5. Eiropas Lauku parlamentā tiek parakstīta deklarācija par lauku kopienu stiprināšanu

5. Eiropas Lauku parlamentā tiek parakstīta deklarācija par lauku kopienu stiprināšanu
16.09.2022

5.Eiropas Lauku parlamentā tiek parakstīta deklarācija par lauku kopienu stiprināšanu mūsdienu sabiedrības krīžu noturības, drošības un solidaritātes garantam

15. septembrī, vēršoties pie visu līmeņu politikas veidotājiem un iedzīvotājiem Eiropas valstīs, 5. Eiropas Lauku parlamenta (turpmāk – parlaments) dalībnieki no 39 Eiropas valstīm aicināja stiprināt lauku kopienas kā nozīmīgu resursu mūsdienu būtisko izaicinājumu risināšanā, ko radījusi pandēmija, karš Ukrainā, klimatu pārmaiņas un citi mūsdienu sabiedrības izaicinājumi.  

Parlamentā pieņemtajā deklarācija ir izvirzītas trīs pamatvērtības – krīzes noturība, drošība un solidaritāte, prasot tūlītēju rīcību mobilizēt resursus, cilvēkus un īstenot politikas, kas ir saskaņotas ar reģionu un lauku telpas iespējām un apstākļiem. Deklarācijā ir ietverts aicinājums ES un nacionālo valstu politiku īstenošanā balstīties uz holistisku pieeju, nodrošinot aktīvu vietējo iedzīvotāju un kopienu līdzdalību. Vienlaikus ir jāpanāk Eiropas un nacionāla līmeņa lauku attīstības finansējuma palielināšana un sadales decentralizācija, kas balstīta lauku realitātē, sadarbībā un vietējās vajadzībās, paredzot arī obligātu multifondu pieejas īstenošanu.

Līdztekus ekonomiskajam atbalstam, tiek uzsvērta arī demokrātijas stiprināšanas nepieciešamība, aktualizējot tādu vērtību kā līdztiesības, cilvēktiesības un solidaritātes nozīmi, lai garantētu drošību demokrātijai un pilsoniskajai līdzdalībai, kas šobrīd piedzīvo globālus izaicinājumus.

Pandēmijas pieredze pierāda, ka lauku kopienas spēj operatīvi rast kvalitatīvus un vietējo iedzīvotāju vajadzībām atbilstošus risinājumus, nodrošinot sociālo labklājību, sadarbību, izglītību reģionos, kā arī mazinot sociālo spriedzi sabiedrībā. Tāpat lauku kopienas ir motivētas aktīvi iesaistīties ekonomiskās un enerģētikas krīzes mazināšanas un novēršanas pasākumos, uzsverot nepieciešamību attīstīt atjaunojamās enerģijas sistēmas. Deklarācijā tiek aicināts sniegt atbalstu kopienām, vienkāršojot atbalsta instrumentus, stiprinot pieredzēt balstītās zināšanas un cilvēku brīvprātīgo darbu.

Deklarācija pieejama šeit:
5. Eiropas Lauku parlamenta Deklarācija LATVIEŠU valodā
5. Eiropas Lauku parlamenta Deklarācija ANGĻU valodā

___________

5.Eiropas Lauku parlaments norisinājās Kielcē, Polijā, no 12.-15.septembrim, pulcinot vairāk kā 350 dalībniekus no 39 valstīm – visu līmeņu politikas veidotājus, kopienu pārstāvjus, zinātniekus, lai kopīgi vienotos par turpmāko rīcības programmu, ar mērķi mobilizēt iedzīvotājus un visu līmeņu politikas veidotājus kopīgam darbam pie turpmākās politikas un programmas izveides un ieviešanas, kas ir saskaņota un piemērota laukiem.

Eiropas lauku parlaments tiek organizēts, lai stiprinātu Eiropas lauku kopienu balsi un nodrošinātu, lai šo kopienu intereses un labklājība tiktu atspoguļotas valstu un Eiropas politikā. Tas veicina lauku kopienu pašpalīdzību, kopīgu sapratni, solidaritāti, labas prakses apmaiņu un sadarbību starp lauku kopienām visā Eiropā.

Lauku parlamenta iniciatori ir 3 Eiropas tīkla organizācijas – Eiropas LEADER asociācija lauku attīstībai ELARD, Partnerība lauku attīstībai PREPARE, Eiropas Lauku kopienu alianse ERCA.

Parlamenta oficiālais partneris Latvijā ir biedrība “Latvijas Lauku forums”.