Darbības periods (2023.-2027.)
Vietējās rīcības grupas (VRG) ir lauku iedzīvotāju, kopienu, organizāciju, uzņēmēju un pašvaldību apvienības, kas darbojas noteiktā lauku teritorijā, pārstāvot iedzīvotāju intereses un rūpējoties par lauku attīstības jautājumiem vietējā līmenī. VRG darbība balstās LEADER/SVVA pieejā, kas dod iespēju iedzīvotājiem pašiem noteikt savas teritorijas attīstības vajadzības, izvirzot uz vietējām vajadzībām balstītus mērķus un tiem atbilstošus rīcības plānus.
Aicinām ikvienu lauku entuziastu, kam ir idejas, vēlme, iespējas vai interese iesaistīties savas vietas attīstībā, sazināties ar savas teritorijas vietējo rīcības grupu (VRG)!
Informāciju par VRG izsludināto projektu konkursu kārtām, atbalsta nosacījumiem un citu informāciju var atrast Lauku atbalsta dienesta mājas lapā.
Darbības teritorija: Apes novads (Ape, Apes pagasts, Trapenes pagasts), Alūksnes novads (Alūksne, Alsviķu pagasts, Annas pagasts, Ilzenes pagasts, Jaunalūksnes pagasts, Jaunannas pagasts, Jaunlaicenes pagasts, Kalncempju pagasts, Liepnas pagasts, Malienas pagasts, Mālupes pagasts, Mārkalnes pagasts, Pededzes pagasts, Veclaicenes pagasts, Zeltiņu pagasts, Ziemera pagasts), Gulbenes novads (Gulbene, Beļavas pagasts, Daukstu pagasts, Druvienas pagasts, Galgauskas pagasts, Jaungulbenes pagasts, Lejasciema pagasts, Litenes pagasts, Lizuma pagasts, Līgo pagasts, Rankas pagasts, Stāmerienas pagasts, Stradu pagasts, Tirzas pagasts).
Biedrības vīzija: Alūksnes lauku partnerības teritorija attīstās, balstoties uz vietējiem resursiem un vērtībām, veidojot, inovatīvus risinājumus, kas nodrošina teritorijas konkurētspējīgo priekšrocību izmantošanu.
Stratēģiskie mērķi:
M1 Uz vietējām vērtībām balstīta kultūra, sports un cits brīvais laiks;
M2 Sabiedrībai nozīmīga dzīves vide;
M3 – Uz vietējiem resursiem un konkurētspējīgām priekšrocībām balstīta ekonomika.
Atbilstoši partnerības vietējās attīstības stratēģijai, teritorijā tiek atbalstītas un piešķirts LEADER pieejas finansiālais atbalsts sekojošās rīcībās:
Rīcība 1.2. Tautas sporta un nozīmīgu sporta tradīciju attīstīšana
Sabiedrībai nozīmīgu sporta aktivitāšu dažādošanai, sporta infrastruktūras izveide vai uzlabošana un nepieciešamā aprīkojuma iegāde.
Rīcība 1.3. Citas nelielas sabiedrībai nozīmīgas aktivitāšu (t.sk. kultūras) infrastruktūras un pakalpojumu attīstīšana
Aktīva brīvā laika pavadīšanas vietu izveide vai uzlabošana, kā arī nodarbību un apmācību vietu izveide vai uzlabošana, vai nepieciešamā aprīkojuma iegāde. Saietu telpu izveide vai uzlabošana, vai aprīkošana. Izglītības iestāžu publiski pieejamas un sabiedriskām aktivitātēm nepieciešamas infrastruktūras sakārtošana.
Rīcība 2.1. Sabiedrībai nozīmīgu teritoriju veidošana un sakārtošana
Publisku teritoriju labiekārtošana, apzaļumošana. Rekreācijai nepieciešamu vietu izveide un labiekārtošana. Tematisko dabas taku, publisku peldēšanas vietu izveide, vides kvalitātes uzlabošana.
Rīcība 2.2. Publiski pieejama un sabiedrībai nozīmīga kultūras mantojuma saglabāšana
Kultūras pieminekļu nozīmīgu kultūras objektu sakārtošana.
Rīcība 3.1. Uz vietējiem resursiem balstītas ražošanas attīstīšana
Iespējams attīstīt nelielu ražošanu dažādās jomās. Iespējams attīstīt gan jaunus produktus, gan uzlabot esošo izgatavošanas procesu.
Rīcība 3.2. Papildinošu un nozīmīgu tūrisma pakalpojumu un produktu veidošana un esošo kvalitātes uzlabošana
Kvalitatīvi jauni un esoši tūrisma produkti un pakalpojumi, atbilstoši dabas vai kultūras sniegtajām priekšrocībām, kas papildina esošo piedāvājumu;
Esošo tūrisma produktu un pakalpojumu kvalitātes uzlabošana un pilnveidošana.
Rīcība 3.3. Vietējo lauksaimniecības produktu pārstrādes attīstīšana
Mājražošanas uzsākšana vai attīstība, balstīta uz vietējo lauksaimniecības produktu pārstrādāšanu. Bioloģisko lauksaimniecības produktu pārstrāde.
Rīcība 3.4. Iedzīvotājiem/ nozarēm nepieciešamu pakalpojumu veidošana un attīstīšana
Pakalpojumu pieejamības uzlabošana pagastu teritorijās dzīvojošajiem iedzīvotājiem. Mobilie pakalpojumi, kas tādā veidā būtu pieejami lielākam skaitam ALP teritorijas iedzīvotāju. Attālinātie profesionālie pakalpojumi.
Rīcība 3.5. Vietējo produktu realizācijas uzlabošana un mūsdienīgas vides veidošana
Izveidota un attīstīta jauna vietējo produktu tirgošanas sistēma. Jauni un efektīvi risinājumi, atbilstoši pircēju vajadzībām un vēlmēm.
Partnerības darbības teritorija: Baltinavas novads (Baltinavas pagasts), Balvu novads (Balvi, Balvu pagasts, Bērzkalnes pagasts, Bērzpils pagasts, Briežuciema pagasts, Kubulu pagasts, Lazdulejas pagasts, Tilžas pagasts, Vectilžas pagasts, Krišjāņu pagasts, Vīksnas pagasts), Rugāju novads (Lazdukalna pagasts, Rugāju pagasts), Viļakas novads (Viļaka, Kupravas pagasts, Medņevas pagasts, Susāju pagasts, Šķilbēnu pagasts, Vecumu pagasts, Žīguru pagasts).
Biedrības vīzija: Ziemeļlatgale – uz sadarbību balstīta ekonomiski attīstīta teritorija ar bagātu kultūras mantojumu un pievilcīgu dzīves vidi vietējiem iedzīvotājiem un viesiem.
Stratēģiskie mērķi:
M1 Veicināt ekonomisko attīstību Ziemeļlatgalē;
M2 Veicināt iedzīvotājiem pievilcīgas dzīves vides radīšanu un pilsoniskās sabiedrības aktivitātes;
Atbilstoši partnerības vietējās attīstības stratēģijai, teritorijā tiek atbalstītas un piešķirts LEADER pieejas finansiālais atbalsts sekojošās rīcībās:
Rīcība 1.1. “Mazo un vidējo uzņēmumu veidošanās un attīstība, tajā skaitā tūrisma nozarē”
Atbalsts jaunu produktu un pakalpojumu izveidošanā, kā arī esošo produktu un pakalpojumu attīstībā. Priekšroka inovatīviem pakalpojumiem/produktiem un projektiem tūrisma nozarē, īpaši esošo tūrisma pakalpojumu uzlabošanai. Atbalsts arī lauksaimniecības produktu pārstrādei.
Rīcība 1.2. “Atbalsts mājražotāju un amatnieku saimnieciskajai darbībai”
Atbalsts jaunu un esošo mājražotāju un amatnieku darbībai, uzlabojot viņu darba apstākļus un veicinot saražotās produkcijas tirdzniecību. Priekšroka projektiem, kuros paredzēta sadarbība starp vietējiem mājražotājiem un amatniekiem (kopprojekti) savu produktu noieta tirgus veicināšanas aktivitātēm.
Rīcība 2.1. “Vietējās teritorijas, ieskaitot dabas un kultūras mantojuma objektus, sakārtošana pakalpojumu pieejamībai, kvalitātei un sasniedzamībai”
Atbalsts VRG teritorijas apdzīvoto vietu publiskās un kultūras mantojuma infrastruktūras sakārtošanai, kuras nepieciešamība ir apstiprināta ar apdzīvotās vietas iedzīvotāju vajadzību apzināšanu. Atbalsts tiek sniegts iedzīvotājiem nepieciešamo pakalpojumu izveidei, kvalitātes uzlabošanai un sasniedzamības veicināšanai. Priekšroka projektiem, kas papildina uzņēmējdarbības vajadzības piemēram, tūrisma nozarē, kā arī ir vērstas uz materiālā kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu un popularizēšanu.
Rīcība 2.2. “Sabiedrisko aktivitāšu dažādošana vietējiem iedzīvotājiem”
Sabiedrisko aktivitāšu (ieskaitot apmācību un interešu klubus, sociālās aprūpes vietas, kultūras, vides aizsardzības, sporta un citas brīvā laika pavadīšanas aktivitātes) dažādošana vietējiem iedzīvotājiem.
Starpteritoriālās un starpvalstu sadarbības mērķi:
Starpteritoriālā sadarbība būtu nepieciešama:
– tūrisma infrastruktūras un pakalpojumu attīstībai Latgalē;
– vietējās ekonomikas stiprināšanas iniciatīvas;
– latgalisko kultūras vērtību saglabāšanai un popularizēšanai.
Starpvalstu sadarbība būtu nepieciešama, lai stiprinātu šādas jomas:
– sadarbība un kopīgu mērķu īstenošana, apmācības vietējo kopienu līderiem;
– vietējās ekonomiskas stiprināšanas iniciatīvas, vietējā patēriņa veicināšana;
– vietējo produktu noieta tirgus meklēšanu ārvalstīs.
Atbilstoši partnerības vietējās attīstības stratēģijai, teritorijā tiek atbalstītas un piešķirts LEADER pieejas finansiālais atbalsts sekojošās rīcībās:
1.1. Rīcība: „Atbalsts uzņēmējdarbības attīstībai un ražošanai”
Abalsts jaunas uzņēmējdarbības veidošanā un esošās attīstībai ražošanas nozarē, pakalpojumu vietējiem iedzīvotājiem izveidē un attīstīšanā, paredzot ieguldījumus gan būvniecībā, gan aprīkojumā, mārketingā un personāla kvalifikācijas paaugstināšanā. Atbalsts veicināt mājražošanas nozares attīstību un sadarbību, tai skaitā veidojot kopīgas tirdzniecības vietas un citus risinājumus realizācijas apjoma paaugstināšanai. Papildus punktus dod projektiem, kurus īsteno sociālās atstumtības riskam pakļautie vai tie tiek iesaistīt.
1.2. Rīcība: „Tūrisma nozares attīstības un sadarbības veicināšana”
Atbalsts jaunu un tūrisma nozarei nepieciešamu tūrisma produktu un pakalpojumu attīstībai, paredzot ieguldījumus gan būvniecībā, gan aprīkojumā, mārketingā un personāla kvalifikācijas paaugstināšanā. Papildus punktus piešķir sociālās atstumtības riska grupu pārstāvju īstenotajiem projektiem vai tajos tie tiek iesaistīti, kā arī projektiem, kuru ietvaros tiek veicināta kultūrvēsturiskā mantojuma sociāli-ekonomiska izmantošana, kā arī radīti tūrisma nozares uzņēmumu kopīgi (sadarbības) piedāvājumi.
2.1. Rīcība: „Novada vajadzībām piemērotu sabiedrisko aktivitāšu attīstība”
Atbalsts būvniecībā un restaurācijā, aprīkojuma iegādei sabiedrisko aktivitāšu, mūžizglītības un sociālo pakalpojumu attīstībai novada līmenī. Papildus punkti tiks doti projektiem, kuri tiks īstenoti iepriekšējā plānošanas periodā izveidotās telpās vai izmantojot iepriekšējā plānošanas perioda izveidoto/uzlaboto infrastruktūru.
2.2. Rīcība: „Apdzīvoto vietu publiskās infrastruktūras uzlabošana”
Atbalsts Partnerības teritorijas apdzīvoto vietu publiskajai infrastruktūrai, kuras nepieciešamība ir apstiprināta ar apdzīvotās vietas iedzīvotāju vajadzību apzināšanu un atbilst vietējās pašvaldības plānošanas dokumentiem. Priekšroka tiks dota projektiem, kas papildina uzņēmējdarbības vajadzības, piemēram, tūrisma un pakalpojumu nozarē, kā arī vērstas uz materiālā vai nemateriālā kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu, atjaunošanu un popularizēšanu.
Starpteritoriālās un starpvalstu sadarbības mērķi:
1. Kopīgu uzņēmēju sadarbības iniciatīvu veicināšana;
2. Atstumtības riskam pakļauto uzņēmējdarbības veicināšana un pieredzes apmaiņa starptautiskā līmenī;
3. Kopīgu sabiedrisko aktivitāšu veicināšana.
Darbības teritorija: Raunas novads (Drustu pagasts, Raunas pagasts), Jaunpiebalgas novads (Jaunpiebalgas pagasts, Zosēnu pagasts), Vecpiebalgas novads (Dzērbenes pagasts, Inešu pagasts, Kaives pagasts, Taurenes pagasts, Vecpiebalgas pagasts), Priekuļu novads (Liepas pagasts, Mārsnēnu pagasts, Priekuļu pagasts, Veselavas pagasts), Cēsu novads (Cēsis, Vaives pagasts), Līgatnes novads (Līgatne, Līgatnes pagasts), Amatas novads (Drabešu pagasts, Nītaures pagasts, Raiskuma pagasts, Skujenes pagasts, Zaubes pagasts), Pārgaujas novads (Raiskuma pagasts).
Biedrības vīzija: Ikvienam sabiedrības loceklim ir iespēja dzīvot sociāli un ekonomiski aktīvā un labvēlīgā lauku vidē, kur ir radīta atbilstoša vide radošu ideju realizēšanai un kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanai.
Stratēģiskie mērķi:
M1 Veicināt vietējās ekonomikas ilgtspējīgu attīstību un dažādošanu.
M2 Pievilcīgas dzīves vides un sabiedriski aktīvas vietējo kopienu attīstības veicināšana.
Atbilstoši partnerības vietējās attīstības stratēģijai, teritorijā tiek atbalstītas un piešķirts LEADER pieejas finansiālais atbalsts sekojošās rīcībās:
Rīcība Nr.1.1. “Mazo un vidējo uzņēmumu izveidošana un attīstība”
Atbalsts jaunu produktu un pakalpojumu radīšanai, esošo produktu un pakalpojumu attīstīšanai, to realizēšanai tirgū un kvalitatīvu darba apstākļu radīšanai. Lauksaimniecības produktu pārstrāde, realizēšana tirgū un kvalitatīvu darba apstākļu radīšana.
Rīcība Nr.1.2. “Vietējās produkcijas realizācijas vides radīšana vai labiekārtošana”
Vides radīšana vai labiekārtošana, kurā tiek realizēta vietējā produkcija (tirdzniecības vietas), jaunu realizācijas veidu īstenošana. Vides radīšana vai labiekārtošana, kurā tiek realizēta vietējā produkcija. Darba vides iekārtošana, uzlabošana.
Rīcība Nr. 2.1. “Vietējās teritorijas un objektu sakārtošana pakalpojumu pieejamībai, kvalitātei un sasniedzamībai”
Infrastruktūras izveide dabas un kultūras objektos, kuras nepieciešamība ir apstiprināta ar apdzīvotās vietas iedzīvotāju vajadzību apzināšanu un/vai pamatota pašvaldības attīstības programmā. Dabas un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un popularizēšana.
Rīcība Nr. 2.2. “Sabiedrisko aktivitāšu dažādošana vietējiem iedzīvotājiem”
Sabiedrisko aktivitāšu(ieskaitot apmācību un interešu klubus, sociālās aprūpes vietas, kultūras, vides aizsardzības, sporta un citas brīvā laika pavadīšanas aktivitātes,) dažādošana vietējiem iedzīvotājiem.
Darbības teritorija: Auces novads (Auce, Bēnes pagasts, Īles pagasts, Lielauces pagasts, Ukru pagasts, Vecauces pagasts, Vītiņu pagasts), Dobeles novads (Dobele, Annenieku pagasts, Auru pagasts, Bērzes pagasts, Bikstu pagasts, Dobeles pagasts, Jaunbērzes pagasts, Krimūnu pagasts, Naudītes pagasts, Penkules pagasts, Zebrenes pagasts), Tērvetes novads (Augstkalnes pagasts, Bukaišu pagasts, Tērvetes pagasts).
Biedrības vīzija: attīstīta un konkurētspējīga teritorija ar aktīviem un izglītotiem iedzīvotājiem, saglabātu kultūrvidi, kvalitatīvu un pieejamu dzīves vidi ikvienam iedzīvotājam.
Stratēģiskie mērķi:
M1 Uz vietējiem resursiem balstīta uzņēmējdarbības attīstība
M2 Kvalitatīvas dzīves telpas izveide Dobeles lauku partnerības iedzīvotājiem
M3 Sadarbību veidošana un pieredzes apmaiņa jaunu attīstības pieeju īstenošanā
Atbilstoši partnerības vietējās attīstības stratēģijai, teritorijā tiek atbalstītas un piešķirts LEADER pieejas finansiālais atbalsts sekojošās rīcībās:
Rīcība Nr.1 Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstībai un konkurētspējas celšanai
Atbalsts jaunu uzņēmumu veidošanai un esošo attīstībai, konkurētspējas celšanai nelauksaimnieciskajā uzņēmējdarbībā, lauksaimniecības produktu pārstrādē, lauku tūrismā un uzņēmējdarbības infrastruktūras sakārtošanai. Ieguldījumi atbalstāmi būvniecībā, pamatlīdzekļu iegādē, sabiedriskajās attiecībās un personāla kvalifikācijas celšanā. Papildus punkti tiek piešķirti pat inovatīvām projektu idejām. Tiek atbalstīta kopprojektu veidošana.
Rīcība Nr.2 Publiskās infrastruktūras, dabas un kultūras objektu kvalitātes uzlabošana un pieejamības veicināšana iedzīvotājiem
Atbalsts partnerības teritorijā esošās publiskās infrastruktūras attīstībai, kas nodrošina pakalpojumu un kvalitatīvas dzīves pieejamību vietējiem iedzīvotājiem. Projekti ir nozīmīgi lauku teritorijas attīstībai, rada priekšnosacījumus jaunu pakalpojumu un produktu attīstībai iedzīvotāju dzīves kvalitātes nodrošināšanai, ir apstiprināti novadu attīstības programmās.
Rīcība Nr.3 Atbalsts sabiedrisko aktivitāšu dažādošanai teritorijas iedzīvotājiem
Atbalsts ieguldījumiem sabiedrisko aktivitāšu dažādošanai vietējiem iedzīvotājiem – kultūras, sporta, interešu grupu un cita veida pilnvērtīga brīvā laika pavadīšanas aktivitāšu izveidei un pilnveidošanai, kultūras un dabas mantojuma pieejamības uzlabošanai.
Starptautiskās un starpteritoriālās sadarbības virzieni:
1. Pieredzes apmaina kultūras un vēstures mantojuma saglabāšanā.
2. Amatniecības, tradīciju un kultūras aktivitātīšu nodrošināšanā.
3. Uzņēmējdarbības attīstības veicināšana, sekmējot mājražotāju, amatnieku iesaisti.
4. Jauniešu iesaiste uzņēmejdarbībā, karjeras iespēju konsultēšanas pilnveidošana.
5. Pieredzes apmaiņa jaunu produktu un inovatīvu metožu ieviešanā.
6. Konkurētspējīga tūrisma attīstības sekmēšana.
7. Bioekonomikas nozares attīstības veicināšana, iedzīvotāju informēšana par bioekonomiku, pieredzes pārņem
Darbības teritorija: Jelgavas novads (Kalnciema pagasts, Elejas pagasts, Glūdas pagasts, Jaunsvirlaukas pagasts, Lielplatones pagasts, Līvbērzes pagasts, Platones pagasts, Sesavas pagasts, Svētes pagasts, Valgundes pagasts, Vilces pagasts, Vircavas pagasts, Zaļenieku pagasts) un Ozolnieku novads (Cenu pagasts, Salgales pagasts, Ozolnieku pagasts).
Biedrības vīzija: Biedrības darbība jau no pirmsākumiem vērsta uz vietējo iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanu, ko raksturo tās vīzija un sauklis – „ Jelgavas un Ozolnieku novads – manas mājas Zemgalē!”, akcentējot latvisku, sakoptu ainavu, plašas iespējas darbam un atpūtai, pievilcīgu vidi ģimenēm, pakalpojumu pieejamību un izglītības iespējas.
Stratēģiskie mērķi:
M1 Vietējā ekonomika
M2 Teritorijas pievilcība
M3 Sadarbība un pievilcība
Atbilstoši partnerības vietējās attīstības stratēģijai, tiek atbalstīti un piešķirts LEADER pieejas finansiālais atbalsts sekojošās rīcībās:
Rīcība Nr.1. „Atbalsts nelauksaimnieciskās uzņēmējdarbības, t.sk. lauksaimniecības produktu pārstrādes, lauku tūrisma un amatniecības attīstībai”
Atbalsts jaunas uzņēmējdarbības veidošanā un esošas nelauksaimnieciskās uzņēmējdarbības attīstībā, t.sk. lauksaimniecības produktu pārstrādes, lauku tūrisma un amatniecības jomās, paredzot ieguldījumus gan būvniecībā, gan aprīkojumā, mārketingā un personāla kvalifikācijas paaugstināšanā. Paredzēts atbalstīt projektus, kas paredz vides radīšanu un labiekārtošanu vietējās produkcijas realizēšanai Jelgavas pilsētā.
Rīcība Nr.2. „Apdzīvoto vietu publiskās infrastruktūras uzlabošana”
Atbalsts vietējai sabiedrībai nozīmīgiem projektiem, kas nodrošina pakalpojumu pieejamību pagastā/ciemā, jaunu sabiedrisko aktivitāšu radīšanu un esošu sabiedrisko aktivitāšu attīstību. Projekti ir nozīmīgi lauku teritorijas attīstībai, rada priekšnosacījumu jaunu integrētu tūrisma, kultūras, veselības un citu saistītu pakalpojumu un produktu piedāvājuma attīstībai.
Rīcība Nr.3. „Kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un atjaunošana”
Atbalsts teritorijā nozīmīgu kultūrvēsturisko objektu sakārtošanai, lai uzlabotu un nodrošinātu to pieejamību, veicinātu to iesaisti tūrisma attīstībā.
Rīcība Nr.4. „Atbalsts sabiedrisko aktivitāšu dažādošanai un pakalpojumu nodrošināšanai vietējiem iedzīvotājiem”
Atbalsts ieguldījumos gan būvniecībā, gan aprīkojuma iegādēi, lai veicinātu sabiedrisko aktivitāšu, mūžizglītības un sociālo pakalpojumu attīstību, kultūrvēsturiskā mantojuma un tūrisma attīstību.
Starpteritoriālās un starpvalstu aktuālās jomas sadarbības projektiem:
– uzņēmējdarbības attīstība, īpaši jauniešu uzņēmējspēju palielināšana;
– tūrisma attīstība un kultūrvēsturiskā potenciāla izmantošana;
– sabiedrisko aktivitāšu dažādošana vietējiem iedzīvotājiem.
Darbības teritorija: Salacgrīvas novads (Ainaži, Salacgrīva, Ainažu pagasts, Salacgrīvas pagasts, Liepupes pagasts) un Limbažu novads (Pāles pagasts, Skultes pagasts, Viļķenes pagasts).
Biedrības vīzija: Vietējās rīcības grupas teritorija nodrošina ikvienam sabiedrības loceklim dzīvot ekonomiski un sociāli aktīvā vidē, kur ikvienam ir nodrošināta iespēja radošai un profesionālai izaugsmei ražošanas jomā un pilsoniskai aktivitātei jebkurā teritorijas ciemā.
Stratēģiskie mērķi:
M1 Atbalstīt mazo un vidējo uzņēmējdarbību laukos, kā arī to dažādošanu un tūrisma attīstību teritorijā;
M2 Sekmēt vietējās produkcijas noieta tirgu;
M3 Vietējo iedzīvotāju sabiedrisko aktivitāšu un brīvā laika pavadīšanas iespēju dažādošana;
M4 Sekmēt piekrastes uzņēmējdarbības attīstību;
M5 Sekmēt vietējo dabas resursu izmantošanu uzņēmējdarbībā;
M6 Kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana.
Atbilstoši partnerības vietējās attīstības stratēģijai, tiek atbalstītas un piešķirts LEADER pieejas finansiālais atbalsts sekojošās rīcībās:
Rīcība ELFLA Nr.1 “Uzņēmumu radīšana un attīstība”
Atbalsts jaunu tūrisma pakalpojumu attīstībai un esošo uzlabošanai, tāpat jaunas uzņēmējdarbības veidošanā un esošās attīstībai ražošanas nozarēs un jaunu (neesošu) pakalpojumu vietējiem iedzīvotājiem izveidē, paredzot ieguldījumus gan būvniecībā, gan aprīkojumā, mārketingā un personāla kvalifikācijas paaugstināšanā. Priekšroku paredzēts dot projektiem tūrisma nozarē.
Rīcība ELFLA Nr.2 „Produkcijas realizācijas dažādošana un uzlabošana”
Atbalsts „Jūrkantes” teritorijā inovatīvu iepakošanas iekārtu iegādei, tirgus vietas iekārtošanai, uzlabošanai, labiekārtošanai, kā arī citu veidu vietējās produkcijas tirgus noieta sekmēšanai. Jaunu tirdzniecības vietu iekārtošanai pilsētās virs 15 000 iedzīvotājiem. Tirgus interneta vides izveidei.
Rīcība ELFLA Nr.3 “Dzīves vides sakārtošana, brīvā laika pavadīšana un dabas resursu efektīva izmantošana”
Atbalsts aprīkojuma iegādei sabiedrisko aktivitāšu, mūžizglītības un sociālo pakalpojumu attīstībai, kā arī infrastruktūras izveidei kultūras objektos, kuras nepieciešamība ir apstiprināta ar apdzīvotās vietas iedzīvotāju vajadzību apzināšanu. Priekšroka projektiem, kuri tiks īstenoti iepriekšējā plānošanas perioda izveidotās telpās vai izmantojot iepriekšējā plānošanas perioda izveidotā/uzlabotā infrastruktūrā.
Rīcība ELFLA Nr.4 „Vēsturiskā kultūras mantojuma saglabāšana”
Atbalsts biedrības teritorijas apdzīvoto kultūrvēsturisko mantojuma infrastruktūrai, kuras nepieciešamība ir apstiprināta ar apdzīvotās vietas iedzīvotāju vajadzību apzināšanu (ciema vai apkaimes līmenī). Priekšroka projektiem, kas papildina uzņēmējdarbības vajadzības tūrisma nozarē, kas arī vērstas uz materiālā vai nemateriālā kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu un popularizēšanu (muzeji, muižas, pilis).
Rīcība EJZF Nr.1 “Zivsaimniecības uzņēmumu attīstība, dažādošana un sezonalitātes mazināšana”
Atbalsts VRG darbības teritorijā strādājošajiem zivsaimniecības uzņēmumiem, sniedzot atbalstu esošās saimnieciskās darbības dažādošanai un uzlabošanai – tai skaitā ražošanas procesa uzlabošanai, tirdzniecības veicināšanai. Īpaši atbalstot uzņēmējdarbības dažādošanu zvejniecības nozares sezonalitātes ietekmes mazināšanai. Jaunu inovatīvu produktu radīšanai.
Rīcība EJZF Nr.2 “Atbalsts vides resursu vairošanai un klimata pārmaiņu mazināšanai teritorijā”
Atbalsts uzņēmējdarbības, īpaši tūrisma nozares, veicināšanai VRG teritorijā, izmantojot atjaunojamos dabas resursus. Tiks atbalstīta aprīkojuma iegāde un būvdarbi, kas vērsti uz jaunu tūrisma pakalpojumu un produktu radīšanu, izmantojot esošos dabas un kultūras objektus un to sociālekonomisko potenciālu.
Rīcība EJZF Nr.3 “Zivsaimniecības teritoriju un kultūras mantojuma infrastruktūras attīstībai”
Paredzēts atbalstīt partnerības teritorijas no zivsaimniecības nozares atkarīgo apdzīvoto vietu publisko infrastruktūru, kuras nepieciešamība ir apstiprināta ar apdzīvotās vietas iedzīvotāju vajadzību apzināšanu (ciema vai apkaimes līmenī).
Starp-teritoriālā sadarbība veicināma šādu stratēģisko mērķu sasniegšanai:
1. Vienotu tūrisma pakalpojumu radīšana Vidzemes piekrastē;
2. Bērnu un jauniešu uzņēmības attīstība un veicināšana;
3. Zvejniecības kā dzīvesveida un vēsturiska amata popularizēšana.
Starptautiskā sadarbība veicināma šādu stratēģisko mērķu sasniegšanai:
1. Ciemu kopienu attīstība un sabiedrības iesaiste savas dzīves telpas veidošanā;
2. Vienots tūrisma piedāvājums Baltijas jūras reģionā;
3. Ģeogrāfiski aizsargājamo produktu un zivsaimniecības produktu vienota popularizēšana.
Darbības teritorija: Aglonas novads (Grāveru pagasts, Kastuļinas pagasts, Šķeltovas pagasts), Dagdas novads (Dagda, Andrupenes pagasts, Andzeļu pagasts, Asūnes pagasts, Bērziņu pagasts, Dagdas pagasts, Ezernieku pagasts, Konstantinovas pagasts, Ķepovas pagasts, Svariņu pagasts, Šķaunes pagasts), Krāslavas novads (Krāslava, Aulejas pagasts, Indras pagasts, Izvaltas pagasts, Kalniešu pagasts, Kaplavas pagasts, Kombuļu pagasts, Piedrujas pagasts, Robežnieku pagasts, Skaistas pagasts, Ūdrīšu pagasts, Krāslavas pagasts).
Biedrības vīzija: ekonomiski un sociāli aktīva sabiedrība, pievilcīga dzīves vide, un radošas un profesionālas izaugsmes iespējas ikvienam vietējās rīcības grupas teritorijas iedzīvotājam.
Stratēģiskie mērķi:
M1 Veicināt ilgtspējīgas uzņēmējdarbības vides attīstību un vietējās ekonomikas stiprināšanu.
M2 Veicināt kvalitatīvu dzīves vides attīstību un nodrošinātas iespējas radošai un profesionālai izaugsmei VRG teritorijā.
Atbilstoši partnerības vietējās attīstības stratēģijai, tiek atbalstītas un piešķirts LEADER pieejas finansiālais atbalsts sekojošās rīcībās:
Rīcība 1.1. Atbalsts jaunu produktu un pakalpojumu radīšanai, esošo produktu un pakalpojumu attīstīšanai, to realizēšanai tirgū, kā arī kvalitatīvu darba apstākļu radīšanai, darbinieku kompetenču un produktivitātes celšanai.
Rīcība 1.2. Atbalsts lauksaimniecības produktu pārstrādei, tai skaitā pašu saražotās produkcijas iepakošanai, tās realizēšanai tirgū, kā arī kvalitatīvu darba apstākļu radīšanai, darbinieku kompetenču un produktivitātes celšanai.
Rīcība 1.3. Atbalsts vides radīšanai vai labiekārtošanai, kurā tiek realizēta vietējā produkcija, un jaunu realizācijas veidu īstenošanai un atpazīstamības tēla veidošanai, kā arī darbinieku kompetenču un produktivitātes celšanai.
Rīcība 2.1. Atbalsts vietējās teritorijas, ieskaitot dabas un kultūras objektu, sakārtošanai, pakalpojumu pieejamībai, kvalitātei un sasniedzamībai.
Rīcība 2.2. Atbalsts sabiedrisko aktivitāšu dažādošanai vietējiem iedzīvotājiem.
Starpvalstu un starpteritoriālais mērķis: Sekmēt sadarbību ar citām Eiropas un Latvijas organizācijām, lai sekmētu vienotu tūrisma pakalpojumu piedāvājuma veidošanu, vietējo kultūras tradīciju popularizēšanu, kopīgu noieta tirgus meklēšanu un būtu vērsta uz sadarbību veicinošu aktivitāšu attīstību, informācijas un pieredzes apmaiņu.
Darbības teritorija: Valkas novads (Valka, Ērģemes pagasts, Valkas pagasts, Vijciema pagasts, Zvārtavas pagasts), Strenču novads (Seda, Strenči, Jērcēnu pagasts, Plāņu pagasts), Burtnieku novads (Ēveles pagasts), Beverīnas novads (Brenguļu pagasts, Kauguru pagasts, Trikātas pagasts), Apes novads (Gaujienas pagasts, Virešu pagasts) un Smiltenes novads (Grundzāles pagasts).
Biedrības vīzija: lauku partnerības “ZIEMEĻGAUJA” teritorijā iedzīvotājiem ir nodrošinātas iespējas dzīvot sakārtotā lauku vidē, kur attīstās uzņēmējdarbība, tiek saglabātas dabas un kultūrvēsturiskās vērtības un kur ikviens var radoši un aktīvi darboties atbilstoši savām interesēm un iesaistīties vietējās kopienas dzīvē.
Stratēģiskie mērķi:
M1 Atbalsta sniegšana vietējās ekonomikas attīstībai
M2 Kvalitatīvas dzīves vides veidošana
Mērķu īstenošanai stratēģijas rīcības plānā ir ietvertas vairākas rīcības:
Rīcība 1.1 “Jaunu produktu un pakalpojumu radīšana, esošo attīstīšana un realizācija tirgū”
Atbalsts esošajiem un topošajiem uzņēmējiem jaunu produktu un pakalpojumu radīšanai un esošo produktu un pakalpojumu attīstībai, kā arī realizācijai tirgū, izmantojot vietējos resursus, paaugstinot darbinieku produktivitāti un veicinot uzņēmējdarbības attīstību un nodarbinātību VRG darbības teritorijā.
Rīcība 2.1 “Vides sakārtošana”
Atbalsts sabiedriskās infrastruktūras – dabas un kultūrvēsturisku objektu sakārtošanai, pieejamības uzlabošanai un teritorijas labiekārtošanai, kuras nepieciešamību apstiprina apzinātās vietējo iedzīvotāju vajadzības un kas popularizē VRG teritoriju kā kvalitatīvu dzīves, atpūtas un tūrisma vietu.
Rīcība 2.2 “Saturīga brīvā laika pavadīšana”
Atbalsts iniciatīvām, kas dažādo sabiedriskās aktivitātes, sporta un mūžizglītības iespējas, iesaistot arī jauniešus un mazaizsargātās personas, un kuru nepieciešamību apstiprina apzinātās vietējo iedzīvotāju vajadzības, veicinot VRG darbības teritorijas popularizēšanu un vietējo kopienu sadarbību.
Rīcība 2.3 “Kultūras un tradīciju kopšana”
Atbalsts VRG darbības teritorijas kultūras, vēstures un intelektuālo vērtību apzināšanai un pieejamības nodrošināšanai sabiedrībai, infrastruktūras izveidei, aparatūras un inventāra iegādei kultūras pakalpojumu attīstībai un vietējo tradīciju stiprināšanai.
Starpteritoriālās un starpvalstu sadarbības mērķi:
– Tūrisma attīstība Gaujas upes baseinā;
– Aizsargājamo dabas teritoriju ilgtspējīga izmantošana;
– Mazo uzņēmējdarbības formu attīstības veicināšana;
– Brīvā laika pavadīšanas iespēju dažādošana;
– VRG darbības aktivizēšana.
Darbības teritorija: Aizputes novads (Aizpute, Aizputes pagasts, Cīravas pagasts, Kalvenes pagasts, Kazdangas pagasts, Lažas pagasts), Pāvilostas novads (Pāvilosta, Sakas pagasts, Vērgales pagasts), Durbes novads (Dunalkas pagasts, Durbe, Durbes pagasts, Tadaiķu pagasts, Vecpils pagasts), Grobiņas novads (Bārtas pagasts, Gaviezes pagasts, Grobiņa, Grobiņas pagasts, Medzes pagasts), Liepāja (EJZF darbības teritorijā), Nīcas novads (Nīcas pagasts, Otaņķu pagasts), Rucavas novads (Dunikas pagasts, Rucavas pagasts), Priekules novads (Bunkas pagasts, Gramzdas pagasts, Kalētu pagasts, Priekule, Priekules pagasts, Virgas pagasts) un Vaiņodes novads (Embūtes pagasts, Vaiņodes pagasts).
Biedrības vīzija: Sakārtota un pievilcīga dzīves vide, sociāli aktīvas vietējās kopienas, ilgtspējīga uzņēmējdarbība Liepājas rajona partnerības teritorijā.
Stratēģiskie mērķi:
M1 Veicināt ilgtspējīgas un produktīvas uzņēmējdarbības attīstību partnerības teritorijā.
M2 Veicināt kvalitatīvas dzīves vides attīstību.
M3 Veicināt konkurētspējīgas un ilgtspējīgas Baltijas jūras piekrastes attīstību Liepājas rajona partnerības teritorijā.
Atbilstoši partnerības vietējās attīstības stratēģijai, tiek atbalstīti un piešķirts LEADER pieejas finansiālāis atbalsts sekojošās rīcībās:
Rīcība 1.1 Atbalsts uzņēmējdarbībai un vietējo produktu realizācijai
Atbalsts uzņēmējdarbības attīstībā, esošo uzņēmumu attīstībā nelauksaimnieciskās darbības jomās, īpaši atbalstot tūrisma nozari. Jaunu pakalpojumu izveidošana tuvāk iedzīvotāju dzīves videi, esošo pakalpojumu uzlabošana, dažādošana, pilnveidošana. Jāveicina uzņēmējdarbības nozaru attīstība ar augstu pievienoto vērtību. Rīcības ietvaros paredzēts atbalstīt esošos mājražotājus un mikrouzņēmumus, jaunos uzņēmumus savas darbības uzsākšanai, darbības uzlabošanai radot augstāku pievienoto vērtību produktiem.
Rīcība 1.2 Atbalsts sabiedriskā labuma iniciatīvām
Vietējās teritorijas sakārtošanai paredzēts atbalstīt VRG teritorijā apdzīvo vietu publisko infrastruktūru, objektu sakārtošana, pieejamības, kvalitātes un sasniedzamības nodrošināšanu.
Rīcība 2.1 Atbalsts zivsaimniecības nozares attīstībai un uzņēmējdarbības dažādošanai piekrastē
Aktivitātes ietvaros paredzēts atbalstīt zivsaimniecības uzņēmumus VRG teritorijā (Baltijas jūras piekrastē), atbalstot saimnieciskās darbības uzlabošanu gan ražošanas procesā, gan produkcijas realizēšanā. Īpašs atbalsts inovatīviem projektiem. Ir iespējams īstenot kopprojektus.
Rīcība 2.2 Atbalsts vides resursu un zvejas vai jūras kultūras mantojuma saglabāšanā
Rīcības ietvaros atbalstāma ir būvniecība un ar to saistītās aktivitātes, būvmateriālu iegāde, teritorijas labiekārtošana, pamatlīdzekļu iegāde.
Starpteritoriālā sadarbība veicama šādu mērķu sasniegšanai:
a) Sekmēt sadarbību starp Baltijas jūras piekrastēs zvejniekiem kopīgu noieta tirgus meklēšana un piedāvājuma nodrošināšana potenciālajiem pircējiem.
b) Vienota tūrisma pakalpojuma piedāvājuma veidošana tūrisma jomā.
c) Vietējo kopienu sadarbība.
Starptautiskā sadarbība veicināma šādu mērķu sasniegšanai:
a) Sadarbības veicināšana ar Baltijas juras piekrastēs valstīm vietējā produkta tirgus attīstībai, inovatīvu risinājumu ieviešanai un zināšanu pārņemšanai.
b) Vietējo uzņēmēju, mājražotāju sadarbības veicināšana jaunu zināšanu iegūšanai, prasmju un zināšanu pārmantojamības veicināšanai no paaudzēs paaudzei.
c) Vietējo kopienu sadarbības veicināšana.
Darbības teritorija: Kārsavas novads (Kārsava, Goliševas pagasts, Malnavas pagasts, Mežvidu pagasts, Mērdzenes pagasts, Salnavas pagasts), Ciblas novads (Blontu pagasts, Ciblas novads, Līdumnieku pagasts, Pušmucovas pagasts, Zvirgzdenes pagasts), Ludzas novads (Ludza, Briģu pagasts, Cirmas pagasts, Isnaudas pagasts, Istras pagasts, Nirzas pagasts, Ņukšu pagasts, Pildas pagasts, Pureņu pagasts, Rundēnu pagasts) un Zilupes novads (Zilupe, Lauderu pagasts, Pasienes pagasts, Zaļesjes pagasts).
Biedrības vīzija: Ludzas rajona partnerības teritorija ir ekonomiski un sociāli aktīva teritorija, kur notiek ilgtspējīga saimniekošana.
Stratēģiskie mērķi:
M1 Uzņēmējdarbības attīstība
M2 Sabiedrisko aktivitāšu dažādošana
Atbilstoši partnerības vietējās attīstības stratēģijai, tiek atbalstītas un piešķirts LEADER pieejas finansiālais atbalsts sekojošās rīcībās:
Rīcība Nr.1 Vietējās ekonomikas stiprināšanas iniciatīvas, tajā skaitā lauksaimniecības produktu pārstrādes, mājražošanas un amatniecības attīstība saistībā ar tūrisma nozari un kultūras mantojuma saglabāšanu.
Atbalsts jaunu produktu un pakalpojumu radīšanai, esošo produktu un pakalpojumu attīstīšanai, to realizēšanai tirgū un kvalitatīvu darba apstākļu radīšanai. Lauksaimniecības produktu pārstrādei, to realizēšanai tirgū un kvalitatīvu darba apstākļu radīšanai. kā arī tādas vides radīšanai vai labiekārtošanai, kurā tiek realizēta vietējā produkcija, un jaunu realizācijas veidu ieviešanai.
Rīcība Nr.2. Vietas potenciāla attīstības iniciatīvas, tajā skaitā vides un dabas resursu saglabāšana
Atbalsts vietējās teritorijas, tostarp dabas un kultūras objektu, sakārtošanai, lai uzlabotu pakalpojumu pieejamību, kvalitāti un sasniedzamību. Sabiedrisko aktivitāšu (tostarp apmācību un interešu klubu, sociālās aprūpes vietu, kultūras, vides aizsardzības, sporta un citu brīvā laika pavadīšanas veidu) dažādošanai.
Darbības teritorija: Ērgļu novads (Ērgļu novads, Jumurdas pagasts, Sausnējas pagasts), Madonas novads (Madona, Aronas pagasts, Barkavas pagasts, Bērzaunes pagasts, , Dzelzavas pagasts, Kalsnavas pagasts, Lazdonas pagasts, Liezēres pagasts, Ļaudonas pagasts, Mārcienas pagasts, Mētrienas pagasts, , Ošupes pagasts, Praulienas pagasts, Sarkaņu pagasts, Vestienas pagasts), Cesvaines novads (Cesvaine, Cesvaines pagasts), Lubānas novads (Lubāna, Indrānu pagasts) un Varakļānu novads (Varakļāni, Murmastienes pagasts, Varakļānu pagasts).
Nodibinājuma vīzija: Teritorija ar augstu pašnovērtējumu, kas pamatojas teritorijas resursu izmantošanā, radot kvalitatīvu, inovatīvu vai tradicionālu produktu un pakalpojumu. Teritorija ar stabilu sociālo drošumspēju un personību attīstošu vidi. Vieta, kas saudzīgi, bet efektīvi izmanto kultūrvēsturisko un dabas mantojumu. Vieta, kur dzīvo cilvēki ar labām dzīves prasmēm, pozitīvu attieksmi pret sevi un savām iespējām.
Stratēģiskais mērķis: Sabiedrības dalība un sadarbība vietējās ekonomikas un dzīves kvalitātes stiprināšanā, sabiedriski aktīvas un attīstošas dzīves vides veidošanā.
Atbilstoši partnerības vietējās attīstības stratēģijai, tiek atbastītas un piešķirts LEADER pieejas finansiālais atbalsts sekojošās rīcībās:
Rīcība 1.1. “Lauksaimniecības produktu pārstrāde, ar lauksaimniecību nesaistīta ražošana un pakalpojumi”
Atbalsta lauksaimniecības produktu pārstrādi. Atbalsta ar lauksaimniecību nesaistītu ražošanu un pakalpojumus.
Rīcība 1.4. „ Atbalsts lauku tūrisma pakalpojumiem, jaunu tūrisma programmu izveidei un esošo attīstībai”.
Atbalsts tūrisma pakalpojumu izveidei un attīstībai. Atbalsta investīcijas, kas saistītas ar viesmīlību, viesu, atpūtnieku un tūristu uzņemšanu, pirtīm, t.sk. telpu iznomāšana atpūtas, ģimenes, korporatīviem pasākumiem, semināriem u.tml. Atbalsta pakalpojumus, kas saistīti ar brīvā laika pavadīšanu, atpūtas pasākumiem, aktīvo atpūtu un veicina cilvēka veselības atjaunošanu, garīgā potenciāla un fizisko spēju attīstību.
Rīcība 2.1. „Kultūrvēsturisku pieminekļu un dabas objektu sakārtošana, veicinot tūrismu un iedzīvotāju aktivitāti”.
Atbalsts projektiem, kas sakārto arhitektūras pieminekļus, mazo formu vides objektus. Veido jaunus arhitektūras un vides mākslas objektus. Saglabā nozīmīgus kultūrvēsturiskus, vēsturiskus notikumus, nodrošina pieejamību dabas objektiem, teritorijām, mazinot antropogēno slodzi.
Rīcība 2.2. „Sabiedrības īstenotas aktivitātes”.
Atbalsts juridisku personu, tostarp biedrību un nodibinājumu, un fizisku personu organizētām aktivitātēm.
Rīcība 2.3. „Pašvaldību kultūras, sabiedrisko aktivitāšu un sporta infrastruktūras, ar to saistīto teritoriju sakārtošana un kvalitātes nodrošināšana”.
Pašvaldību īstenoti projekti, kas veicina iedzīvotāju aktivitāti, sadarbību un izglītošanās iespējas.
Rīcība 2.4. ”Sociālo pakalpojumu pieejamības un kvalitātes paaugstināšana vietējiem iedzīvotājiem”.
Juridisku personu, tostarp vietējās pašvaldības, biedrību, nodibinājumu vai fizisku personu īstenoti projekti, kas veicina sociālo pakalpojumu attīstību teritorijā.
Rīcība 2.5. „Tautastērpi amatierkolektīviem”.
Projekti, kas veicina amatierkolektīvu darbību un to sniegto priekšnesumu kvalitāti. Papildu punktus piešķir, ja tautastērpi ir MNF teritorijas kultūrvēsturiskais mantojums.
Rīcība 2.6. „Praktisku prasmju un zināšanu veicināšana MNF teritorijā”.
Praktisku prasmju un zināšanu apguve. Projektu īsteno biedrība vai nodibinājums.
Stratēģiskie mērķi un rīcības:
M1. Stabila vietējā ekonomika
Veicināt sabiedrības iesaistīšanos vietējās ekonomikas stiprināšanas iniciatīvās. Attīstīt daudzveidību uzņēmējdarbībā. Sekmēt pieaugumu produktu un pakalpojumu pievienotajai vērtībai, kā arī atbalstīt vietējo produktu un pakalpojumu apriti.
R. Mikro un mazo uzņēmumu funkcionāls atbalsts: īpaši novērtējot radošumu un inovācijas jaunu pakalpojumu un produktu attīstībā. Uzņēmumu zīmolu un vietējā tirgus attīstīšana.
R. Produktu un pakalpojumu attīstīšana: daudzveidība uzņēmējdarbībā- paralēli tradicionālo nozaru attīstībai (Stratēģijā norādītas ir mežsaimniecība un lauksaimniecība) sekmēt nelauksaimniecisko, pakalpojumu dažādošanu, amatniecību un attālinātā darba uzņēmumu attīstību.
R. Pieaugums produktu un pakalpojumu pievienotajai vērtībai: atbalstīt darbības, kuru rezultātā tiek uzlabota esošo produktu un pakalpojumu kvalitāte, racionālāk izmantoti resursi (enerģija, cilvēku darba ieguldījums, izejvielas un materiāli)
LAP aktivitātē “Vietas potenciāla attīstības iniciatīvas” ir noteikts sekojošs vidēja termiņa stratēģiskais mērķis un rīcības:
M2. Pievilcīga un pieejama teritorija.
Veicināt sabiedrisko aktivitāšu (tai sk. apmācību un interešu klubu, sociālo aprūpes vietu, kultūras, sporta un brīvā laika pavadīšanas aktivitāšu) dažādošanu. Veicināt sakoptas, pievilcīgas un visiem pieejama dabas un kultūrvides saglabāšanu. Nodrošināt pakalpojumu dažādību atbilstoši pieprasījumam.
R. Dabas un kultūras objektu sakārtošana un pieejamības uzlabošana: jaunu pakalpojumu izveidošana, to pieejamības uzlabošana. Jaunu aktivitāšu attīstīšana, veidojot tām nepieciešamo infrastruktūru, pārņemot un apvienojot pieredzi.
R. Jaunu pakalpojumu izveidošana, to pieejamības uzlabošana: ārpusskolas izglītības, mūžizglītības, sociālo un kultūras pakalpojumu daudzveidības veicināšana.
R. Jaunu aktivitāšu attīstīšana, veidojot tām nepieciešamo infrastruktūru, pārņemot un apvienojot pieredzi: brīvā laika pavadīšanas, kultūras, sporta pasākumu un aktīvās atpūtas vietu izveide vai labiekārtošana.
Starpteritoriālās sadarbības mērķi
1. Vienotu tūrisma pakalpojumu, t.sk. vietējo pārtikas produktu ražotāju apmeklējums, amatniecības centru un velotūrisma attīstība,
2. Sociālās uzņēmējdarbības un brīvprātīgā darba kustības attīstība.
3. Vietējo iniciatīvas grupu attīstība (tai sk. formālas un neformālas interešu grupas, jauniešu un senjoru kopas).
4. Vietējo produktu noieta sekmēšana, īso pārtikas ķēžu radīšana, pašvaldību un uzņēmēju sadarbība vietējo produktu iekļaušanā skolu, PMI un citu iestāžu patēriņu nodrošinājumam.
Starpvalstu sadarbības mērķi
1. Pārrobežu sadarbība ar Igauniju tūrisma, uzņēmējdarbības un sociālās dzīves jomās
2. Vietējo saražoto preču un produktu noieta tirgus sekmēšana
3. Vides un ilgtspējas attīstība
Darbības teritorija: Ķekavas novads (Baloži, Daugmales pagasts, Ķekavas pagasts).
Biedrības vīzija: Cilvēku dzīvei un ģimenei, attīstībai un izaugsmei, darbam un atpūtai pieejama harmoniska un videi draudzīga telpa ar aktīvām kopienām un koptām kultūrvēsturiskām vērtībām.
Stratēģiskie mērķi un rīcības:
M1 VRG “Partnerība „Daugavkrasts”” teritorijas ekonomiskā attīstība.
Rīcība 1.1. “Mazo un vidējo uzņēmumu izveidošana un attīstība.”
Rīcības ietvaros tiks atbalstīti pasākumi saistībā ar jaunu pakalpojumu sniedzēju un ražošanas uzņēmumu veidošanos un esošo uzņēmumu attīstību dažādās tautsaimniecības nozarēs.
Rīcība 1.2. “Vides radīšana vai labiekārtošana, kurā tiek realizēta vietējā produkcija (tirdzniecības vietas).”
M2 VRG “Partnerība „Daugavkrasts”” teritorijas iedzīvotāju labklājības paaugstināšana un dabas un kultūrvides attīstība.
Rīcība 2.1. “Partnerības teritorijas publiski pieejamās infrastruktūras un vides kvalitātes uzlabošana, sabiedrisko objektu attīstība.”
Tikks realizēts pasākumu komplekss saistībā ar sociālās aprūpes un veselības aizsardzības infrastruktūras elementu attīstību un pieejamības uzlabošanu, bērnu, jauniešu un veco ļaužu dienas centru izveidošana, jaunu sociālās aprūpes un medicīnas pakalpojumu sniegšanas centru izveidošana, kā arī pasākumi saistībā ar izglītības, kultūras un sporta infrastruktūras objektu pieejamības nodrošināšanu visiem partnerības teritorijas iedzīvotājiem.
Rīcība 2.2. “Sabiedrisko aktivitāšu dažādošana un veicināšana, mūžizglītības veicināšana.”
Rīcības ietvaros tiks realizēti pasākumi veselīga brīvā laika pavadīšanas veidu veicināšanai.
Starpteritoriālās un starptautiskās sadarbības mērķi:
Starpteritoriālie projekti vislabāk var tikt realizēti ar kaimiņu VRG – Salaspils un Stopiņu partnerību kopīgo ūdens resursu – Sausās Daugavas un Rīgas HES ūdenskrātuves apsaimniekošanai un attīstībai, kultūrvēsturisko resursu izmantošanu tūrisma attīstībai, partnerību „Zied zeme” – kopīgo ūdens resursu – Rīgas HES ūdenskrātuves apsaimniekošanai un attīstībai, kultūrvēsturisko resursu un tūrisma objektu izmantošanu tūrisma attīstībai, Pierīgas partnerību – dabas resursi kopīgai izmantošanai, kopīgas infrastruktūras veidošanai un attīstībai.
Ideju līmenī ir uzsāktas diskusijas ar citām attālākām VRG Latvijā kopīga projekta realizēšanai, lai sagatavotu kopīgu tūrisma produktu piedāvāšanai ārvalstu VRG.
Starptautiskās sadarbības projekti veicinās tūrisma attīstību iesaistītajās VRG teritorijās gan realizējot iedzīvotāju apmaiņu, gan sagatavojot kopīgus tūrisma produktus potenciālajiem tūristiem no lielākām apdzīvotām vietām pašu valstīs, gan no trešajām valstīm. Starptautisko projektu dalībnieki realizēs pieredzes apmaiņu saistībā ar dažādu tautsaimniecības sektoru, amatniecības, tūrisma apakšnozaru attīstību (ūdenstūrisms, ekotūrisms, kaujas vietu tūrisms kā piemēri kopīgam tūrisma produktam). Starptautiskās sadarbības projekti veicinās uzņēmējdarbības attīstību caur kopīgiem amatniecības attīstības projektiem, ieskaitot kopīgu dalību dažāda rakstura izstādēs, gadatirgos un tamlīdzīgi.
Darbības teritorija: Tukuma novads (Degoles pagasts, Džūkstes pagasts, Jaunsātu pagasts, Lestenes pagasts, Slampes pagasts, Tumes pagasts, Zentenes pagasts), Engures novads (Engures pagasts, Lapmežciema pagasts, Smārdes pagasts) un Jūrmala (EJZF darbības teritorijā).
Biedrības vīzija: Ir izveidojusies labvēlīga vide dzīves vietas un uzņēmējdarbības veidošanai. Sakārtota infrastruktūra, pieejams plašs pakalpojumu klāsts un brīvā laika pavadīšanas iespējas visām vecuma grupām. Attīstās uz esošajiem resursiem balstīta, videi draudzīga un
konkurētspējīga uzņēmējdarbība, iedzīvotājiem ir pietiekošs darba vietu nodrošinājums. Sakopta apkārtējā vide, labi apsaimniekoti, starptautiski pazīstami un augsti novērtēti rekreācijas resursi. Partnerībā ir izveidojušās kopienas, kas iesaistās teritoriju ilgtspējīgā attīstībā.
Stratēģiskie mērķi:
M1 Daudzveidīgas, jaunievedumiem atvērtas, uz esošajiem resursiem balstītas konkurētspējīgas uzņēmējdarbības attīstība;
M2 Kvalitatīvas, racionālas un pievilcīgas dzīves vides attīstība;
M3 Dabas resursu un kultūrvēsturiskā mantojuma ilgtspējīga apsaimniekošana un izmantošana.
Atbilstoši partnerības vietējās attīstības stratēģijai, tiek atbalstītas un piešķirts LEADER pieejas finansiālais atbalsts sekojošās rīcībās:
ELFLA 1. rīcība Atbalsts uzņēmumu radīšanai un attīstībai
ELFLA 2. rīcība Atbalsts vietējai sabiedrībai nozīmīgu objektu attīstībai
ELFLA 3. rīcība Atbalsts sabiedrisko aktivitāšu dažādošanai
EZJF 1. rīcība Ekonomiskās izaugsmes veicināšana piekrastes teritorijās
EZJF 2. rīcība Atbalsts vides resursu vairošanai vai izmantošanai, ietekmes uz vidi, kā arī klimata pārmaiņu mazināšanai
EZJF 2. rīcība Atbalsts zvejas vai jūras kultūras mantojuma saglabāšanai un izmantošanas veicināšanai
Starpteritoriālās un starpvalstu sadarbības mērķi:
Pamatojoties uz izvērtējot esošo situāciju un vajadzības sabiedriski aktīvas sabiedrības sekmēšanā, būtiski stimulēt sabiedrības aktivizēšanos vietējās teritorijas attīstībā un savas dzīves kvalitātes uzlabošanā. Iespējamie sadarbības virzieni ir kultūras, sporta un vides aizsardzības un izglītības aktivitātes, ar kurām tiktu sekmēta dažādu interešu un vecuma grupu, īpaši bērnu/jauniešu un pensionāru aktīva un lietderīga brīvā laika pavadīšana, vienlaikus nodrošinot šo aktivitāšu pienesumu sabiedrības sociālo problēmu risināšanā un vides aizsardzībā un izglītībā
Darbības teritorija: Babītes novads (Babītes pagasts, Salas pagasts), Mārupes novads un Olaines novads (Olaine, Olaines pagasts).
Biedrības vīzija: Partnerības teritorija ir ekonomiski un sociāli spēcīga teritorija, ar sakārtotu un kvalitatīvu vidi atpūtai un dzīvošanai.
Stratēģiskie mērķi:
M1 Attīstīta un konkurētspējīga ekonomiskā vide;
M2 Sociālo un sabiedrisko aktivitāšu dažādošana;
M3 Sakārtota, pievilcīga dzīves un atpūtas vide.
Atbilstoši partnerības vietējās attīstības stratēģijai, tiek atbalstītas un piešķirts LEADER pieejas finansiālais atbalsts sekojošās rīcībās:
Rīcība 1.1. Atbalsts tūrisma un aktīvās atpūtas veicināšanai
Veicināt tūrisma un rekreācijas iespējas, saglabājot pieejamos dabas un kultūrvēsturiskos resursus, nodrošinot ilgtspējīgu, inovatīvu pakalpojumu pieejamību un veicinot nodarbinātību VRG darbības teritorijā.
Rīcība 1.2.Atbalsta lauksaimniecības produktu pārstrādei, mājražošanai un amatniecībai, tai skaitā pašu saražotās produkcijas iepakošanai, to realizēšanai tirgū un kvalitatīvu darba apstākļu radīšanai
Attīstīt lauku uzņēmējdarbības nozares, sekmējot esošo prasmju izmantošanu teritorijas attīstīšanā un atpazīstamībā, tādejādi veicinot nodarbinātību VRG darbības teritorijā un produktu ražošanu un atbalstot produkciju ar eksporta potenciālu.
Rīcība 1.3. Atbalsts mazo un vidējo uzņēmumu radīšanai un attīstībai
Attīstīt topošos un esošo uzņēmumus, sekmējot esošo prasmju izmantošanu teritorijas attīstīšanā un atpazīstamībā, tādejādi veicinot nodarbinātību VRG darbības teritorijā un produktu ražošanu, pakalpojumu sniegšanu un atbalstot produkciju ar eksporta potenciālu.
Rīcība 2.1. Sabiedrisko aktivitāšu dažādošana
Atbalsts, kas veicina teritorijas popularizēšanu, uzņēmējdarbības kapacitātes stiprināšanu, kopienas sadarbību, jauniešu un mazaizsargāto personu iesaisti.
Rīcība 3.1. Atbalsts darbības teritorijas nozīmīgiem projektiem
Katram novadam sniegt atbalstu brīvā laika pavadīšanas, kultūras, sporta pasākumu un aktīvās atpūtas vietu izveidei vai labiekārtošanai, kas saistīti ar tūrismu t.sk. velotūrismu, tādējādi popularizējot VRG darbības teritoriju, kā kvalitatīvu dzīves, atpūtas un tūrisma vietu.
Rīcība 3.2. Vietējās teritorijas, t.sk. dabas un kultūras objektu, sakārtošana pakalpojumu pieejamībai, kvalitātei un sasniedzamībai
Sekmēt apkārtējā vidē esošo resursu izmantošanu teritorijas attīstīšanā un atpazīstamībā, atbalstot projektus saistībā ar apkārtējās vides sakopšanu, labiekārtošanu un visu tajā esošo kultūrvēsturisko, ainavisko, intelektuālo vērtību apzināšanu un pieejamības nodrošināšanu sabiedrībai.
Starpteritoriālās sadarbības mērķi:
• vienotu tūrisma pakalpojumu, t.sk., velotūrisma, attīstīšana;
• sociālās uzņēmējdarbības un brīvprātīgo kustības attīstīšana;
• vietējo, t.sk. jauniešu un senioru, kopienu iniciatīvas attīstīšana;
• vietējo uzņēmēju saražotās produkcijas noieta tirgus sekmēšana.
Starpvalstu sadarbības mērķi:
• Tūrisma un lauku uzņēmējdarbības, t.sk., sociālās uzņēmējdarbības, veicināšana;
• Vietējo uzņēmēju saražotās produkcijas noieta tirgus sekmēšana;
• Vietējās kopienas stiprināšana, tradīciju un lokālā patriotisma veicināšana;
• Vides un ilgtspējas attīstība.
Darbības teritorija: Saulkrastu novads (Saulkrasti, Saulkrastu pagasts) un Carnikavas novads.
Biedrības vīzija: Ekonomiski un sociāli aktīva teritorija, kur radīta atbalstoša vide radošo un profesionālo mērķu sasniegšanai.
Stratēģiskie mērķi:
M1 Veicināt mazo un vidējo uzņēmumu izveidošanu un attīstību, it sevišķi tūrisma nozarē;
M2 Atbalstīt pilsoniskās sabiedrības veidošanos un iedzīvotāju apvienību darbību;
M3 Atbalstīt ciemu un apkaimju publiskās infrastruktūras attīstību;
M4 Stiprināt zivsaimniecības nozari, it īpaši atbalsts sezonalitātes ietekmes mazināšanai;
M5 Integrēt zivsaimniecības nozares un dabas resursus tūrisma pakalpojumu sniegšanā, kā arī saglabāt kultūrvēsturisko mantojumu;
M6 Atbalstīt zivsaimniecības teritoriju attīstībai nepieciešamās infrastruktūras pilnveidošanu.
Atbilstoši partnerības vietējās attīstības stratēģijai,tiek atbalstītas un piešķirts LEADER pieejas finansiālais atbalsts sekojošās rīcībās:
Rīcība Nr.ELFLA1 “Mazo un vidējo uzņēmumu izveidošana un attīstība, tajā skaitā tūrisma nozarē”
Atblsts jaunu tūrisma pakalpojumu attīstībai un esošo uzlabošanai, tāpat jaunas uzņēmējdarbības veidošanā un esošās attīstībā ražošanas nozarēs un jaunu (neesošu) pakalpojumu vietējiem iedzīvotājiem izveidē, paredzot ieguldījumus gan būvniecībā, gan aprīkojumā, mārketingā un personāla kvalifikācijas paaugstināšanā. Priekšroku paredzēts dot projektiem, ko īsteno tūrisma nozarē.
Rīcība Nr.ELFLA2 “Ciemu un apkaimju vajadzībām piemērotu sabiedrisko aktivitāšu un objektu attīstība”
Atbalsts aprīkojuma iegādei sabiedrisko aktivitāšu, mūžizglītības un sociālo pakalpojumu attīstībā, kā arī infrastruktūras izveidei, kuras nepieciešamība ir apstiprināta ar apdzīvotās vietas iedzīvotāju vajadzību apzināšanu. Priekšroka tiks dota projektiem, kuri tiks īstenoti iepriekšējā plānošanas periodā (vai iepriekšējās kārtās) izveidotās telpās vai izmantojot iepriekšējā plānošanas perioda (vai iepriekšējās kārtās) izveidotā/uzlabotā infrastruktūrā.
Rīcība Nr.ELFLA3 “Apdzīvoto vietu publiskās infrastruktūras uzlabošana”
Atbalsts partnerības teritorijas apdzīvoto vietu publiskajai infrastruktūrai, kuras nepieciešamība ir apstiprināta ar apdzīvotās vietas iedzīvotāju vajadzību apzināšanu (ciema vai apkaimes līmenī). Priekšroka šīs rīcības ietvaros tiks dota projektiem, kas papildina uzņēmējdarbības vajadzības tūrisma nozarē, kā arī vērstas uz materiālā vai nemateriālā kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu un popularizēšanu.
Rīcība Nr.EJZF1 “Zivsaimniecības nozares uzņēmumu attīstība, it īpaši atbalsts sezonalitātes ietekmes mazināšanai”
Atbalsts paredzēts VRG darbības teritorijā strādājošajiem zivsaimniecības uzņēmumiem, sniedzot atbalstu esošās saimnieciskās darbības uzlabošanai – tai skaitā ražošanas procesa uzlabošanai, tirdzniecības veicināšanai. Atbalsts arī saimnieciskās darbības dažādošanai, it sevišķi zvejniecības nozares sezonalitātes ietekmes mazināšanai.
Rīcība Nr.EJZF2 “Zivsaimniecības un dabas, kultūras resursu integrēšana tūrisma pakalpojumu sniegšanā”
Atbalsts uzņēmējdarbības tiešai veicināšanai, kā arī kultūras un dabas objektu atjaunošana gadījumos, kad tas ietekmē uzņēmējdarbības vidi VRG teritorijā, it sevišķi veicinot tūrisma nozares attīstību. Atbalsts aprīkojuma iegāde un būvdarbiem, kas vērsti uz jaunu tūrisma pakalpojumu un produktu radīšanu, izmantojot esošos dabas un kultūras objektus un to sociālekonomisko potenciālu.
Rīcība Nr.EJZF3 “Zivsaimniecības teritoriju attīstībai nepieciešamās piekrastes joslas infrastruktūras attīstība”
Atbalsts partnerības teritorijas no zivsaimniecības nozares atkarīgo apdzīvoto vietu piekrastes joslas publiskajai infrastruktūrai. Ieguldījumi paredzēti pašā piekrastes joslā vai ar to tieši saistītā infrastruktūra, kas neatrodas tālāk kā 500 metrus no piekrastes joslas.
Starpteritoriālā sadarbība veicināma šādu stratēģisko mērķu sasniegšanai:
1. Vienotu tūrisma pakalpojumu radīšana Vidzemes piekrastē
2. Bērnu un jauniešu uzņēmības attīstība un veicināšana
3. Zvejniecības kā dzīvesveida un vēsturiska amata popularizēšana
Starptautiskā sadarbība veicināma šādu stratēģisko mērķu sasniegšanai:
1. Ciemu kopienu attīstība un sabiedrības iesaiste savas dzīves telpas veidošanā
2. Vienots tūrisma piedāvājums Baltijas jūras reģionā
3. Ģeogrāfiski aizsargājamo produktu un zivsaimniecības produktu kopumā vienota popularizēšana
Darbības teritorija: Sējas novads, Krimuldas novada Krimudas pagasts, Inčukalna novads (Inčukalna pagasts, Vangaži), Siguldas novads (Allažu pagasts, Mores pagasts Siguldas pagasts) un Mālpils novads.
Biedrības vīzija:
– Iedzīvotājiem ir augsta drošumspēja, viņi ir izglītoti, aktīvi, radoši, ar augstu līdzdalību un lokālpatriotismu, veido iekļaujošu sabiedrību;
– Ir daudzveidīgas ekonomiskās aktivitātes ar konkurētspējīgu produkciju un piedāvājumu, kas atbilst vietējām vajadzībām un ilgtspējības principiem;
– Vietējiem un ārvalstu viesiem tiek nodrošināts augstas kvalitātes, daudzveidīgs un unikāls tūrisma piedāvājums, ilgtspējīgi un efektīvi izmantojot esošos dabas, kultūrvēsturiskos, sociālos resursus un infrastruktūru.
Stratēģiskie mērķi:
M1 Vietējās uzņēmējdarbības attīstība
M2 Iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošana
Atbilstoši partnerības vietējās attīstības stratēģijai, tiks atbalstītas un piešķirts LEADER pieejas finansiālais atbalsts sekojošās rīcībās:
Rīcība Nr. 1.1. “Nelauksaimnieciskās uzņēmējdarbības uzsākšana un attīstība, t.sk. vides radīšana, labiekārtošana”
Rīcības mērķis: Veicināt jaunu nelauksaimniecisko uzņēmumu radīšanu un esošo uzņēmumu darbības uzlabošanu un paplašināšanu, t.sk. radot un labiekārtojot vidi, sociālās uzņēmējdarbības un vietējā tūrisma piedāvājuma attīstībai, izveidojot jaunus pakalpojumus, produktus vai pilnveidojot esošos, un iekārtojot jaunus vai uzlabojot esošās tirdzniecības vietas vai mobilos pakalpojumus.
Rīcība Nr. 1.2 “Lauksaimniecības produktu pārstrādes attīstība, t.sk. vides radīšana, labiekārtošana”
Rīcības mērķis: Veicināt lauksaimniecības produktu pārstrādi, radot pievienoto vērtību lauksaimniecības produktiem, t.sk. radot un labiekārtojot vidi, izveidojot jaunus pakalpojumus, produktus vai pilnveidojot esošos un iekārtojot jaunu vai uzlabojot esošo vietējo lauksaimniecības produktu tirdzniecības vietas vai mobilos pakalpojumus.
Rīcība Nr. 2.1. “Vietējās teritorijas infrastruktūras un objektu sakārtošana pakalpojumu pieejamībai, kvalitātei un sasniedzamībai.”
Rīcības mērķis: Atbalstīt vietējai sabiedrībai nozīmīgu publiski pieejamu objektu labiekārtošanu, piekļuves izveidi vai uzlabošanu, kā arī aprīkojuma iegādi un dabas aizsardzības pasākumus, tādējādi sekmējot dabas, sporta, kultūras un sociālās vides objektu, t.sk. tūrisma objektu, sakārtošanu vai izveidi, sabiedriskā labuma pakalpojumu kvalitātei un sasniedzamībai un uzlabojot pieejamību pakalpojumiem.
Rīcība Nr. 2.2. “Daudzveidīgu sabiedrisko aktivitāšu pieejamība un attīstība.”
Rīcības mērķis: Veicināt daudzveidīgu sabiedrisko aktivitāšu pieejamību un attīstību, tādejādi sekmējot jaunu interešu grupu vai NVO un sabiedrisko aktivitāšu izveidi, mūžizglītības, brīvā laika un veselības uzlabošanas, vides, kultūras mantojuma saglabāšanas un popularizēšanas un sociālās aprūpes sabiedrisko aktivitāšu attīstību un dažādošanu.
Starpteritoriālais un starpvalstu sadarbības mērķis: Stiprināt sadarbības saiknes ar partneriem Latvijā un citās valstīs, lai nodrošinātu jaunas prasmes un zināšanas RRLAB darbības teritorijā, tādējādi sekmējot iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanos, vietējās uzņēmējdarbības attīstību, kā arī popularizējot vietējas attīstības pieredzes ārpus RRLAB darbības teritorijas, tai skaitā sekmējot jaunu tirgu apgūšanu vietējiem uzņēmējiem.
Darbības teritorija: Saldus novads (Saldus, Ezeres pagasts, Jaunauces pagasts, Jaunlutriņu pagasts, Kursīšu pagasts, Lutriņu pagasts, Nīgrandes pagasts, Novadnieku pagasts, Pampāļu pagasts, Rubas pagasts, Saldus pagasts, Šķēdes pagasts, Vadakstes pagasts, Zaņas pagasts, Zirņu pagasts, Zvārdes pagasts) un Brocēnu novads (Brocēni, Blīdenes pagasts, Cieceres pagasts, Gaiķu pagasts, Remtes pagasts).
Biedrības vīzija: Saldus un Brocēnu novados strādā un sadarbojas ekonomiski un sociāli aktīvi uzņēmēji, pašvaldības, NVO un iedzīvotāji, kas veido spēcīgu teritoriju ar kvalitatīvu vidi darbam, dzīvošanai un atpūtai.
Stratēģiskie mērķi un rīcības:
M1/ R1 Atbalstīt kopienas vajadzībām pieprasītas vietējās ekonomikas stiprināšanas iniciatīvas.
Vietējās ekonomikas un uzņēmējdarbības dažādības stiprināšana ir : vietējo resursu maksimāla un produktīva izmantošana, radot pēc iespējas augstāku pievienoto vērtību. Jaunu, integrētu pakalpojumu un produktu piedāvājuma attīstība un to stratēģiska un ilgtspējīga izmantošana.
M2/ R2 Atbalstīt kopienas vajadzībām pieprasītas vietas potenciāla attīstības iniciatīvas.
Vietas potenciāla – dabas, fiziskā, sociālā, cilvēku un kultūras kapitāla stiprināšana: ir vietējo iedzīvotāju dzīves apstākļu uzlabošana, kā arī ilgtspējīgas attīstības principu ievērošana, nodrošinot dzimumlīdztiesību un jauniešu iesaistīšanos. Teritorijas, t.sk., dabas un kultūras objektu, sakārtošana pakalpojumu un aktivitāšu pieejamībai, kvalitātei un sasniedzamībai, uzlabojot lauku dzīves telpu un padarot to draudzīgāku un pievilcīgāku iedzīvotājiem, kas ļaus tiem parūpēties pašiem par sevi, par savām ģimenēm un par savas teritorijas attīstību.
Starpteritoriālās un starpvalstu sadarbības mērķi: sekmēt ilgtspējīgu sociālekonomisko attīstību, padarīt vidi konkurētspējīgāku un pievilcīgāku dzīvošanai, uzņēmējdarbībai un tūrismam, ieviest inovācijas , nodrošināt vietējo produktu noietu un atpazīstamību, nodrošināt jaunu un inovatīvu sadarbību arī kultūras, sporta un dažādu aktivitāšu un pakalpojumu sniegšanas jomā.
Darbības teritorija: Gulbenes novads (Gulbene, Beļavas pagasts, Daukstu pagasts, Druvienas pagasts, Galgauskas pagasts, Jaungulbenes pagasts, Lejasciema pagasts, Litenes pagasts, Lizuma pagasts, Līgo pagasts, Rankas pagasts, Stāmerienas pagasts, Stradu pagasts, Tirzas pagasts).
Biedrības vīzija: Ekonomiski un sociāli aktīva teritorija, kur radīta atbilstoša vide radošo un profesionālo mērķu sasniegšanai – ir inovatīvi ražošanas uzņēmumi, kvalitatīvi pakalpojumi, daudzveidīga lauksaimnieciskā ražošana un pārstrāde, uzturēta kultūrvide un vēstures pieminekļi, pievilcīga lauku un pilsētvides ainava, aktīva sabiedriskā dzīve, nodrošināta sociālā iekļaušana- pamats dzīvošanai, strādāšanai, atpūtai un dzīves kvalitātes paaugstināšanai katrā ģimenē un teritorijā kopumā.
Stratēģiskie mērķi:
M1 Veicināt ilgtspējīgas un produktīvas mazās un vidējās uzņēmējdarbības attīstību partnerības teritorijā
M2 Veicināt kvalitatīvas dzīves vides attīstību, attīstīt pilsoniskās sabiedrības veidošanos un iedzīvotāju apvienību darbību.
Atbilstoši partnerības vietējās attīstības stratēģijai, tiek atbalstītas un piešķrits LEADER pieejas finansiālais atbalsts sekojošās rīcībās:
Rīcība 1.1. “Mazo un vidējo uzņēmumu izveidošana un attīstība”
Atbalsts jaunu uzņēmumu radīšanai un esošo uzņēmumu darbības uzlabošanai, tajā skaitā tūrisma nozarei un lauksaimniecības produktu pārstrādei; jaunu (neesošu) produktu un pakalpojumu radīšanai, esošo produktu un pakalpojumu attīstīšanai un to realizēšanai tirgū, ieskaitot vietējās teritorijas sakārtošanu pakalpojumu pieejamībai, kvalitātei un sasniedzamībai.
Rīcība 1.2. “Vietējās produkcijas realizācijas vides radīšana vai labiekārtošana”
Rīcībā paredzēta vides radīšana vai labiekārtošana, kurā tiek realizēta vietējā produkcija (tirdzniecības vieta)- tirgus vietas iekārtošana, uzlabošana, labiekārtošana, kā arī citu veidu vietējās produkcijas tirgus noieta sekmēšana (piemēram, interneta veikala ierīkošana).
Rīcība 2.1. “Sabiedrisko aktivitāšu dažādošana Gulbenes novada iedzīvotājiem”
Atbalsts aprīkojuma iegādei sabiedrisko aktivitāšu, sporta, kultūras, mūžizglītības un sociālo pakalpojumu attīstībai, vides aizsardzības aktivitātēm, kā arī infrastruktūras izveide sporta un kultūras objektos, kuras nepieciešamība ir apstiprināta ar apdzīvotās vietas iedzīvotāju vajadzību apzināšanu. Priekšroka projektiem, kuri tiks īstenoti iepriekšējā plānošanas periodā izveidotās telpās vai izmantojot iepriekšējā plānošanas perioda izveidotā/uzlabotā infrastruktūrā.
Rīcība 2.2. “Vietējās teritorijas un objektu sakārtošana pakalpojumu pieejamībai, kvalitātei un sasniedzamībai”
Atbalsts partnerības teritorijas apdzīvoto vietu publiskajai infrastruktūrai un kultūras mantojuma infrastruktūrai, kuras nepieciešamība ir apstiprināta ar apdzīvotās vietas iedzīvotāju vajadzību apzināšanu (ciema vai apkaimes līmenī). Priekšroka projektiem, kas papildina uzņēmējdarbības vajadzības tūrisma nozarē, kā arī vērstas uz materiālā vai nemateriālā kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu un popularizēšanu (t.sk. muzeji, muižas, pilis, piemiņas vietas).
Starpteritoriālā sadarbība veicināma šādu stratēģisko mērķu sasniegšanai:
– Vienotu tūrisma pakalpojumu radīšana;
– Jauniešu uzņēmējdarbības veicināšana un attīstība;
– Vietējo produktu virzīšana tirgū.
Starptautiskā sadarbība veicināma šādu stratēģisko mērķu sasniegšanai:
– Ciemu kopienu attīstība un sabiedrības iesaiste savas dzīves telpas veidošanā;
– Vienota tūrisma pakalpojuma radīšana;
– Ģeogrāfiski aizsargājamo produktu , seno arodu un prasmju vienota popularizēšana.
Darbības teritorija: Talsu novads (Sabile, Stende, Talsi, Valdemārpils, Abavas pagasts, Ārlavas pagasts, Balgales pagasts, Ģibuļu pagasts, Ķūļciema pagasts, Laidzes pagasts, Laucienes pagasts, Lībagu pagasts, Strazdes pagasts, Vandzenes pagasts, Virbu pagasts), Rojas novads un Mērsraga novads.
Biedrības vīzija: Ekonomiski un sociāli aktīva, labiekārtota, sakopta un ikvienam pieejama partnerības teritorija, kas veicina videi draudzīgu un daudzveidīgu iedzīvotāju ekonomisko aktivitāti, nodrošina mūžizglītību un dzimumu līdztiesību, veicina iedzīvotāju savstarpēju sadarbību savas dzīves kvalitātes uzlabošanā.
Stratēģiskie mērķi:
M1 Veicināt ilgtspējīgas uzņēmējdarbības vides attīstīšanu un
inovāciju ieviešanu partnerības teritorijā.
M2 Veicināt kvalitatīvas dzīves vides, publiskās infrastruktūras attīstību, sabiedrībai pieejamu objektu, infrastruktūras atjaunošanu un labiekārtošanu, jaunas infrastruktūras izveidošanu partnerības teritorijā un attīstīt pilsoniskās sabiedrības veidošanos un iedzīvotāju apvienību darbību.
M3 Nodrošināt piekrastes dzīves kvalitātes uzlabošanos, veicinot ekonomisko izaugsmi, sniedzot atbalstu piekrastes uzņēmumu attīstībai un inovāciju ieviešanai. Atbalstīt pasākumus dabas un vides resursu saglabāšanai un izmantošanai, klimata pārmaiņu mazināšanai. Izveidot un
attīstīt piekrastes teritoriju publisko infrastruktūru un nodrošināt zvejas un jūras kultūras mantojuma pieejamību.
Atbilstoši partnerības vietējās attīstības stratēģijai, tiek atbalstītas un piešķirts LEADER pieejas finansiālais atbalsts sekojošās rīcībās:
Rīcība nr. ELFLA 1 „Sīko (mikro), mazo un vidējo uzņēmumu izveidošana un attīstība un produkcijas tirdzniecības vides radīšana vai labiekārtošana”
Rīcības ietvaros paredzēts atbalsts jaunu uzņēmumu veidošanai un esošo uzņēmumu darbības uzlabošanai, attīstībai vai paplašināšanai (izņemot tūrisma nozari).
Rīcība nr. ELFLA 2 „Atbalsts tūrisma uzņēmējdarbībai”
Rīcības ietvaros paredzēts atbalsts ar tūrisma nozari saistītiem uzņēmumiem.
Rīcība nr. ELFLA 3 „Publiskās infrastruktūras pieejamības uzlabošana un attīstība, sabiedrisko aktivitāšu dažādošana, sabiedrības ierosināto aktivitāšu atbalsts vietējo kopienu attīstībai”
Rīcības ietvaros paredzēts atbalstīt vietējās teritorijas objektu sakārtošanu – apdzīvoto vietu publiskās infrastruktūras izveidošanu, labiekārtošanu un uzlabošanu, kultūras materiālā un nemateriālā mantojuma, un sakrālā mantojuma saglabāšanu, kvalitatīvu pakalpojumu pieejamības un sasniedzamības nodrošināšanu, sabiedrisko organizāciju aktivitāšu iedzīvotāju interešu nodrošināšanu.
Rīcība nr. ELFLA 4 „ Ieguldījums mūžizglītības un interešu izglītības attīstībā”
Rīcības ietvaros paredzēts atbalstīt partnerības teritorijas iedzīvotāju mūžīzglītības un interešu izglītības attīstību, nodrošinot apmācību, semināru, meistarklašu organizēšanu.
Starpteritoriālā sadarbība veicināma sekojošu stratēģisko mērķu sasniegšanai:
– Vienotu tūrisma pakalpojumu radīšana Kurzemē;
– Bērnu un jauniešu uzņēmības attīstīšana;
– Zvejniecības kā dzīvesveida un vēsturiska amata popularizēšana.
– Viedo ciemu attīstība
Starptautiskā sadarbība veicināma sekojošu stratēģisko mērķu sasniegšanai:
– Ciemu kopienu attīstība un sabiedrības iesaiste savas dzīves telpas veidošanā;
– Vienota tūrisma pakalpojuma izveidošana Baltijas reģionā;
– Ģeogrāfiski aizsargājamo produktu, zivsaimniecības produktu, seno arodu un prasmju vienota popularizēšana.