NVO darbības jomu klasifikators Latvijas Lauku kopienu ilgtspējas nodrošināšanas veicināšanai 2013- 2015. gadam.
26.06.2013

Latvijas Lauku kopienu ilgtspējas nodrošināšanai ir nepieciešams līdz 2015. gadam īstenot 1. Latvijas Lauku kopienu parlamenta laikā izstrādāto rezolūciju. Tās izpildīšanai ir nepieciešama aktīva lauku NVO līdzdalība. Identificējot rezolūcijā noteiktos uzdevumus un apzinoties lielo Latvijas lauku NVO dažādību, identificēti 17 dažādi organizāciju veidi, kas var kalpot par Lauku NVO klasifikatoru Lauku kopienu ilgtspējas nodrošināšanai. Latvijas lauku NVO jau tagad darbojas atbilstoši vienam vai vairākiem organizāciju veidiem, rūpējoties par savas organizācijas mērķu sasniegšanu. Grupējot lauku NVO šim klasifikatoram, piesaistot katrai organizāciju grupai rezolūcijas mērķus un uzdevumus kā arī tās koordinējot, ir iespējams vienots darbs 1. LLKP rezolūcijas mērķu sasniegšanai līdz 2015. gadam.

1) 1) Mazās uzņēmējdarbības veicināšana un atbalsts (piemēram, Uzņēmēju atbalsta biedrības, uzņēmēju apvienības)
2) Sociālās uzņēmējdarbības attīstība (Piemēram, biedrības, kas veic saimniecisku darbību, kas visus ienākums investē vietējo resursu pilnveidē)
3) Vietējo resursu izmantošana un attīstība (Piemēram, zemnieku, medniekus, zvejnieku, makšķernieku biedrības)
4)  Vietējo vērtību izmantošanas veicināšana (vietējās kultūras un vēstures popularizēšana, vietējo produktu atbalsta biedrības, tūrisma veicināšanas biedrības)
5)  Dzīves vides attīstība (Piemēram, mājokļu apsaimniekošanas biedrības, organizācijas, kas rūpējas par vietējās arhitektūras, vietu u.t.t. saglabāšanu, atjaunošanu un sakopšanu (talkošana).
6)   Kopienas veidošana un attīstīšana (Piemēram, biedrības, kas izstrādā un realizē kopīgu vietas attīstības plānu, Organizācijas, kas apkopo un popularizē vietējos resursus t.sk. cilvēku resursus, organizācijas, kas attīsta cilvēkos līderības iemaņas t.sk. Jauniešu organizācijas, organizācijas, kas nodarbojas ar sociālo jautājumu risināšanu kopienās)
7)  Darba un aroda attīstība (Piemēram, organizācijas, kas veicina amatu apmācību vai cilvēku iesaisti dažādu profesiju iemaņu attīstībā, organizācijas, kas popularizē amatniecību vai amatnieku apvienības)
8) Mūžmācīšanās attīstība (Piemēram, organizācijas, kas nodarbojas ar mūžizglītību vietējā kopienā, organizācijas, kas organizē dažādu pieredžu un zināšanu „ieplūšanu” vietā)
9)  Brīvprātīgā darba attīstība (Piemēram, organizācijas, kas organizē un koordinē brīvprātīgo darbu gan vietējā, gan Latvijas, gan Starptautiskā līmenī, organizācijas, kas pulcina vietējos iedzīvotājus brīvprātīgā darba veikšanai)
10) Kultūras un brīvā laika attīstība (Piemēram, organizācijas, kas rīko mūsdienu kultūras un brīvā laika pavadīšanas aktivitātes kopienās, organizācijas, kas organizē un realizē aktivitātes pašdarbības kolektīvu darbības nepārtrauktībai., t.sk. deju kolektīvi, teātri utt.
11) Kopienu sadarbība un interešu aizstāvība (Piemēram, organizācijas, kas apvieno vairākas vietējas organizācijas, nodarbojas ar sadarbības un dialoga veidošanu ar citām organizācijām, pašvaldību, reģionu, valsti)
12) Pakalpojumu pieejamības veicināšana (Piemēram, organizācijas, kas sniedz vai organizē dažādu pakalpojumu nodrošināšanu vietējiem iedzīvotājiem, kam nav komerciāla rakstura)
13) Informācijas pieejamības nodrošināšana (Piemēram, organizācijas, kas rūpējas par informācijas, pieredzes un cita veida informācijas apkopošanu un nodošanu kopienas iedzīvotājiem t.sk. iedzīvotāju veidotas avīzes, semināri, informācijas dienas utt.)
14)   Pašvaldību funkciju nodrošināšana (Piemēram, organizācijas, kas veic pašvaldību deleģētus uzdevumus)
15)  Atbalsts bērniem un viņu ģimenēm (Piemēram, audžuģimeņu biedrības, daudzbērnu ģimenes, māmiņu atbalsts)
16)   Vides organizācijas (Piemēram, organizācijas, kas rūpējas par vides saglabāšanu un tās aizsardzību)
17)  Veselīga dzīvesveida un sporta attīstība (Piemēram, organizācijas, kas popularizē veselīgu un aktīvu dzīvesveidu, sporta biedrības u.t.t.)