedzīvotājus kopienas aktivitātēs un pamatā LEADER, kā arī citu projektu realizēšanā, kā arī spējā aktīvi sadarboties ar biedrību Moskvinas vecticībnieki, mednieku kolektīva biedrību “Stirna”, kā arī ar vietējiem uzņēmējiem, un Preiļu novada pašvaldību, kopš 2012.gada.
Līču ciema platība 1,28km2 iedzīvotāju skaits ap 300. Ciemats izveidojies kolhozu laikā kā centrs, uzbūvējot gan vairākas daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas, gan arī Līvānu tipa mājas, divu ģimeņu mājas, kā arī uzbūvējot kantora ēku un arī lauksaimniecības tehnikas darbnīcas. Blakus, 2km attālumā atrodas Moskvina ciems, kurš izveidojies vēsturiski sen un kur ir vecākais vecticībnieku lūgšanu nams ar 200 gadus vecām ikonām, zvanu un lustrām. Platība 0,055km2, iedzīvotāju skaits ap 20. Kopš 2012.gada esam realizējuši kopīgiem spēkiem daudz idejas (realizēti vairāk kā 8 projekti), lai Preiļu pagastu padarītu par labāku un tādu vietu, kur patīk pašiem dzīvot un satikties.
Pagastā nav skolas, tagad nav arī bibliotēkas, ir kultūras nams, bet nav kultūras dzīves vadītāja, ir palikusi iespēja darboties biedrībās, ko mēs arī darām, diezgan lielu ietekmi uz uzsākto atstāja iepriekšējo gadu neprognozētās situācijas, bet sabiedrība pamazām atkopjas un dzīve ieiet savās sliedēs. Pagastā ir Moskvinas vecticībnieku lūgšanu nams, mums ir skaistā gleznainā, stāvkrastiem iekļautā Preiļupe, mums ir divi pilskalni Plivdu un Anspoku, no kuriem nostāsti stāsta, ka ir izveidojušies Preiļi. Mums ir stipras graudkopības, piena lopkopības un gaļas liellopu audzētāju saimniecības, mums ir radoši un čakli cilvēki, stipras ģimenes, kuras dzīvo šeit vairākās paaudzēs, mums ir stipras saknes un mēs gribam strādāt un dzīvot šeit, Preiļu pagastā, kura centrs ir Līču ciemats. Pašlaik biedrībā darbojas vairāk kā 50 biedri.
Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2023
(atgriezties uz sarakstu)
Vieduma atslēgas:
Ciema raksturojums:
Salnava atrodas Latvijas austrumu daļā, Ziemeļlatgalē, Ludzas novada ziemeļu daļā, 9 km no Kārsavas pilsētas, ~46 km no Rēzeknes, ~304 km no Rīgas (attālumi doti, mērot no Salnavas ciema pa autoceļiem).
Salnavā ir labi attīstīta kultūrvide, kopts kultūrvēsturiskais mantojums un sporta tradīcijas. Vietējā kopiena, sadarbībā ar Salnavas kultūras namu un biedrību “Kūzuls” veic nozīmīgu kultūras, atpūtas, sporta un izklaides, svētku un kultūrvēsturisko tradīciju izkopšanas darbu, paver iespējas izkopt talantu un pavadīt brīvo laiku, nodarbojoties dažādās interešu grupās. Lai attīstītu ekonomisko aktivitāti Salnavas pagastā, kā arī pilnvērtīgi, saglabājot vides augsto kvalitāti, tika uzsākta lauku tūrisma, mājražotāju kustības attīstība. Svarīgi ņemt vērā un nodrošināt pieejamību visiem, t.sk. cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, jauniešiem, ģimenēm ar bērniem, pensionāriem, bezdarbniekiem. Salnavā aktīvi darbojas muzikantu tematiskais ciems.
VIEDAIS CIEMS 2024
(atgriezties uz sarakstu)
Vieduma atslēgas:
Ciema mērķis:
2019.gadā, kad Jaunlutriņu attīstības biedrība pulcināja 25 aktīvistus uz pirmo semināru par Viedajiem ciemiem, tika formulēts ļoti vienkāršs kopienas darbības mērķis: apturēt iedzīvotāju skaita samazināšanos pagastā. Jāatzīst, ka izvirzītais mērķis tika sasniegts, un šis rezultāts ir piefiksēts Saldus novada pašvaldības 2022.g. publiskā pārskata 5.lapā:“Kvalitatīva dzīvojamā fonda pieejamība sekmējusi iedzīvotāju skaita pieaugumu Jaunlutriņu pagastā, kas kā “Viedais ciems” mērķtiecīgi strādā uz daudzdzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitātes pasākumu uzlabošanu, piesaistot ALTUM finansējumu.” Kopiena pēdējos 3 gadus turpina mērķtiecīgi strādāt 3 virzienos – izglītība visām paaudzēm; vietējo produktu ražošana un popularizēšana; energoefektivitāte viensētās un daudzdzīvokļu mājās.
VIEDAIS CIEMS 2024
(atgriezties uz sarakstu)
Vieduma atslēgas:
Ciema raksturojums:
Pelēču ciemā darbojās divas biedrības. Biedrība ‘’Nīdermuižas draudze’’ un biedrība ‘’Veikksmes biķeris’’ par 13 gadiem no biedrību dibināšanas ir realizēti 11 LEADER projekti, neskaitāmi grantu projekti ‘’Iedzīvotāji veido savu vidi’’, kultūrkapitāla projekti, Zemes bankas projekti, Borisa un Ināras Teterevu projekti. LEADER projektos ievilkts apgaismojums Pelēču ciemā, iegādāta tehnika zāles pļaušanai, kopā ar pašvaldību un Latvijas mežiem izveidota Pelēču purva taka, kas sekmēs tūristu piesaisti, aprīkota pensionāru istaba ar mēbelēm un datoru. Nīdermuižas katoļu baznīcā renovēts jumts, nomainīti logi, renovētas kāpnes, renovēts akmeņu žogs, iegādāti procesijas tērpi, iegādāti Pelēču skolas bērniem tautastērpi. Citos projektos ciešā sadarbībā ar skolas jaunatni esam savākuši politiski represēto stāstus, esam kopā visas paaudzes izdancojuši ‘’Večerinka Sibīrijā’’ ar kuru pabijām arī Okupācijas muzejā Rīgā, izbraukājuši apkārtējās skolas un pabijuši ārpus sava novada. Esam iestādījuši 100 rozes Preiļu centrā, uzstādījuši pieminekli politiski represētajiem Pelēču ciemā. Kopā ar politiski represēto biedrību piedalījamies filmas tapšanā ‘’Rozes zem sniega’’ un to realizējuši. Filmā politiski represēto stāsti, kuri mijās ar dziesmām. Filmu 3 gadus pēc kārtas rādīja arī Latvijas televīzijā. Pelēču pamatskolā ir izveidota jaunsargu vienība, biedrības ar tiem sadarbojās. Katru gadu kopā ar jausargiem un arī zemessargiem politiski represēto piemiņas dienās esam kopā pasākumos.
Visus šos gadus neaizmirsām darbīgākos Pelēču ciema iedzīvotājus un pamanījuši ieraudzīt tos arī citos pagastos.
VIEDAIS CIEMS 2024
(atgriezties uz sarakstu)
Vieduma atslēgas:
Ciema raksturojums:
Meņģelē vienmēr ir bijuši aktīvi iedzīvotāji par ko liecina senas svētku svinēšanas tradīcijas, kur piedalās ne vien ciema ļaudis, bet arī viesi no citiem ciemiem un novadiem. Ciemā ir dibinātas vairākas biedrības ar dažādiem virzieniem, kur apvienojušies aktīvie iedzīvotāji ar mērķi uzlabot un dažādot dzīves kvalitāti ciemā un tā apkaimē. Meņģelei ar bagātu vēstures un tradīciju bagāžu Ogres novadā var būt nozīmīga loma vietējās teritorijas attīstībā. Meņģeles iedzīvotāji ir lepni par savu novadu, ciemu, tā vēsturi, vērtībām un ir ieinteresēti par to saglabāšanu un uzlabošanu vissaugstākā mērā. Meņģeles kopiena ir ļoti pacietīga, neatlaidīga, mērķtiecīga. 2021. gadā, kad tika ieniegts pirmais pieteikums uz Viedā ciema atpazīšanas zīmes status, šo ceļu uz viedumu iedzīvotāji sāka ar maziem solīšiem un tagad jau tas notiek ļoti vērienīgi un mērķtiecīgi. Šajā procesā iesaistījušies daudzi pagasta iedzīvotāji un biedrības, lai sasniegtu šo izvirzīto stratēģisko mērķi.
VIEDAIS CIEMS 2024
(atgriezties uz sarakstu)
Vieduma atslēgas:
Ciema raksturojums:
Launkalnes kopienas atslēga ir kopējs mērķis uz izaugsmi un attīstību, neesot atkarīgiem no pašvaldības budžeta. Saglabājot, izkopjot un izmantojot savu dārgāko resursu – un tā mums ir daba, un, protams, arī cilvēki, kuri šeit dzīvo. Daba arī ir Launkalnes vieduma atslēgas kodols. Esam ar mežiem bagātākais pagasts savā novadā un to protam izmantot un novērtēt. Esam enerģijas pilni sākt izgaismot savus resursus vēl vairāk un parādīt mūsu pagasta krāšņumu arī citiem.
VIEDAIS CIEMS 2024
(atgriezties uz sarakstu)
Vieduma atslēgas:
Ciema vīzija:
SUITU ZEME, KUR PRIECĀJAS DZĪVOT UN RADĪT PRIEKU.
Rīcības/ attīstības virzieni:
VIDE, KAS PIEVELK (skaisti no iekšpuses un ārpuses): infrastruktūra, pakalpojumi, daba un ilgtspēja, attiecības.
APŅĒMĪGI ĻAUDIS, KAS SĀK AR SEVI UN SADARBOJAS: uzņēmējdarbība, izglītība, veselīgs dzīvesveids.
POZITĪVA IEDZĪVOTĀJU SKAITA BILANCE: dzimstība, remigrācija, imigrācija.
LATVIJAS DZĪVESZIŅAS UN TRADĪCIJU UNIVERSITĀTE: suitu kultūra, tautskola.
VIEDAIS CIEMS 2024
(atgriezties uz sarakstu)
Vieduma atslēgas:
VIEDAIS CIEMS 2024
(atgriezties uz sarakstu)
Vieduma atslēgas:
VIEDAIS CIEMS 2024
(atgriezties uz sarakstu)
Vieduma atslēgas:
Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2024
(atgriezties uz sarakstu)
Vieduma atslēgas:
Ērberģes stāsts (00:14:50) Spalvu bužināšanā 6.LLKP ietvaros
Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2024
(atgriezties uz sarakstu)
Vieduma atslēgas:
Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2024
(atgriezties uz sarakstu)
Vieduma atslēgas:
Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2024
(atgriezties uz sarakstu)
Vieduma unikalitāte
Viedo ciemu apkopojums sagatavots projektā “Saskaņota un vietējo kopienu vajadzībās balstīta ilgtermiņa lauku attīstība”, projektu īsteno biedrība “Latvijas Lauku forums” Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “NVO fonds” ietvaros.