13.12.2019. Rubenes pagasts, Jēkabpils novads
Pieredzes spēka iedvesmas stāsti:
Pasākums norisinās agrākajā Kaldabruņas skolā, kas nu kļuvusi par iedvesmas pilnu vietu, kuru radījuši biedrības “Ūdenszīmes” aktīvisti, izveidojot ne vien nozīmīgu kopienas centru un Pļavas muzeju, bet attīstot arī sociālo uzņēmējdarbību – koka amatniecību, stikla darbnīcu un veicot citas aktivitātes. Vairāk par Ūdenszīmēm:
http://www.udenszimes.lv/cms/
Daina Alužāne dalījās ar savu pieredzi ceļā no idejas rašanās līdz projekta rakstīšanai, īstenošanai un uzraudzībai, atklājot praktiskos procesa aspektus, kas noderīgi ikvienam. Laba un vērtīga idejas ir visa pamatā, vienlaikus spēja šo ideju “ietērpt” projekta rāmī un nodrošināt tā īstenošanu, lai piesaistītu finansējumu ir tas, kas nepieciešams praktiskai norisei.
Daina klātesošajiem pastāstīja par ideju un prakses sadarbību amatniecības centrā «Rūme» un biedrībā «Sēļu pūrs». Zasas rūme tika uzbūvēta Lietuvas un Latvijas pārrobežu sadarbības programmas ietvarā 2009. gadā, balstoties uz amatnieku vajadzībām. Kopš tā laika Rūmē esošo iespēju klāsts ir papildināts ar galdnieka, podnieka-keramiķa amata aprīkojumu, iegādātas arī profesionālas šujmašīnas un cits aprīkojums, kas aktīvi tiek izmantots ne vien amatnieku darba nodrošināšanai, bet arī Latvijas un diasporas jauniešu nometņu, iedzīvotāju un tūristu meistarklašu un mācību nodarbību nodrošināšanai un citām vajadzībām, kas Zasai ļauj kļūt par saistošu vietu ne vien tiem, kas vēlas paviesoties, izzināt amatus, bet arī vietējiem iedzīvotājiem. Vairāk par Zasas rūmi:
https://www.facebook.com/amatniecibas.centrs.rume/
Zaļu tēju un sīrupu ražošanu, svaigu ārstniecības augu ieguvi un pirts pakalpojumus 4 km attālumā no Aknīstes – Radžupes “Vilkapurvos” rada Ligita Elksnīte. Viņa iedrošina klātesošos, ka atbalsts ar ES projektu finansējumu ļaujot īstenot plānotās ieceres un esot iespējams, ja ir skaidra vīzija un mērķtiecība, kā arī atbalsta punkts vietējā teritorijā. Ligita pasniedz arī lekcijas, meistarklases par dažādu ārstniecības augu izmantošanu un uzņemot saimniecībā tūristus, jo viņas uzņēmējdarbība radusies no sākotnēja hobija, ko darījusi teju visu mūžu, kas nu, darot to, ko mīl, ļauj arī nopelnīt. Vairāk:
http://turisms-aknistes-novada.mozello.lv/apskates-vietas/apskates-saimniecibas/
Kokapstrādes meistars Aivars Žurila iedvesmoja klātesošos ar stāstu, kā uzsācis uzņēmējdarbību, darot to, ko vēlas un aizejot no valsts algota darba, jo hobijs sācis aizņemt pārāk daudz laika. Viņš jau trešo gadu mērķtiecīgi strādā Pilkalnes pagastā pie dabas parka “Siguldiņa” un saka, ka, lai arī vēl ir izpētes procesā, meklējot “īsto produktu”, kokā rod piepildījumu. Projektu īstenošanas rezultātā saņemts atbalsts ir bijis nozīmīgs uzņēmējdarbības attīstībai, iegādājoties aprīkojumu, jo Aivars plāno papildināt, izveidojot arī mazu ražotni. Viņš norāda, ka būtiski ir sadarboties un papildināt, nevis izvairīties no konkurentiem. Aivars uzsver, ka tikai patiecoties atbalstam uzņēmējdarbības uzsākšanai, var dzīvot laukos, jo citādi pārcelšanās no pilsētas un lauku teritoriju būtu palikusi tikai utopija un sapnis. Vairāk:
https://www.facebook.com/adventureracewoodworks/
Bebrenes pagasta pārvaldes vadītāja Benita Štrausa ar skaistu foto iepazīstināja klātesošos ar Bebrenes kultūras un dabas mantojumu, kas šķiet, vispopulārākais kļuvis, pateicoties 5. gadalaika norisēm Bebrenē – Dvietes pavasarī applūdušajām palienēm. Benita izsaka pateicību ikvienam, kas dzīvo un strādā lauku teritorijā, vienlaikus norādot uz bažām par tradīciju pakāpenisku zaudēšanu un savas vietas vēstures neziņu, jo tā netiek nodota no vienas paaudzes otrai. Bebrenes tūrisma un dabas attīstība ir vietējo iedzīvotāju rīcību, piesaistot finansējumu, iegādājoties laivas, atjaunojot dabas līkumus un citus projektus. Vienlaikus nelielai biedrībai ir izaicinājums teritorijā ir uzturēt izveidoto aizsargājamo teritoriju, jo nepieciešami apjomīgi projekti, bet pieejamais līdzfinansējums un brīvprātīgā darba resursi ir ierobežoti. Vairāk par aktuālo Bebrenē:
http://manabebrene.lv/lv/
Pēc pasākuma viesojāmies Mārtiņa Uzkura galdniecības uzņēmumā “Uzkuri”, kurš uzsācis uzņēmējdarbību, ražojot mēbeles, virtuves iekārtas, verandas un citus koka produktus, atbilstoši klientu vēlmēm darbnīcā, kas atdzīvinājusi vecu ēku Kaldabruņas centrā. Viņš kopā ar sievu nodrošina arī digitālā dizaina pakalpojumos, ļaujot izzināt klientam vīziju, un uzņēmuma atrašanās attālā lauku teritorijā neierobežo uzņēmēja un viņa darbinieku iespējas doties pie klientiem, lai nodrošinātu kvalitatīvu pakalpojumu. Iedvesmojoši un mērķtiecīgi, soli pa solim notikusi līdzšinējā attīstība, nodrošinot augstu kvalitāti, un arī stāstot par nākotni rīcība plānota ne vien attīstos jaunas nišas, bet arī efektivizējot darbu, piemēram, mūsu viesošanās laikā tika izmēģināta aizņemta granulu mašīna, lai izzinātu, kāds būtu potenciāli visatbilstošākais variants pašu vajadzībām. Vairāk:
https://www.facebook.com/pg/UzkuriWoodworks/about/
Pasākumā piedalījās arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstītības ministrijas pārstāve Krista Krūmiņa, iepazīstinot dalībniekus ar iedzīvotāju līdzdalības nozīmību reģionālajā attīstībā un plānoto līdzdalības budžeta iniciatīvu.
Tikšanās foto galerija
Informāciju par citiem pieredzes stāstiem un kampaņas “Mans reģions. Mana Eiropa. Mana nākotne” tikšanās reizēm meklē te:
https://old.laukuforums.lv/archives/6233