Latvijas Lauku forums projekta Cities2030 Project ietvaros un sadarbībā ar Vidzemes plānošanas reģions 2024.gada 8. un 9. aprīlī piedalījās pieredzes apmaiņas braucienā Igaunijā.
Galvenie prezentētie un diskusiju jautājumi bija:
iepirkumu organizēšana skolu, bērnudārzu ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšanai;
finanšu plānošanu skolu un bērnudārzu ēdināšanas nodrošināšanai;
ēdienkartes plānošana, tai skaitā veselīgu maltīšu palielināšana, cukura daudzuma samazināšana utt.;
vietēji ražoto produktu īpatsvara palielināšanu;
pārtikas atkritumu samazināšanā skolas un bērnudārza ēdināšanā.
Vizītes laikā apmeklējām Tartu Variku skolu, Kambjas pirmsskolas izglītības iestādes “Mesimumm” un Puhjas skolu. Visās skolās tikām iepazīstināti ar pieejamo ēšanas sistēmu, kā arī kopā ar bērniem un jauniešiem bija iespēja pagaršot , ko viņi ēd ikdienā. Katrā pilsētā un apriņķa pagastos iepirkumu organizēšana atšķiras, bet kopējās tendences visiem ir vienādas – pēc iespējas vairāk ēdienkartē iekļaut augļus, ogas dārzeņus, ja ir iespēja, tad izvēlēties vietējo, samazināt cukura, gaļas, piena patēriņu, dot iespēju bērniem pašiem izvēlēties, ko viņi ēdīs, jo visās skolās pieejama bufetes veida ēdināšana.
Pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja “Mesimumm” dalījās ar pieredzi, kā bērniem iemācīt ēst vairāk dārzeņu – katru no ēdienu sastāvdaļām ļaut aptaustīt, pasmaržot, pagaršot, lai bērni redz un zina, kā garšo katrs no produktiem, kas tiek ielikts zupā vai salātos, kā arī dot tiem interesantus nosaukumus, piemēram, vieni no salātiem tika dēvēti par Šreku. Tāpat bērni labāk ēdot ārā.
Elva vald mērs Priit Color izstāstīja par pilsētas pieredzi pārtikas atkritumu samazināšanā – blakus pašvaldības ēkai ir izveidots skapis, kur ikviens var dalīties ar pārtiku. Tur tiek nogādātas arī skolās un bērnudārzos neapēstās maltītes. Skapī ir ievietots ledusskapis drošai pārtikas uzglabāšanai. Informācija par skapī ievietoto un pieejamo pārtiku uzreiz tiek nopublicēta īpašā Facebook grupā. Nekas skapī ilgi neuzglabājas, jo tiek paņemts pavisam ātri pēc ziņu publicēšanas.
Tartu pilsēta, savukārt, uzsvaru pārtikas iepirkumos liek uz bioloģisko produktu īpatsvara palielināšanu skolu maltītēs. Jau šobrīd Tartu skolu maltītēs 50-80% ir bioloģiskie produkti. Iepirkumos tiek paredzēts, ka jābūt vismaz divu veidu silto maltīšu izvēlei katru dienu, jāiekļauj vieni miksēti salāti, vai jābūt vismaz divu veidu dārzeņiem nesajauktā veidā. Papildus salātiem jāiekļauj arī 70g svaigas ogas vai 100g svaigi dārzeņi. Divas reizes nedēļā – zivju ēdienu utt.
Kopā ar mums pieredzes apmaiņas braucienā devās arī vietējo rīcības grupu pārstāve un Vidzemes plānošanas reģions pašvaldību speciālisti, kuri atbildīgi par iepirkumiem, kā arī skolu un pirmsskolas izglītības iestāžu pārstāvji.
Sakām paldies par atbalstu vizītes programmas plānošanā Tartumaine Toit.
Brauciens notiek projekta #CITIES2030 ietvaros.
#Cities2030 / #Food2030 / #Horizon2020 /