BIEDRĪBA „JAUNIE SPĀRNI” – darbības teritorija ir Riebiņu novads, bet aktīvākā darbība notiek Rušonas pagastā.
Mēs – jaunieši no biedrības „Jaunie Spārni” mācāmies dažādās Latvijas pilsētās. Brīvdienās atgriežoties mājās dodamies uzspēlēt pludmales volejbolu, izdejoties Tautas namā un noteikti uz Kastīres bibliotēku – atrast nepieciešamo informāciju, izņemt grāmatas un periodiku, lai būtu līdzsvars fiziskajām un garīgajām aktivitātēm.
Bibliotēka ir tā vieta kur sabiedrība pulcējas. Pateicoties 3TD ieguldījumam – datortehnikai un internetam, ko varam lietot bez maksas, pieauga arī Kastīres bibliotēkas apmeklētāju skaits. Jaunieši bibliotēku sāka izmanto vairāk kā komunikācijas vietu, tur arī mums radās doma, ka vasaras brīvlaikos vajadzētu radīt kaut ko paliekošu savā pagastā.
Pirmās idejas par projektu rakstīšanu radās redzot kādā stāvoklī ir ciemats, tas kā trūka, bija sakoptības, kā arī tas, ka ir vairāki kultūrvēsturiski objekti, kurus bija skāris laika zobs – mūsu vēlēšanās bija sakopt, lai cilvēki pamanītu tos.
Bet lai mūsu ieceres realizētu tika izveidota Jauniešu iniciatīvas grupa „Jaunie Spārni”, jo viens to paveikt nevarēja. Bija vajadzīga grupa, tās izveide nesagādāja grūtības, jo bija daudz aktīvu jauniešu, kas vēlējās tajā iesaistīties. Mēs atradām mājvietu Kastīres bibliotēkā.
Jauniešu iniciatīvas grupai „Jaunie Spārni” darbība saistījās ar vietējās un valsts nozīmes kultūrvēsturisko objektu uzkopšanu, labiekārtošanu un attīstību Rušonas pagasta Kastīres ciematā.
Mūsu Pirmo projektu – 2008.gadā – atbalstīja Mazo grantu programmā „Bez komunikācijas nav sadarbības”, kura ietvaros izveidojām Kastīres dabas taku – tā bija jauniešu dāvana Latvijai 90. dzimšanas dienā 🙂
Šo projektu mēs rakstījām vecajā Kastīres bibliotēkā, kur bija šauras, mazas, bez ērtībām, bet ļoti mājīgas telpas. Kad tajās sapulcējās visi aktīvie jaunieši, citiem lietotājiem – mammām un tētiem, tantēm un onkuļiem vai vienkārši ciemata ciemiņiem nebija vietas bibliotēkā. Tā mēs nolēmām uzrakstīt Riebiņu novada domei lūgumu par Kastīres bibliotēkas telpu paplašināšanu vai maiņu. Visi jaunieši ar degsmi vāca ciemata iedzīvotāju parakstus, lai bibliotēka iegūtu jaunas, plašas un gaišas telpas. Kad bija visi – ap 300 – parasksti salasīti iesniedzām savu lūgumu/ierosinājumu novada domē izskatīšanai. Mūs uzklausīja! Un 2009. gada 18.maijā Kastīres bibliotēka guva jaunu, gaišu un daudz plašāku mājvietu.
Otro projektu – „Mēs paši – savam ciematam” rakstījām Jaunajā Kastīres bibliotēkā. To atbalstīja VAS „Hipotēku un Zemes bankas” Klientu klubs „Mēs paši” piešķirot finansējumu. Šis projekts bija veltīts Latvijas pirmā ģenerāļa – lidotāja Jāzepa Baško 120 atceres gadadienai. Tagad Jums būs iespēja redzēt ko mēs paveicām ar minimāliem līdzekļiem, bet ar jaunu sparu un dvesmu. 🙂
Tā kā pārsvarā esam visi Rušonas pamatskolas absolventi, tad trešo projektu „Rotaļu laukums – „saliņa”, kur jūtamies droši un pasargāti” uzrakstījām, lai izveidotu publisku bērnu rotaļu laukumu Rušonas pamatskolas teritorijā. Šo projektu apstiprināja arī VAS „Hipotēku un Zemes bankas” Klientu klubs „Mēs paši” piešķirot finansējumu. Projektu jaunieši realizēja visas vasaras garumā, ieguldot ļoti daudz sava brīvā laika un darba.
Vēl jaunieši no „Jaunajiem Spārniem” aktīvi iesaistījās, kad bibliotēka pārvācās no vecajām uz jaunajām telpām; aktīvi paši piedalās un mudina citus piedalīties Grāmatu svētkos, lai bibliotēka iegūtu dāvanu kartes grāmatu iegādei. Kā arī iznēsāja ielūgumus uz Grāmatu svētkiem pensionāriem ; palīdz organizēt un aktīvi apmeklē pasākumus bibliotēkā. Šogad Grāmatu svētkos mums visiem kopā grāmatu iegādei izdevās nopelnīt 100 Ls, kas ir tieši tikpat, cik bibliotēkai visam gadam grāmatām un periodikai piešķīrusi pašvaldība.
2010. gada pavasarī mēs aktīvi atbalstījām bibliotēkas akciju „Uzdāvini bibliotēkai grāmatu”. Tajā kopā ar skolēniem un vietējiem uzņēmējiem kopā savācām 68 grāmatas!
2011. gadā uzrakstījām Britu padomei projekta pieteikumu „ķeries tīklā”. Mums to apstiprināja un jaunieši visas vasaras garumā tīklojās ar citām jauniešu organizācijām Latvijā. Projekta rezultātā izveidojās sadarbības tīkls starp projektā iesaistīto kopienu aktīvistiem, klātienē iepazināmies ar projektā iesaistītajām kopienām, sadarbojoties ar vietējiem iedzīvotājiem, organizācijām un pašvaldībām, dalījāmies pieredzē, iepazinām vietējās aktivitātes un kopīgi darbojāmies brīvprātīgajos darbos, tādā veidā popularizējot kopienu iniciatīvas un brīvprātīgo darbu kā mūsu sadarbības tīkla pamatvērtības.
2013. gads mūsu biedrībai „Jaunie Spārni” bija spraigs. Piepildījās mūsu sapnis – Kastīres ciematā izveidojām Ielu vingrošanas laukumu ar ELFLA un Riebiņu novada domes atbalstu.
Organizēja Netradicionālos Līgo svētkus Gelenovas parkā.
Un lai pietuvinātu lauku dzīvi pilsētas dzīvei.. tad jaunieši uzrakstīja un realizēja projektu Ratiņu parāde Rušonā 2013, kurā jaunie vecāki ne tikai gāja ratiņu parāde, bet arī piedalījās orientēšanās sacensībās pa ciematu „Ķeram vasaru aiz astes”.
Šogad jaunieši arī aktīvi piedalās diskusijās, forumus un citos pasākumos kā arī realizē projektu „Lai skan un priecē!”
Ja mums kāds jautātu: Vai gribat pagriezt laiku atpakaļ un kaut ko mainīt? Atbilde būtu: kategorisks Nē! Jo viss ko mēs esam darījuši, paveikuši ir sagādājis milzum daudz gandarījuma; iemācīja novērtēt cita paveikto; ieaudzinājis patriotismu pret savu valsti, novadu, pagastu, ciematu.. un mums radās atziņa – Domājam vairāk par to, ko varam darīt paši savā labā, nevis gaidām kad kāds to darīs mūsu labā.
Un Vēlamies, lai jaunieši saprot, ka dzīve laukos ir interesanta un aizraujoša, tikai tas viss jādara pašiem un pašiem jāpiedalās visos procesos, lai vidi ap sevi veidotu patīkamu un interesantu.
E-pasts: mazaainesiite@inbox.lv