Biedrība “Sernikon” Dižprojekts 2012 balvai izvirza izveidoto Carnikavas novadpētniecības centru
22.11.2012

PROJEKTA NOSAUKUMS: Carnikavas novadpētniecības centra „Nēģu muzejs” izveidošana
ĪSTENOTĀJS:  Carnikavas novada pašvaldība 
VIETA:  Jomas iela 7, Carnikava, Carnikavas novads
PROJEKTA VADĪTĀJS:  Inese Kīna
PROJEKTA ĪSTENOŠANAS LAIKS:  04.2011. – 10.2012.
PROJEKTA FINANSĒJUMS:  Kopējās izmaksas 120 000,00 Ls, bet EZF finansējums 11 181,50 Ls
PROJEKTA APRAKSTS: 
Projekta mērķis:
Viecināt Carnikavas novada zivsaimniecības tradīciju saglabāšanu un nodošanu jaunākām paaudzēm, veicinot novada atpazīstamību un radot jaunus tūrisma produktus.

Projekta aktvitātes:
•    Veikti projektēšanas darbi;
•    Izbūvēta muzeja ēka un labiekārtota teritorija;
•    Izveidota laivu piestātne;
•    Vākti eksponāti muzeja kolekcijas izveidei.

Projekta apraksts:
Muzejs izveidots gleznainā vietā Gaujas krastā – uz pusslas, kuru no vienas puses ieskauj Gaujas upe, bet no otras puses Vecgauja. Muzejs atrodas vēsturiskā zvejniecības uzņēmumu apkārtnē, kur ikdienā var apskatīt zvejnieku noķertos lomus, zvejnieku laivas, kā arī žvēšanai izkārtos tīklus.
Līdz šim vieta, kur atrodas muzejs bija praktiski neizmantota un pamesta, bet šobrīd ir izveidoti vairāki publiski pieejami objekti:
•    Muzeja ēka un „zvejnieku sēta”;
•    Stāvlaukus;
•    Labiekārtota atpūtas vieta;
•    Labiekārtota laivu piestātne (daudzi Gaujas laivotāji iepriekš izteica pārmetumus, ka nekad nav bijusi izveidota vieta, kur pabeigt laivošanas pasākumus, piemēram Eiropā garāko laivu maratonu – GaujaXXL, kas savu finiša vietu nu ir radis „zvejnieku sētas” pagalmā).
Muzeja atrašanās vieta nav izvēlēta nejauši. Aptuveni pirms 800 gadiem Gaujas piekrastē cilvēki veidoja pirmās apmešanās vietas, savukārt 17. gadsimtā Gaujas lejtecē Carnikavā atradās vienīgā pārceltuve, kas īpaši svarīga bijusi starptautiskajam ceļam Rīga – Pērnava. 1851. gadā tās tuvumā tika uzcelta māja “Cēlāji”, kura rūpējās par tiem, kas vēlējās tikt otrpus Gaujai. 1966. gadā šī māja tika pārvesta uz Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, bet tagad ir atjaunota mājas kopija, kas darbosies kā muzejs. Tur būs iespējams iepazīties kā ar novada un zvejas tradīcijām, tā vietējo iedzīvotāju stāstiem.
 Carnikavas zvejnieki muzejam jau ir uzdāvinājuši 1989.gadā no koka būvētu zvejas motorlaivu, un savu artavu, veidojot ekspozīciju, devuši arī daudzi citi vietējie iedzīvotāji – dažādus dokumentus, fotogrāfijas, baznīcas grāmatas, mēbeles un citus priekšmetus.
Muzejā darbību ir uzsācis etnogrāfiskais ansamblis, turpat blakus atradīsies zivju kūpinātava, smēde, un tuvākajā nākotnē sadarbībā ar uzņēmējiem tiks izveidots zivju restorāns, kur nobaudīt to, ko piedāvā Gauja un Baltijas jūra.
Muzeja teritorija izveidot tā, lai būtu pieejama ikvienam interesentam ikdienā, jo bez muzeja ēkas apmeklējuma „zvejnieku sētā” iespējams apmeklēt pludmali, pavadīt vakarus iekārtotajās atpūtas vietās, ka arī izmantot bērnu rotaļu laukumu jebkurā sev vēlamajā laikā.
Lai muzeja apkārtni veidotu par pievielcīgu gan viesiem, gan arī zivsaimniecības uzņēmumiem, jau 2013.gadā ar Eiropas Zivsaimniecības fonda atbalstu tiks īstenoti vēl 2 projekti – tiks ierīkots ielu apgaisamojums un izveidota asfaltēta iela, kā arī SIA „Grif 93” veiks savas zvejniecības teritorijas atjaunošanu – gan izveidojot nožogojumu, uzbūvējot zvejnieku darba telpas un atjaunojot zvejnieku laivu piestātni.

Video no pasākuma atklāšanas atrodams saitē:

http://www.youtube.com/watch?v=WHFDHPSgxkg&feature=channel&list=UL

Bildes no pasākuma atklāšanas atrodas saitē:

https://plus.google.com/photos/106257502929475311055/albums/5802037443067742993/5802037463885047986

Citi Latvijas Dižprojekti atrodami sekojošā saitē:

https://old.laukuforums.lv/index.php?sub_show=98